Alergia: czy da się z nią żyć?


alergia na pyłki
Życie osób uczulonych na pyłki bardzo często zależy od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wpływu pogody na stan alergików nie da się wyeliminować, można jednak skutecznie łagodzić dolegliwości. Jak?

Alergia w dowolnej postaci jest jednym z najczęstszych schorzeń współczesności. Według raportu Białej Księgi Alergii co czwarty dorosły i co trzecie dziecko w Europie są na coś uczuleni. W Polsce sytuacja wygląda równie tragicznie. Przeprowadzone przez TNS OBOP badania pokazują, że w co trzecim gospodarstwie domowym występuje astma albo inna przypadłość alergiczna. Najwięcej zaś alergików jest uczulonych na pyłki.

Pylenie cały rok

Pojawiają się napady kichania, zatkany nos, katar, swędzenie oczu, wiercenie w nosie, chrypka w głosie, czyli pierwsze symptomy nadchodzącego sezonu na alergię. Brzmi znajomo? Od końca lutego, gdy powoli robi się coraz cieplej, a natura budzi się do życia, do ataku ruszają zdradliwe pyłki roślin. Tak naprawdę jednak, rośliny pylą przez cały rok – to od konkretnego człowieka zależy, czy potraktuje on pyłki jako alergen.

Kalendarz pylenia jest następujący. W styczniu pyli leszczyna i olcha. Pod koniec lutego pyłki zaczyna rozsiewać brzoza. W marcu – brzoza, wierzba, topola i dąb. Kwiecień niesie ze sobą pyłki traw. A jak wskazują badania, trawy są alergenami u prawie 60 procent polskich alergików. W maju pylą żyto i pokrzywy. W czerwcu, lipcu i sierpniu – lipa. A od września do końca roku grzyby. Na konsekwencje pylenia dla alergików wpływ ma również pogoda.

Ratuje deszcz

Jeśli na zewnątrz pada deszcz, alergik może spokojnie wyruszać z domu – dziś mu nic nie grozi. Opady skutecznie neutralizują krążące w powietrzu pyłki. Odwrotnie jest w ciepłą słoneczną pogodę. Duże znaczenie dla alergików ma również prędkość wiatru i kierunek, z którego ten wiatr wieje. Wiele stron i portali internetowych oferuje specjalne komunikaty meteorologiczne skierowane do osób uczulonych. Warto to sprawdzać, bo prognoza dla alergików informuje o stopniu pylenia roślin, kierunku i prędkości wiatru, wilgotności powietrza, zachmurzenia, temperaturze powietrza i warunkach biometeorologicznych. Co ważne, prognozę dla alergików przygotowuje się bardzo szczegółowo, wyróżniając na mapie nie tylko kraje i województwa, ale i poszczególne obszary w regionach.

Jak się zabezpieczać?

Gdy sytuacja na zewnątrz nie jest sprzyjająca – a tak jest przez dużą część roku – osoba uczulona musi wiedzieć, jak się chronić przed alergią albo łagodzić jej objawy. Przede wszystkim należy dbać o miejsce, w którym długo się przybywa: wietrzyć mieszkanie, często zmieniać pościel, odkurzać i sprzątać „na mokro”, by zmniejszyć objawy uczulenia na roztocza. Należy również zwiększyć odporność organizmu dobrym odżywianiem i witaminami. W leczeniu objawów alergii natomiast pomogą leki. Jako środek pomocny w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa wskazany jest Claritine Active. Lek zmniejsza objawy uczulenia: kichanie, swędzenie nosa i oczu, pieczenie oczu, uczucie zatkania nosa i katar.

Szczegółową prognozę pogody dla alergików można znaleźć na stronie claritineallergy.pl.

Dodaj komentarz