6 sprawdzonych sposobów na bolące gardło


6 sprawdzonych sposobów na bolące gardło
Ból gardła to jedna z najczęstszych przypadłości, która może dopaść każdego z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wiosennym. Na ból oraz drapanie w gardle cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Ból gardła może wskazywać na rozwijającą się infekcję bakteryjną lub wirusową. W związku z tym nieleczone gardło może przerodzić się w poważną infekcję dróg oddechowych. Pamiętaj więc, aby nie bagatelizować pierwszych symptomów i działaj jak najszybciej! Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z uciążliwymi objawami tej dolegliwości bez konieczności wychodzenia z domu! Poniżej znajdziesz kilka najczęściej stosowanych i sprawdzonych sposobów na pozbycie się zaczerwienionego oraz bolącego gardła!

Sposób I – płukanie gardła roztworem wody z solą

Jednym z bardziej popularnych, domowych sposobów jest płukanie gardła roztworem wody z solą. Sól ma silne działanie odkażające i antybakteryjne, dzięki temu pozwala na zwalczenie czynników chorobotwórczych w jamie ustnej. Płukankę warto więc stosować w początkach każdej infekcji bakteryjnej, która rozwija się w gardle. Uniemożliwi rozwój szkodliwej flory bakteryjnej. Stosując ją, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stężenia soli w wodzie (najlepiej w stosunku 1 łyżeczka soli na 250 ml wody). Stosowanie soli w większych ilościach może podrażnić błonę śluzową gardła i przynieść niepożądany efekt. Należy jednak pamiętać, że roztwór wody z solą nie ma właściwości przeciwbólowych, a właśnie bakteriobójcze, dlatego w celu szybkiego złagodzenia bólu i obrzęku, warto sięgnąć po profesjonalne środki lecznicze dostępne w aptece.

Sposób II – płukanie gardła naparem z liści szałwii

Jeśli jesteś typem osoby, która lubi uprawiać w swoim domu małe ilości różnych ziół, takich jak mięta, tymianek czy bazylia, warto byłoby również wyposażyć się w szałwię. W jej skład wchodzi między innymi olejek eteryczny bogaty w wiele składników, takich jak garbniki, karnozol czy witamina B1, P i C. Dzięki temu szałwia znalazła zastosowanie w medycynie w formie naparu do picia, roztworu do płukania gardła czy nawet okładów i kompresów na skórę. Ten drugi z nich jest szczególnie skuteczny na wszelkie infekcje bakteryjne i pozwala na szybką jej eliminację dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Jeśli cierpisz na bolące gardło, wypróbuj więc napar z szałwii sporządzony z 1 łyżki listków szałwii zmieszanych z wrzącą wodą!

Sposób III – domowe syropy

Dobrym sposobem na leczenie bólu gardła jest syrop. Nie musisz kupować go w aptece, a sporządzić go w domowym zaciszu. Jednym z bardziej popularnych domowych syropów, który z łatwością wykonasz, jest ten z cebuli. Możesz do niego dodać także czosnek oraz miód. Zarówno cebula, jak i czosnek mają silne właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Są także bogate w substancje, które usprawniają działanie układu immunologicznego. Innymi przykładami syropów na bolące gardło mogą być te wykonane z tymianku, goździków, sosny, cytryny oraz imbiru.

Sposób IV – maści

Dobrym sposobem na uporanie się z bólem gardła mogą być również maści domowej roboty. Można je stosować poprzez robienie okładów na szyję lub bezpośrednio, wcierając je. Najlepsze właściwości przeciwbólowe ma maść kamforowa wykonana z olejku kamforowego i alkoholu.

Sposób V – aromaterapia (inhalacje)

Aromaterapia może być dobrym uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego. Często stosowana jest jako podstawa w medycynie alternatywnej. Aromaterapię wykonuje się poprzez inhalację. Inhalacja następuje przez wciąganie pary wodnej nasączonej olejkami eterycznymi, których lecznicze właściwości w zależności od składu mogą być przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające, a nawet przeciwzapalne. Stosowanie inhalacji jest bardzo dobrym wyborem dzięki łatwości wchłaniania się substancji w śluzówkę nosa i gardła dzięki czemu łatwiej dociera do krwiobiegu.

Dodatkowo, aby poradzić sobie z suchością gardła, która również może być przyczyną jego bólu, warto zwiększać wilgotność powietrza, np. poprzez częste wietrzenie pomieszczeń czy stosowanie nawilżaczy powietrza.

Sposób VI – metody konwencjonalne

Powyższe metody są dobrym sposobem wspomagającym leczenie konwencjonalne, jednakże same w sobie nie wystarczają w leczeniu infekcji gardła. Aby mieć gwarancję pozbycia się bólu gardła, należy stosować rekomendowane przez lekarzy środki farmaceutyczne, takie jak pastylki do ssania, aerozole, lizaki, tabletki przeciwbólowe czy syropy.

Dodaj komentarz