Aktywna jesień życia


Aktywna jesień życia
Jeszcze kilkanaście lat temu słowo „emerytura” oznaczało koniec aktywności zawodowej i praktycznie koniec jakiejkolwiek aktywności, która mogłaby świeżo upieczonemu emerytowi przynieść satysfakcję i radość z życia. Odtąd rytm jego dni wyznaczały telewizyjne seriale, uprawa działki i opieka nad wnukami. Życie seniora było smutne, monotonne i przepełnione refleksją, że nic ciekawego już nie może go spotkać.

Na szczęście to już przeszłość. W ciągu ostatnich lat powstało wiele inicjatyw i instytucji, których celem jest aktywizacja osób w starszym wieku. W dużych miastach i tych całkiem małych powstają tzw. akademie seniora i uniwersytety trzeciego wieku. Zachęcają one emerytów do wyjścia z domu i rozwijania swoich pasji poprzez uczestnictwo w rozmaitych zajęciach tematycznych.

Studenci UTW mogą uczestniczyć w zorganizowanych specjalnie dla nich wykładach i odczytach, spotkaniach wspomnieniowych, wieczorach literackich czy seansach filmowych. Mają możliwość podjęcia nauki języków obcych, obsługi komputera czy surfowania w internecie. Jeżdżą na wycieczki krajoznawcze, na koncerty, do teatru. Organizowane są też zajęcia sportowe, dostosowane do możliwości fizycznych osób w tym wieku, jak np. gimnastyka rehabilitacyjna, zajęcia na basenie, specjalny aerobik czy nordic walking.

Bogatą ofertę propozycji dla seniorów mają również osiedlowe kluby i domy kultury. Prowadzą one różne sekcje, dostosowane do zainteresowań swoich członków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są koła dla szaradzistów i niespełnionych poetów, a także dla pasjonatów gotowania, pieczenia, dziergania albo fotografii. Jest też coś dla dusz artystycznych – warsztaty plastyczne, osiedlowe chóry i zespoły muzyczne. A dla wszystkich – wieczorki taneczne, zajęcia rekreacyjne czy wycieczki.

Jesień życia nie musi więc być czasem nudy, pustki i smutku. Wręcz przeciwnie. To pora, aby nareszcie realizować swoje pasje i zacząć się na dobre cieszyć życiem. A zatem seniorze – nie siedź w czterech ścianach swojego mieszkania. Sprawdź, co ciekawego przygotowały dla Ciebie instytucje w Twoim mieście. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Aktywna jesień życia