6 sprawdzonych sposobów na bolące gardło


6 sprawdzonych sposobów na bolące gardło
Ból gardła to jedna z najczęstszych przypadłości, która może dopaść każdego z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wiosennym. Na ból oraz drapanie w gardle cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Ból gardła może wskazywać na rozwijającą się infekcję bakteryjną lub wirusową. W związku z tym nieleczone gardło może przerodzić się w poważną infekcję dróg oddechowych. Pamiętaj więc, aby nie bagatelizować pierwszych symptomów i działaj jak najszybciej! Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z uciążliwymi objawami tej dolegliwości bez konieczności wychodzenia z domu! Poniżej znajdziesz kilka najczęściej stosowanych i sprawdzonych sposobów na pozbycie się zaczerwienionego oraz bolącego gardła!

Sposób I – płukanie gardła roztworem wody z solą

Jednym z bardziej popularnych, domowych sposobów jest płukanie gardła roztworem wody z solą. Sól ma silne działanie odkażające i antybakteryjne, dzięki temu pozwala na zwalczenie czynników chorobotwórczych w jamie ustnej. Płukankę warto więc stosować w początkach każdej infekcji bakteryjnej, która rozwija się w gardle. Uniemożliwi rozwój szkodliwej flory bakteryjnej. Stosując ją, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego stężenia soli w wodzie (najlepiej w stosunku 1 łyżeczka soli na 250 ml wody). Stosowanie soli w większych ilościach może podrażnić błonę śluzową gardła i przynieść niepożądany efekt. Należy jednak pamiętać, że roztwór wody z solą nie ma właściwości przeciwbólowych, a właśnie bakteriobójcze, dlatego w celu szybkiego złagodzenia bólu i obrzęku, warto sięgnąć po profesjonalne środki lecznicze dostępne w aptece.

Sposób II – płukanie gardła naparem z liści szałwii

Jeśli jesteś typem osoby, która lubi uprawiać w swoim domu małe ilości różnych ziół, takich jak mięta, tymianek czy bazylia, warto byłoby również wyposażyć się w szałwię. W jej skład wchodzi między innymi olejek eteryczny bogaty w wiele składników, takich jak garbniki, karnozol czy witamina B1, P i C. Dzięki temu szałwia znalazła zastosowanie w medycynie w formie naparu do picia, roztworu do płukania gardła czy nawet okładów i kompresów na skórę. Ten drugi z nich jest szczególnie skuteczny na wszelkie infekcje bakteryjne i pozwala na szybką jej eliminację dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Jeśli cierpisz na bolące gardło, wypróbuj więc napar z szałwii sporządzony z 1 łyżki listków szałwii zmieszanych z wrzącą wodą!

Sposób III – domowe syropy

Dobrym sposobem na leczenie bólu gardła jest syrop. Nie musisz kupować go w aptece, a sporządzić go w domowym zaciszu. Jednym z bardziej popularnych domowych syropów, który z łatwością wykonasz, jest ten z cebuli. Możesz do niego dodać także czosnek oraz miód. Zarówno cebula, jak i czosnek mają silne właściwości przeciwbakteryjne i odkażające. Są także bogate w substancje, które usprawniają działanie układu immunologicznego. Innymi przykładami syropów na bolące gardło mogą być te wykonane z tymianku, goździków, sosny, cytryny oraz imbiru.

Sposób IV – maści

Dobrym sposobem na uporanie się z bólem gardła mogą być również maści domowej roboty. Można je stosować poprzez robienie okładów na szyję lub bezpośrednio, wcierając je. Najlepsze właściwości przeciwbólowe ma maść kamforowa wykonana z olejku kamforowego i alkoholu.

Sposób V – aromaterapia (inhalacje)

Aromaterapia może być dobrym uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego. Często stosowana jest jako podstawa w medycynie alternatywnej. Aromaterapię wykonuje się poprzez inhalację. Inhalacja następuje przez wciąganie pary wodnej nasączonej olejkami eterycznymi, których lecznicze właściwości w zależności od składu mogą być przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające, a nawet przeciwzapalne. Stosowanie inhalacji jest bardzo dobrym wyborem dzięki łatwości wchłaniania się substancji w śluzówkę nosa i gardła dzięki czemu łatwiej dociera do krwiobiegu.

Dodatkowo, aby poradzić sobie z suchością gardła, która również może być przyczyną jego bólu, warto zwiększać wilgotność powietrza, np. poprzez częste wietrzenie pomieszczeń czy stosowanie nawilżaczy powietrza.

Sposób VI – metody konwencjonalne

Powyższe metody są dobrym sposobem wspomagającym leczenie konwencjonalne, jednakże same w sobie nie wystarczają w leczeniu infekcji gardła. Aby mieć gwarancję pozbycia się bólu gardła, należy stosować rekomendowane przez lekarzy środki farmaceutyczne, takie jak pastylki do ssania, aerozole, lizaki, tabletki przeciwbólowe czy syropy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *