Choroby paznokci

Paznokcie

Paznokcie chronią czubki palców rąk i nóg oraz pomagają przy wielu czynnościach wymagających precyzji. Uważane są również za ozdobę. Można dzięki nim określać ogólny stan zdrowia pacjenta i wnioskować o konkretnych chorobach …
Paznokcie, zbudowane głównie z włóknistego białka zwanego kreatyną, są jedną z najmocniejszych tkanek organizmu, ale z różnych powodów mogą rosnąć wolno albo stać się łamliwe. Jednym z największych problemów są ich zakażenia grzybicze.

Przyczyny zaburzeń

Wzrost i wygląd paznokci zależą od odżywiania. Jesli organizmowi brakuje witaminy B, na płytce paznokciowej tworzą się bruzdy, natomiast brak wapnia może powodować wysuszenie oraz łamliwość paznokci. Niedobory witaminy C lub kwasu foliowego mogą być jedną z przyczyn zanokcicy, czyli zapalenia wału paznokciowego, znajdującego się u ich nasady. Kiedy ilość tlenu we krwi jest zbyt mała, kolor paznokci zmienia się (np. w astmie). Białe plamki na paznokciach mogą być wywołane brakiem cynku. Działanie chemikaliów może wysuszać płytkę paznokciową, przez co staje się słaba i podatna na złamania. Grzyby, wywołujące grzybicę stóp, mogą również atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach atakować płytkę paznokciową. Grzyby rozwijają się w butach i skarpetach spoconej stopy i mogą zaatakować najmniejszą szczelinę paznokcia.

Jakie preparaty mogą pomóc?

Wiele preparatów wzmacnia płytkę paznokciową. Trzeba cierpliwie prowadzić kurację przez 8 tygodni, zanim zaobserwujemy jej skutki. Witaminy z grupy B, przede wszystkim biotyna, współdziałają z witaminami C i E w budowaniu keratyny i innych białek potrzebnych do wzmocnienia paznokci. Do budowania paznokcia, podobnie jak do tworzenia szkieletu kości, jest potrzebny wapń i wiele innych pierwiastków, które znaleźć można w zestawach witamin i minerałów budujących kości. Oleje rybne (lub olej lniany) oraz olej z wiesiołka dwuletniego zawierają dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Odżywiają one paznokieć i zapobiegają złamaniom. Jeśli na paznokciach widoczne są białe plamy, należy zażywać dodatkowo cynk (15 mg dziennie, najlepiej z dodatkiem miedzi). Niektórzy lekarze przepisują swoim pacjentom krzem, żeby wzmocnić słabe paznokcie, ale skuteczność takiej terapii nie została jeszcze oceniona przez lekarzy klinicystów.

Bardzo trudno jest leczyć paznokcie zarażone grzybicą. Witaminy C i E wzmacniają odporność i pomagają walczyć z zakażeniami. Można też nacierać paznokcie 2 razy dziennie przez kilka miesięcy olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem czosnkowym lub maścią z nagietka.

Co jeszcze można zrobić?

– Nie wycinać skórek. Chronią one przed grzybami i bakteriami.

– Podczas wykonywania prac domowych zakładać rękawiczki, zwłaszcza gdy używa się środków chemicznych. Po dłuższym moczeniu rąk należy nakładać na paznokcie preparaty z ropy naftowej.

– Krótko obcinać paznokcie, ponieważ długie łatwo się łamią. Po obcięciu zawsze je opiłowywać, żeby nie pękały i nie łamały się.

Objawy:

– Paznokcie stają się suche, łamliwe, pękają i wolno rosną w wyniku niedoborów pokarmowych.

– Zgrubiałe, żółte paznokcie mogą być objawem grzybicy.

– Zanieczyszczenia gromadzące się pod paznokciami mogą zmusić do usunięcia płytki paznokciowej.

– Zmiany koloru paznokci, ich kształtu lub struktury mogą być oznakami choroby.

Zgłoś się do lekarza, jesli…

Zauważysz zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej; może to sygnalizować wiele poważnych zaburzeń, np. białe smugi wzdłuż paznokci mogą oznaczać zaburzenia pracy serca. Zmiana koloru paznokcia ze zdrowej różowej płyki na błękitnawą, może wskazywać na astmę lub odmę płucną.

Pamiętaj:

Zanim zaczniesz stosować któryś z wymienionych preparatów, skonsultuj się z lekarzem.

Nowości:

– Porównanie działania olejku z drzewa herbacianego i maści zawierającej klotrymazol, lek przeciw grzybicy, wykazało, że oba środki równie skutecznie leczą grzybicę paznokci. Po 6 miesiącach u 60% osób stosujących olejek stwierdzono częściowe lub całkowite wyleczenie.

– Osoby z cienkimi, słabymi i pękającymi paznokciami, które przyjmowały 2500 ?g biotyny dziennie, wzmocniły paznokcie o około 25%.

Czy wiesz, że…

Weterynarze od dawna stosowali biotynę, żeby wzmocnić końskie kopyta, zbudowane z keratyny. Ostatnio wykazano, że biotyna wzmacnia także ludzkie paznokcie.

Rozmaitości:

– Żeby poprawić stan paznokci, można pić herbatkę z owsa, skrzypu polnego lub liścis pokrzywy. Zioła te zawierają dużo krzemu oraz innych pierwiastków potrzebnych do budowy paznokcia.

– Żelatyna nie wzmacnia paznokci ani nie wpływa na ich wzrost, choć często przypisuje się jej takie właściwości. Białka zawarte w żelatynie nie zawieraja mieszanki aminokwasów niezbędnych do wzmacniania i kształtowania się paznokci.

Reader’s Digest

  • http://www.daleike.net/ daleike

    Chyba aloes też może pomóc?

  • ania

    Najlepszy jest schol u mnie działa.