Życie osób uczulonych na pyłki bardzo często zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wpływu pogody na stan alergików nie da się wyeliminować, można jednak skutecznie łagodzić dolegliwości. Jak?
Alergia w dowolnej postaci jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesności. Według raportu Białej Księgi Alergii co czwarty dorosły i co trzecie dziecko w Europie są na coś uczuleni. W Polsce sytuacja wygląda równie tragicznie. Przeprowadzone przez TNS OBOP badania pokazują, że w co trzecim gospodarstwie domowym występuje astma albo inna przypadłość alergiczna. Najwięcej zaś alergików jest uczulonych na pyłki.
Pylenie cały rok
Pojawiają się napady kichania, zatkany nos, katar, swędzenie oczu, wiercenie w nosie, chrypka w głosie, czyli pierwsze symptomy nadchodzącego sezonu na alergię. Brzmi znajomo? Od końca lutego, gdy powoli robi się coraz cieplej, a natura budzi się do życia, do ataku ruszają zdradliwe pyłki roślin. Tak naprawdę jednak, rośliny pylą przez cały rok – to od konkretnego człowieka zależy, czy potraktuje on pyłki jako alergen.
Kalendarz pylenia jest następujący. W styczniu pyli leszczyna i olcha. Pod koniec lutego pyłki zaczyna rozsiewać brzoza. W marcu – brzoza, wierzba, topola i dąb. Kwiecień niesie ze sobą pyłki traw. A jak wskazują badania, trawy są alergenami u prawie 60 procent polskich alergików. W maju pylą żyto i pokrzywy. W czerwcu, lipcu i sierpniu – lipa. A od września do końca roku grzyby. Na konsekwencje pylenia dla alergików wpływ ma również pogoda.
Ratuje deszcz
Jeśli na zewnątrz pada deszcz, alergik może spokojnie wyruszać z domu – dziś mu nic nie grozi. Opady skutecznie neutralizują krążące w powietrzu pyłki. Odwrotnie jest w ciepłą słoneczną pogodę. Duże znaczenie dla alergików ma również prędkość wiatru i kierunek, z którego ten wiatr wieje. Wiele stron i portali internetowych oferuje specjalne komunikaty meteorologiczne skierowane do osób uczulonych. Warto to sprawdzać, bo prognoza dla alergików informuje o stopniu pylenia roślin, kierunku i prędkości wiatru, wilgotności powietrza, zachmurzenia, temperaturze powietrza i warunkach biometeorologicznych. Co ważne, prognozę dla alergików przygotowuje się bardzo szczegółowo, wyróżniając na mapie nie tylko kraje i województwa, ale i poszczególne obszary w regionach.
Jak się zabezpieczać?
Gdy sytuacja na zewnątrz nie jest sprzyjająca – a tak jest przez dużą część roku – osoba uczulona musi wiedzieć, jak się chronić przed alergią albo łagodzić jej objawy. Przede wszystkim należy dbać o miejsce, w którym długo się przybywa: wietrzyć mieszkanie, często zmieniać pościel, odkurzać i sprzątać „na mokro”, by zmniejszyć objawy uczulenia na roztocza. Należy również zwiększyć odporność organizmu dobrym odżywianiem i witaminami. W leczeniu objawów alergii natomiast pomogą leki. Jako środek pomocny w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa wskazany jest Claritine Active. Lek zmniejsza objawy uczulenia: kichanie, swędzenie nosa i oczu, pieczenie oczu, uczucie zatkania nosa i katar.
Szczegółową prognozę pogody dla alergików można znaleźć na stronie claritineallergy.pl.