Seks po pięćdziesiątce? Oczywiście!

20 lutego b.r., podczas konferencji poświęconej ogłoszeniu Formuły Miłości, zaprezentowano najważniejsze wnioski z badania nt. seksualności Polaków po pięćdziesiątym roku życia. Wyniki pokazują, że większość ankietowanych jest zadowolona ze swojego związku i życia seksualnego. Badanie przygotowane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego zostało przeprowadzone przez TNS OBOB przy wsparciu firmy Eli Lilly Polska.

Z twierdzeniem, że seks niesie ze sobą radość i jak nic innego pomaga zachować młodość zgadza się 73% badanych kobiet i mężczyzn. Podczas gdy 53% mężczyzn otwarcie mówi o utrzymywaniu aktywności seksualnej, aż 64% kobiet stanowczo zaprzecza by takową prowadziły. Na pytania dotyczące powodów, dla jakich mężczyźni i kobiety nie podejmują kontaktów seksualnych największy odsetek wskazuje obawy przed oceną ze strony partnera (35% mężczyzn, 20% kobiet), własną niesprawność seksualną (36% mężczyzn, 21% kobiet) oraz niską ocenę wyglądu własnego ciała (12% mężczyzn, 20% kobiet). Jednocześnie ok. 25% badanych nie potrafi określić i nazwać przyczyn własnych lęków.

Niepokojące jest to, że większość mężczyzn mających problemy z erekcją zakłada, iż w przyszłości nie podejmie życia seksualnego. Również większość (59%) wskazuje, że liczy na pomoc  i wsparcie partnerki w rozwiązywaniu problemu dysfunkcji erekcji. Jeśli chodzi o kobiety, to terapię hormonalną stosują częściej te panie, które mają stałego partnera seksualnego. „Prowadzić może nas to do konkluzji, iż łatwiej zapobiegać problemom występującym w tym wieku i walczyć z nimi wspólnie. Kobiety i mężczyźni liczą na wzajemną akceptację ze strony partnera/partnerki.” – podkreśla prof. Izdebski.

Z badań płyną wyraźne sygnały o poprawiającej się świadomości dotyczącej metod przeciwdziałania dysfunkcji erekcji oraz zaburzeń menopauzy. Aż 75% ankietowanych mężczyzn wskazuje, że słyszało o tabletkach na potencję. Jednocześnie 63% kobiet wie o możliwości stosowania terapii zastępczej podczas menopauzy, przy czym aż 20% czerpie tę wiedzę z prasy. Jak mówi prof. Izdebski: „Choć coraz więcej Polaków ma świadomość, że zarówno problemy związane z zaburzeniami erekcji, jak i menopauzą można skutecznie rozwiązywać, to wciąż zbyt mały odsetek wyraźnie mówi o stosowaniu „dobrodziejstw medycyny”, które pomagają leczyć te zaburzenia i w pełni cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym”.

Autor raportu potwierdza, że Polakom po pięćdziesiątym roku życia coraz łatwiej mówić o intymnych sprawach związanych z seksem. Jednocześnie uważa, że nadal należy upowszechniać wiedzę na temat leczenia zaburzeń seksualnych.

 
Partnerem badania na temat seksualności Polaków jest firma Eli Lilly Polska. Eli Lilly Polska to oddział międzynarodowej firmy Eli Lilly & Co. Firma Eli Lilly od ponad 130 lat prowadzi intensywne i rozległe badania naukowe, których wynikiem są innowacyjne leki, pozwalające ludziom dłużej cieszyć się życiem i zdrowiem oraz zwyciężać w walce z przewlekłymi lub nieuleczalnymi dotąd chorobami. Rocznie na badania i rozwój firma przeznacza około 2,5 mld USD. Eli Lilly wspiera również serwis edukacyjny www.akcja36.pl poświęcony problematyce zaburzeń erekcji.

Dodatkowych informacji udziela:

Krzysztof Ramzia
Brand Manager
Eli Lilly Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 440 33 00
e-mail: ramzia_krzysztof@lilly.com