9 rad jak przetrwać pierwszy rok na studiach


9 rad jak przetrwać pierwszy rok na studiach
Pierwszy rok na studiach to jeden z najlepszych i najbardziej interesujących okresów w życiu. Opuszczenie rodzinnego miasta i nawiązywanie znajomości z nowymi ludźmi może być dla mniej śmiałych osób trochę stresujące, ale kiedy przyzwyczaisz się do panującej atmosfery, naprawdę docenisz i pokochasz czas spędzony na uczelni.

Aby uniknąć niepokoju i lęku, nie stresuj się za bardzo. Myśl pozytywnie i szukaj ciekawych okazji. Nie chcę się straszyć i odbierać pragnień o pójściu na studia, ale dla wielu osób pierwszy rok może stanowić pewne wyzwanie. Będąc na pierwszym roku studiów miałam problem z nauką. Nie mogłam pozbierać myśli i nie miałam pojęcia, jak się zorganizować, żeby znaleźć na wszystko czas. Dopiero z czasem nauczyłam się efektywnie zarządzać własnym czasem. Co więcej, spotkałam nowych, ciekawych ludzi, którzy pomogli mi pozostać pozytywnie nastawioną. Główną myślą, jaką pragnę ci przekazać jest ta, że decyzje podjęte na pierwszym roku będą miały znaczący wpływ na cały okres studiowania oraz na całe życie. Kilka poniższych porad doda ci pewności siebie i odwagi, by stawić czoła trudnym realiom pierwszego roku.

 

Jak przetrwać pierwszy rok na studiach?

 

1. Nie bój się opuścić swojej stresy komfortu

Kiedy byłam studentką pierwszego roku byłam trochę nieśmiała, a pójście na studia odbierałam jako wielką życiową zmianę. Krąg nowych znajomości sprawił, że przekroczyłam własną sferę komfortu. Pewne silne cechy mojego charakteru pomogły mi zmierzyć się z lękami i wewnętrznymi ograniczeniami. Rozejrzyj się. Na pewno masz wokół siebie wielu wspaniałych ludzi, którzy podzielą się z tobą dobrymi radami i wesprą, jeśli nie będziesz mógł podjąć jakiejś decyzji.

 

2. Nie bój się prosić o pomoc.

Na studiach będziesz musiał przyswoić ogromną ilość informacji. Jak zapisać się na zajęcia, jak brzmią nazwiska twoich profesorów, jak poprawnie wykonać to czy inne zadanie. Uczelnia jest miejscem pełnym byłych pierwszaków. Jeśli czegoś nie wiesz, oni podadzą ci pomocną dłoń. Co więcej, profesorowie, nauczyciele i inni pracownicy uczelni także odpowiedzą na twoje pytania. Im szybciej wsiąkniesz w studencie życie i przestaniesz się bać prosić o rady, tym lepiej.

 

3. Zarządzaj swoim czasem

Zarządzanie czasem jest wyjątkowo ważną umiejętnością, która przyda ci się nie tylko na studiach. Twój przyszły sukces zależy od sposobu, w jaki spędzasz swój wolny czas. Na studiach, warto znaleźć czas na naukę i na zabawę. Jednym z najlepszych sposobów zarządzania swoim czasem podczas pierwszego roku jest przygotowanie planu działania. Taki plan pomoże ci osiągnąć sukces i zrealizować wszystkie twoje cele. Na studiach zawsze starałam się ustalać priorytety i poświęcać więcej uwagi przedmiotom, które mnie naprawdę interesowały jednocześnie starając się nie zaniedbywać innych przedmiotów.

 

4. Korzystaj z zasobów uczelni

Wielu studentów narzeka na brak literatury i wysokie ceny podręczników. Czemu więc nie skorzystać ze źródeł wiedzy oferowanych przez twoją uczelnię? Jest wiele baz danych, laboratoriów i bibliotek, które mogą ci poszerzyć twój punkt widzenia i posiąść nową wiedzę. Dzięki takiej obfitości informacji studenci poszerzają swoją wiedzę oraz umiejętność uczenia się.

 

5. Ustal priorytety

Powinieneś znaleźć czas na poznanie samego siebie i odnalezienie tego, co cię naprawdę interesuje. Weź odpowiedzialność za siebie i stwórz listę przedmiotów i specjalizacji, które ciekawią cię najbardziej. Bywa tak, że w trakcie studiów możesz zmienić specjalizację, ale im szybciej podejmiesz właściwą decyzje, tym lepiej. Jeśli nie jesteś pewien, które przedmioty wybrać, postaraj się uczestniczyć w kilku różnych zajęciach i wykładach, by sprawdzić, które odpowiadają ci najlepiej.

 

6. Szukaj sprzyjających okazji

O ile mi wiadomo, każda szanująca się uczelnia ma zakres studenckich programów, wymian, staży. Kiedy byłam studentką pierwszego roku, udało mi się wyjechać na czterotygodniowy kurs za granicę, a wielu z moich przyjaciół pracowało jako wolontariusze w różnego rodzaju instytucjach państwowych i charytatywnych.

 

7. Naucz się nadawać zadaniom priorytety

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w studenckim życiu jest nadanie rzeczom właściwej wagi. Chcę żebyś wiedział, że najważniejsze jest znalezienie równowagi pomiędzy różnymi aktywnościami w twoim życiu. Trudno jest radzić sobie z wieloma przedmiotami i studenckimi organizacjami w tym samym czasie. Po pierwsze, naucz się jak zarządzać własnym czasem. Jest to kluczowy element decydujący o twoim akademickim powodzeniu.

 

8. Dołącz do studenckich organizacji

Na każdym uniwersytecie znajdziesz różne studenckie organizacje. Społeczne i sportowe społeczności pomogą ci wyrazić siebie i odkryć twoje zainteresowania. Jako student pierwszego roku pewnie chcesz zdobyć przyjaciół i zaangażować się w studenckie wspólnoty. Członkostwo w organizacjach poprawi twoją reputację i będzie sprzyjać zawieraniu nowych znajomości.

 

9. Ciesz się życiem studenta

Studia mogą być bardzo trudne, ale to najbardziej kolorowy okres twojego życia. Podczas studiowania rozwijasz swoją osobowość mentalnie, fizycznie i spotykasz nowych przyjaciół. Możesz się bawić, zakochać i po prostu cieszyć się tymi kilkoma wspaniałymi latami życia.

Mam nadzieję, że ten artykuł sprawi, że wyzbędziesz się wszystkich lęków i niepokojów związanych z pierwszym rokiem studiowania. Musisz pamiętać, że tak naprawdę to ty jesteś jedyną osobą odpowiedzialną na twoje studia. Dlatego powinieneś nauczyć się zarządzać swoim czasem i hierarchizować najważniejsze aspekty życia prywatnego i uczelnianego.

Artykuł przygotowany przez zespół portalu lifestylowego www.fitandfashion.pl

Dodaj komentarz