9 najczęstszych objawów ząbkowania. Czy udać się do pediatry?


9 najczęstszych objawów ząbkowania.

Objawy ząbkowania często wyglądają bardzo groźnie, mogą nawet przypominać infekcję. Dlatego dobrze jest je poznać i wiedzieć, kiedy powinniśmy udać się z dzieckiem na konsultację do pediatry, a kiedy nie jest to konieczne.

W trudnym dla dziecka okresie, jakim jest ząbkowanie, objawy te wymagają konsultacji lekarskiej:

1. Wysoka gorączka

Gorączka jest jednym z najczęściej występujących objawów ząbkowania, które niepokoi rodziców. Zazwyczaj wiąże się to również z tym, że jest to pierwszy raz, gdy dziecko w ogóle ma gorączkę, dlatego tak wielki stres wywołuje ten objaw u opiekunów. Maluszek podczas wysokiej temperatury jest płaczliwy, marudny, nie chce jeść, czasem nie chce też pić. Poza tym przelewa się przez ręce, co jest przerażające dla początkujących rodziców. Nigdy nie powinno się lekceważyć gorączki u niemowlaka. Dlatego zawsze lepiej pokazać dziecko pediatrze, aby wykluczyć ewentualną infekcję. Poza tym, jeżeli dziecko odmawia picia, bardzo łatwo jest o jego odwodnienie. Lekarz oceni stan maluszka i może zaordynować nawadniającą kroplówkę. Podczas ząbkowania gorączka przeważnie jest lekka. Jednak zdarza się, np. podczas wyrzynania zębów trzonowych, które wychodzą długo i bardzo bolą, że może wzrosnąć. Nigdy nie można lekceważyć takich objawów.

2. Silna biegunka

Objawy ząbkowania czasem przejawiają się rzadszymi i częstszymi stolcami. Jednak bywa i tak, że są one na tyle częste i intensywne, że wygląda to, jakby dziecko złapało Rotawirus, który jest bardzo niebezpieczny dla małych dzieci. Poza tym tak, jak przy gorączce, tak samo przy biegunce, bardzo łatwo o odwodnienie. Lepiej nie czekać, tylko udać się do lekarza. Jeżeli jesteśmy mocno zaniepokojeni możemy również wykonać test na obecność Rotawirusa.

3. Katar, kaszel

Kolejnym mylącym objawem ząbkowania jest katar, który niekiedy występuje również z lekkim pokasływaniem. Intensywny katar u dziecka może przerodzić się czasem w zapalenie ucha lub gardła, więc lepiej zawczasu wykluczyć infekcję. Jeżeli objawy są na tyle silne, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy to tylko ząbkowanie, lepiej udać się do pediatry, który zbada dziecko i rozwieje nasze wątpliwości.

Objawy ząbkowania, które są naturalne i nie wymagają wizyty u pediatry:

4. Przerywany sen

5. Płaczliwość, marudność

6. Brak apetytu

7. Ślinotok

8. Gryzienie piersi mamy i wszystkich przedmiotów, które wpadną w małe rączki

9. Odparzona pupa

Jeżeli objawy ząbkowania nie są groźne, a jedynie bardzo nieprzyjemne dla dziecka, warto pomyśleć o bezpiecznym leku, który uśmierzy ból i zadziała przeciwzapalnie, np. lek na ząbkowanie Camilia w płynie, w higienicznych minimsach lub czopki Viburcol. To leki oparte na naturalnych składnikach, więc bezpiecznie można je stosować u najmłodszych.

Dodaj komentarz