Agresywne dziecko – jak sobie z nim radzić?


Agresywne dziecko - jak sobie z nim radzić?
Wychowywanie dziecka to ogromna radość, ale także odpowiedzialność i niezaprzeczalnie trudna praca. Każdy gest, mina czy też słowo malucha może nas cieszyć albo budzić nasz niepokój. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się jak najlepiej w każdej sferze, w tym również psychicznej. Jeśli jednak zauważymy, że dziecko krzyczy, bije bądź jest agresywne w jakikolwiek inny sposób – powinniśmy wiedzieć, jak możemy sobie z nim poradzić.

Czy agresja u dzieci jest normalna?

Dziecko, jak każdy człowiek, odczuwa wiele różnych emocji. Nie zawsze też potrafi sobie z nimi poradzić, dlatego zaczynają się niewłaściwe zachowania. Jednak pamiętajmy, że tak samo, jak dorosły zaklnie pod nosem w nerwowej sytuacji, tak maluch może szukać ujścia negatywnych emocji w głośnym krzyku. Nie ma w tym nic bardzo złego, dopóki nie cierpią na tym inni albo on sam. Chociaż agresywne zachowania pojawić się mogą raz na jakiś czas u każdego dziecka a pierwsze ich próbki dostajemy już w okolicach drugich urodzin – na każde z nich należy odpowiednio zareagować. Zwróćmy uwagę na dziecko, dowiedzmy się, co je rozzłościło i postarajmy się to wyeliminować w przyszłości.

Agresywne zachowania przybrały na sile

Jeżeli dziecko zachowuje się agresywnie na co dzień i nie jest to kwestia jednorazowej złości to ważne jest, aby znaleźć przyczynę ciągłego rozdrażnienia. Najczęściej źródłem kłopotów jest jakieś zdarzenie, które dziecko przeszło bardzo negatywnie. Wpływ mają również duże zmiany w jego życiu. To dobry moment na to, aby zacząć uważnie obserwować, w jakich sytuacjach nasz maluch najczęściej staje się zdenerwowany. Powinniśmy zastanowić się również nad ostatnimi zdarzeniami, które mogły mieć wpływ na taką postawę dziecka. Może mamy dla niego zbyt mało czasu bądź coś złego dzieje się w przedszkolu? Czasami również bajki i gry są źródłem agresji u małych odbiorców. Mogą pokazywać nieodpowiednie do wieku treści, np. walkę, strzelanie z broni bądź rozbijające się samochody.

Jak sobie radzić?

Po pierwsze – uświadamiaj dziecko, że jego zachowanie jest niewłaściwe i nie podoba ci się. Od tej zasady nie ma wyjątku. Tylko konsekwencja może pomóc Twojemu dziecku zrozumieć, że bicie bądź krzyki nie są akceptowane nigdy. Tłumacz malcowi, że źle się zachował za każdym razem, kiedy podniesie na Ciebie rękę, nawet jeżeli uderzenie było słabe bądź zachował się raczej zabawnie aniżeli denerwująco. Ważną sprawą jest również to, aby w chwilach histerii nie ulegać dziecku. Jeśli Cię uderzyło – odejdź od niego i daj mu czas na uspokojenie się. Powinno samo przyjść i przeprosić. Dopiero wtedy zacznie się rozmowa na temat tego, co się wydarzyło i dopiero wtedy maluch jest w stanie coś z niej zrozumieć. Wcześniej, zanim się uspokoi, próba rozmowy jedynie spotęguje jego złość i sprowokuje go do dalszych fochów. Niezwykle ważne jest również to, aby nauczyć dziecka tego, żeby nazywało swoje emocje. Dlaczego Cię uderzyło? Bo było złe, smutne, zdenerwowane. Warto wtedy wytłumaczyć mu, że pomimo negatywnych emocji – nie można robić nikomu krzywdy.

Najważniejsze, przy agresywnym dziecku, jest to, aby zdiagnozować przyczynę i ją wyeliminować. Ogromne znaczenie ma nasze podejście do malucha. On musi nam ufać, a my powinniśmy starać się, aby dotrzeć do niego. Małymi kroczkami, uzbrajając się w dużą dozę cierpliwości, na pewno uda nam się wyprowadzić dziecko z agresywnych zachowań. Należy pamiętać, że maluszkom należy poświęcić ogromną ilość uwagi, a wtedy dużo łatwiej jest nad nimi zapanować.

AM
Źródło: http://rodzicem.pl.

Dodaj komentarz