Abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzucha


Abdominoplastyka, czyli plastyka powłok brzucha
W trakcie trwania ciąży brzuch każdej kobiety ulega rozciągnięciu i po porodzie niestety nie zawsze wraca do swojego poprzedniego kształtu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku osób, które w wyniku odchudzania utraciły bardzo dużą liczbę kilogramów. Skóra na brzuchu staje się obwisła, co odbija się niestety bardzo negatywnie na ogólnym samopoczuciu. Co zrobić z obwisłą skórą na brzuchu? Najlepszym wyjściem z sytuacji jest poddanie się zabiegowi abdominoplastyki, przy pomocy którego można raz na zawsze pozbyć się szpecącego problemu. Co jednak należy wiedzieć o tym zabiegu?

Czym jest abdominoplastyka?

Abdominoplastyka, czyli plastyka brzucha to zabieg, który polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolic podbrzusza i śródbrzusza. Efektem tego zabiegu jest znacząca poprawa wyglądu brzucha, czyli jego spłaszczenie. Decydując się jednak na przeprowadzenie tego zabiegu, należy mieć świadomość tego, iż po operacji w okolicy podbrzusza widoczna jest blizna, która może mieć różny rozmiar.

Wskazania do zabiegu

Na zabieg plastyki brzucha mogą się zdecydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cierpią z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, której nie można zredukować poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. W przypadku kobiet, które planują zajście w ciążę, a także osób zmagających się z bardzo dużą nadwagą przeprowadzenie zabiegu nie wchodzi w ogóle w grę.

Powikłania

Operacja plastyki brzucha obarczona jest ryzykiem powikłań takich jak zakażenie, czy też zmiany zakrzepowo-zatorowe. Wprawdzie pojawiają się one stosunkowo rzadko, jednak zawsze należy brać je pod uwagę. W przypadku pojawienia się zakażenia konieczne może się okazać podanie antybiotyków oraz drenaż rany. W celu uniknięcia zakrzepów przed przystąpieniem do zabiegu każdy pacjent powinien otrzymać leki, które pomogą zmniejszyć krzepliwość krwi. Po przeprowadzonym zabiegu mogą pojawić się problemy z prawidłowym gojeniem się ran, w efekcie czego może pojawić się bardzo brzydka blizna. Z tego też względu osoby, które palą papierosy, powinny czym prędzej zerwać z nałogiem, ponieważ nikotyna znajdująca się w papierosach opóźnia proces gojenia się ran.

Konsultacja

Przed przystąpieniem konieczna jest konsultacja z lekarzem, który powinien ocenić stan zdrowia, a także określić nadmiar tkanki tłuszczowej. Podczas takiej konsultacji należy poinformować lekarza o tym, czy pali się papierosy, a także czy zażywa się jakieś lekarstwa. W następnej kolejności lekarz powinien przedstawić rodzaj znieczulenia, który będzie zastosowany, a także przedstawi koszt operacji.

Przygotowanie do operacji

Na przynajmniej dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów, jednak nie jest również wskazane opalanie się oraz stosowanie ścisłej diety, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na proces gojenia się ran. W przypadku pojawienia się przeziębienia lub infekcji konieczne może być przesunięcie zabiegu.

Jak wygląda operacja?

Operacja plastyki brzucha trwa zazwyczaj od 3 do 4 godzin, jednak jest to uzależnione głównie od rozległości zabiegu. Podczas samego zabiegu w pierwszej kolejności lekarz powinien wykonać długi cięcie skórne, które przebiega od biodra do biodra oraz nad pępkiem. W następnej kolejności przy pomocy okrężnego cięcia pępek oddzielany jest od otaczającej go skóry. W przypadku mini-abdominoplastyki cięcie nie jest tak długie, ponieważ przebiega w podbrzuszu. Czas takiego zabiegu jest również krótszy, ponieważ przeprowadzany jest zwykle w ciągu dwóch godzin. Po wykonanym cięciu skóra razem z tkanką tłuszczową zostaje odseparowana, przez co odsłonięte zostają mięśnie brzucha. Następnie są one zszywane, dzięki czemu uzyskuje się efekt wyszczuplonej talii. Następnie konieczne jest wytworzenie nowego pępka w skórze, dlatego też powyżej blizny wycina się niewielki otwór, w który następnie lekarz wszywa pępek.

Rekonwalescencja

Przez kilka dni po przeprowadzonym zabiegu brzuch będzie obrzęknięty, jednak można odczuwać również ból, którego można pozbyć się, stosując środki przeciwbólowe. Powrót do domu możliwy jest już kilka godzin po zabiegu, jednak w przypadku większej rozległości zabiegu konieczna może być kilkudniowa hospitalizacja. Przez kilka tygodni po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego pasa, natomiast po tygodniu należy usunąć szwy, które znajdują się wokół pępka.

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Chirurgii Plastycznej Dr Jędrys z Krakowa.

Dodaj komentarz