5 rzeczy, których nie wiedziałaś o włosach!


5 rzeczy, których nie wiedziałaś o włosach!
Zdrowe i zadbane włosy potrafią znacząco podnieść naszą atrakcyjność w oczach innych. Słowianie uważali, że kobietom nie wolno było obcinać włosów, ponieważ zapisane są w nich nasze doświadczenia oraz cenna wiedza. W dzisiejszych czasach podcinanie chociażby końcówek to podstawa dobrze prezentującej się fryzury. Jedno pozostało niezmienne – każdy z nas chciałby mieć mocne i lśniące włosy. Niestety wraz z wiekiem pojawiają się zmiany hormonalne, co sprzyja przerzedzaniu się fryzury. Przeczytaj, co warto wiedzieć na temat włosów.

Ciekawostki na temat włosów

1. Łupieżem można się zarazić

Okazuje się, że łupieżem można się zarazić poprzez wspólne używanie grzebieni, nakryć głowy, szczotek do włosów, spinek i akcesoriów do włosów. Praktycznie wszystkie przedmioty, na których znalazły się grzyby Malassezia podczas kontaktu z naszymi włosami i skórą głowy przenoszą je także na nas. Grzyby te odżywiają się wydzieliną z naszych gruczołów łojowych. Im więcej łoju, tym więcej bytujących na skórze grzybów, co zwiększa ryzyko powstania łupieżu. Nieleczona grzybica może nasilić objawy łojotokowego zapalenia skóry i atopowego zapalenia skóry. Dlatego też niezwykle ważne jest korzystanie z usług fryzjerskich tylko w salonach, gdzie stosowane są specjalne urządzenia odkażające po każdym użyciu grzebieni i szczotek. 

Grzyb Malassezia dobrze rozwija się także w solariach pod lampami do opalania, więc należy być ostrożnym, ponieważ łóżka solaryjne nie zawsze są dokładnie dezynfekowane. Pobieżne czyszczenie nie jest w stanie usunąć wszystkich grzybów. Jeśli zaczniemy odczuwać niepokojące objawy na skórze głowy, to warto odwiedzić trychologa. Choroba spowodowana grzybami Malassezia szybko narasta.

2. Skóra głowy również potrzebuje pielęgnacji

Pielęgnacja skóry głowy to dosyć często pomijana czynność. Nakładamy najróżniejsze odżywki na włosy, ale zapominamy o tym, że tak naprawdę to kondycja skóry ma decydujący wpływ na ich zdrowy wygląd. Odpowiednio dostosowana do potrzeb skóry sprawia, że możemy liczyć na odżywione cebulki, z których będą odrastać mocne włosy. Okazuje się, że są już dostępne nawet specjalistyczne odżywki do nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy, które hamują wypadanie włosów oraz poprawiają ich kondycję.

3. Niezależnie od wieku warto stawiać na szampony dla dzieci

Stosowanie silnych detergentów do mycia włosów przyczynia się do ich osłabienia. O kondycję swoich włosów warto się zatroszczyć, zanim staną się one bardzo zniszczone i zaczną wypadać. Takie włosy wymagają specjalnej troski, więc najlepiej jest sięgać po delikatne produkty. Szampony dla dzieci słyną ze swojej delikatności. Nie zawierają one też całej masy konserwantów, barwników i parabenów.

4. Szybki sposób na lśniące włosy, czyli zimna woda

Zimna woda domyka łuski włosów, dzięki czemu działa na nie niczym luksusowe serum nabłyszczające. Oczywiście nie oznacza to, że należy spłukiwać głowę lodowatą wodą. Włosy preferują temperaturę wody zbliżoną do temperatury ciała. Warto więc do ostatniego płukania użyć najpierw ciepłej, a potem letniej wody w celu wydobycia ich naturalnego blasku.

5. Częste podcinanie włosów nie przyśpiesza ich wzrostu

Regularne podcinanie końcówek jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o kondycję włosów, ale nie przyczynia się to do ich szybszego wzrostu, ani też do ich wzmocnienia. Podcinanie włosów sprawia, że lepiej się one układają. Wszystkie informacje odnośnie rośnięcia włosów znajdują się w cebulkach. Zniszczone końcówki po prostu wykruszają się, przez co mamy wrażenie, że włosy nie rosną. Ot to cała tajemnica.

Więcej informacji na temat włosów, w tym sposobów na ich wypadnie otrzymasz na stronie http://drtrycholog.pl/

Dodaj komentarz