3 mitów o miłości, które musisz odrzucić, aby znaleźć szczęście w związku


3 mitów o miłości, które musisz odrzucić, aby znaleźć szczęście w związku
Wokół miłości przez wieki narosło wiele mitów, wiele wyidealizowanych związków stało się przedmiotem ukazanym w lekturach lub filmach. Choć na pierwszy rzut oka widać, że ukazane tam relacje mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, to wciąż wielu z nas wciąż bierze te mity na poważnie. Co więcej, powtarzają ją jak mantrę i starają się na ich podwalinach zbudować udany związek. Rzuć wyobrażenia w kąt i znajdź szczęście w związku. Poniżej 3 mity, które utrudniają stworzenie udanego związku.

Mit nr 1 : Wystarczy tylko uczucie.

Między kochankami oraz współmałżonkami nie istnieje i nie powinna istnieć miłość bezwarunkowa, którą obdarza się niemowlęta i małe dzieci. Miłość to nie coś, co wygrywamy na loterii i już na stałe możemy się cieszyć nagrodą. To roślina, którą trzeba nieustannie pielęgnować. Ważne jest zrozumienie i wyrozumiałość w stosunku do drugiej połowy. Aby związek mógł przetrwać długie lata i aby dawał satysfakcję partnerom, niezbędna będzie ciągła praca nad relacją.

Najlepiej już od początku trwania związku ustalić wyraźne granice i określić sytuacje, które nam odpowiadają i te, w których czujemy się niekomfortowo. To właśnie szczera rozmowa podtrzymuje ogień uczucia. Wszelkie sekrety oraz niedomówienia oddalają od siebie partnerów. 

“Miłość nie lubi nudy. Jeśli nic się nie będzie działo, uczucie uschnie. Oczywiście nie każdy musi codziennie latać w kosmos lub komponować operę na cześć partnera. Czasem wystarczy tylko drobna niespodzianka jak np. seksowna bielizna czy kwiaty. Nie zawadzi od czasu do czasu miłe słowo oraz wspólne wyjście ku radości obu partnerów.” – podkreśla ekspertka z portalu Twoja Intymność, Ania Kowalczyk.

Związek to nie coś, co zostało nam podane na tacy raz na zawsze. Aby trwał i to trwał szczęśliwie, stale zabiegaj o partnera i zmuszaj go, aby zabiegał o Ciebie. Tylko takie podejście zagwarantuje szczęście.

Mit nr 2: Bycie miłą/miłym za wszelką cenę.

Bycie miłym

Szczera relacja wymaga szczerej rozmowy. Ukrywanie swoich uczuć z pewnością nie uczyni Cię szczęśliwą/szczęśliwym. Masz prawo do wszelkich uczuć. Jeśli jesteś smutna/y, zdenerwowana/y, zirytowana/y – możesz o tym śmiało powiedzieć partnerowi. Nikt nie wymaga, by nosić przyklejony uśmiech 24h na dobę. Związek to nie pokaz piękności, tu każdy dzień przynosi nowe wyzwania i każdy radzi sobie z nimi inaczej.

Na pewno niczego nie udawaj. Jeśli partner Cię zezłościł – wytłumacz jaki jest tego powód. Jeśli masz po prostu zły dzień, nie zmuszaj drugiej połowy, aby również się tak czuła. Z pewnością postara się Ciebie wesprzeć w ciężkich chwilach. Specjaliści przypominają, że udawanie, że wszystko jest w porządku tylko oddala od siebie partnerów. Nie obawiaj się zezłościć partnera, jeśli masz ku temu wystarczający powód. Jeśli partner nie akceptuje Ciebie i Twoich wartości – najwyraźniej nie jest Ciebie wart. 

Mit nr 3: Nigdy nie odkrywaj wszystkich kart.

Wiele osób jest przeświadczonych, że jeśli tylko pokażą, że zależy im na związku, to wszystko zacznie się sypać. Umyślnie nie zabiegają o partnera, aby wciąż być adorowaną. Są nieprzystępne i chłodne.

Takie podejście nie wróży niczego dobrego. Związek odbierany jako ciągła gra o to, „by to moje było na wierzchu”, skazuje partnerów na ciągła walkę. Chcesz utrzymać partnera przy sobie, więc zmuszasz go, aby wciąż gonił króliczka. Problem w tym, że w ten sposób nigdy nie poczujesz się komfortowo. Boisz się sprawdzić, czy to Ty interesujesz partnera, czy tylko pogoń za Tobą. Jeśli nie spróbujesz szczerości i oddania siebie, nigdy się o tym nie przekonasz. Relacja znacznie ucierpi.

Na drugim planie jest jeszcze manipulacja i wywieranie wpływu na partnera. Oczekujemy konkretnych rezultatów i zachowań, dlatego prowokujemy go odgrywając różne postawy. Pamiętajmy, że dopiero dojrzałe podejście i gra w jednej drużynie sprawią, że wspólnie osiągniecie swoje cele i zaspokoicie swoje potrzeby. 

Kultura masowa i nie tylko uwielbia związki i wszystkie związane z nimi zachowania. Na temat miłości przez lata powstało już tyle mitów, że wszystkich nie sposób by ująć w jednym artykule. Pamiętajmy, aby zawsze być sobą i postępować w zgodzie z sobą. Robienie czegoś na siłę i udawanie przed partnerem sprawia, że uczucie nie jest prawdziwe. Podążanie za narzuconymi ideałami i wartościami okrada nas z własnych przyjemności i własnego uczucia. Każdy z nas jest inny i wymaga od związku czegoś innego. Szanujmy zarówno siebie, jak i swojego partnera, a nie wyobrażenia na temat tego, jaki powinien być. Tylko tak stworzymy udany i trwały związek.

Dodaj komentarz