6 inspirujących zasad skutecznej automotywacji


6 inspirujących zasad skutecznej automotywacji
„Co zrobić, żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce?” – pytanie to zadaje sobie co rano coraz szersza grupa ludzi. Niezależnie od pochodzenia, klasy społecznej, wykształcenia czy wykonywanego zawodu wielu ludziom po prostu nie chce się rano wstać i działać. Nie widzą sensu swojej pracy, czują się sfrustrowani i niedocenieni i cały dzień marzą tylko o tym, by położyć się spać.
Każdy z nas doświadczył zapewne mobilizacji i ekscytacji związanej z planowaniem nowych, ciekawych i ambitnych przedsięwzięć. Każdy poznał uczucie euforii, które daje osiągnięcie zamierzonego celu, ale nikomu nie jest również obce pojawiające się niczym nieproszony gość zniechęcenie czy brak wiary we własne możliwości. Czy i ty czujesz, że twa motywacja gdzieś znikła? Czy twoja praca również wydaje ci się nudna i monotonna? Czy przeraża cię myśl o tym co musisz jeszcze zrobić danego dnia? Czy wreszcie sam pragniesz poznać odpowiedź na pytanie „co zrobić, by mi się chciało tak, jak mi się nie chce?”. Jeżeli tak, poznaj 6 zasad skutecznej automotywacji.

Zasada 1: Zdiagnozuj swe potrzeby

Aby skutecznie się zmotywować, przede wszystkim musimy poznać siebie – nasze potrzeby oraz cele. Automotywacja jest bowiem rodzajem pobudzania siebie samego o określonego działania. Jeżeli zatem mamy jakąś niezaspokojoną potrzebę, łatwiej nam obrać określony cel i dążyć do jego osiągnięcia. Takie potrzeby mogą być różne – dla jednych zrozumiałe, a dla innych nie. Cechuje je jednak zawsze jeden wspólny mianownik – są doskonałym motorem do działania.

target-1513758_640

Zasada 2: Obierz plan – sprecyzuj swój cel i zdefiniuj podcele

Po analizie potrzeb pora na sprecyzowanie celu. Cel taki powinien być konkretny, mierzalny (wyrażony liczbowo), osiągalny, realny oraz wyraźnie określony w czasie. Warto zatem postawić sobie cel ambitny, ale wykonalny. Taki, który pomoże nam osiągnąć to, czego pragniemy, ale nas nie sfrustruje. Prócz jednego, konkretnego celu warto również obrać plan „drogi” do niego definiując mniejsze cele składowe. Takie podlece są częstokroć do osiągnięcia na „tu i teraz”, nie nastręczają nam zbyt wielu trudności, a zbliżają nas konsekwentnie do celu głównego.  Warto dodatkowo urozmaicać sobie takie podcele, aby droga naszego rozwoju była barwna, ciekawa i nas nie nudziła.

Zasada 3: Zamień „muszę” na „chcę”

W automotywacji niezmiernie ważna jest zmiana naszego podejścia do określonego, nurtującego nas problemu. To, w jakim świetle postrzegamy nasze zadanie jest w zasadzie sprawą kluczową. To od naszego nastawienia w głównej mierze zależeć będzie czy „będzie mi się chciało tak, jak mi się nie chce”, czy zrealizujemy cel, czy sami zbojkotujemy nasze działania. Zamień zatem „muszę” na „mogę i chcę” i działaj!

just-do-it-1432951_640

Zasada 4: Unikaj pozornych przyjemności na „tu i teraz”

Większość z nasz, stając przed dylematem wyboru nauki, pracy czy jakiegokolwiek innego obowiązku woli wybrać zabawę, relaks czy inny miły sposób spędzenia czasu. Zastanów się zatem czy to właśnie odpoczynek i zabawa zbliży cię do twego celu? Czy wylegując się przed telewizorem posuwasz się powoli, acz konsekwentnie naprzód? Czy kolejny przeczytany artykuł o rozwodzie znanej aktorki lub osiągnięcie kolejnego poziomu w komputerowej grze stanowi o twym rozwoju?

Zasada 5: Nie kryj się z tym, co robisz

Jeżeli pragniesz zmotywować się jeszcze mocniej, nagłaśniaj to, co robisz. Bądź widzialny, chwal się i ciesz ze wszystkimi, że zbliżasz się do celu. Opowiedz o swych zamierzeniach osobom, na których ci zależy. Pozwól znajomym wypytywać cię o postępy i o to co jeszcze przed tobą. Taki krok, choć niełatwy sprawi, że z twej drogi nie będzie już odwrotu a to zdopinguje się do nieustannego działania.

Zasada 6: Świętuj osiągnięcie swego celu

Pamiętaj, że człowiek to istota społeczna i każdy z nas pragnie czuć się ważny, doceniony i potrzebny. Pozwól sobie zatem na chwilę radości w momencie osiągnięcia celu głównego lub nawet celów cząstkowych. Ukończyłeś maraton? Schudłeś 5 kilo? Zmniejszyłeś ilość wypalanych dziennie papierosów lub wypitej kawy? Nauczyłeś się czegoś nowego, co zwiększy twe szanse na rynku pracy? Ciesz się i chwal swoimi sukcesami!

winning-1529402_640

Chęci to podstawa sukcesu

Pojęcie motywacji jest niesłychanie ważne, choć niestety bardzo często pomijane. O motywacji nikt nie uczy w szkole, więc najczęściej ani rodzice nie wiedzą jak zmotywować swe dzieci do działania, ani szefowie nie potrafią zmotywować swych pracowników. Co gorsze, brak wiedzy na temat motywacji sprawia, że wiele osób żyje w świecie frustracji i rozczarowań i mimo najszczerszych chęci nie potrafią „wziąć się w garść”. By osiągnąć zamierzony cel, musisz zatem zdawać sobie sprawę, że motywacja to coś w rodzaju „paliwa” w drodze do niego, „katalizatora życiowych zmian”. Tylko wtedy, kiedy prawdziwie i z entuzjazmem będziesz chciał działaś, osiągniesz to, czego pragniesz.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku

Dodaj komentarz