Aparat ortodontyczny a dieta- co jeść a czego nie?


Aparat ortodontyczny a dieta- co jeść a czego nie?
Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to… dobra decyzja! W ciągu kilkunastu miesięcy zyskamy piękny uśmiech i dobre samopoczucie. Leczenie za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest bardzo efektowne, ale będzie wymagało od nas dyscypliny, m.in. w dbałości o czystość zębów (utrudnieniem będą zamki przyklejone do powierzchni zębów), regularnych wizyt kontrolnych oraz przestrzegania zaleceń dotyczących diety. Skąd biorą się obostrzenia w menu pacjenta ortodontycznego? Co można jeść, czego unikać, a co najlepiej wykluczyć z diety na czas leczenia?

Gdy gryzienie sprawia ból…

owoce

Ból zębów utrzymuje się zazwyczaj przez 2-3 dni po założeniu aparatu oraz każdorazowo po korekcie jego ustawienia. o czas, w którym gryzienie może być przyczyną sporego dyskomfortu, dlatego najlepiej na te kilka dni zrezygnować z pokarmów stałych i przejść na dietę płynną. Spokojnie! Nie musi to oznaczać głodówki! W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na sycące i smaczne zupy kremowe, które zaspokajają głód bez konieczności używania zębów. Nie wyobrażacie sobie drugiego dania bez porcji mięsa? Miękkie pulpety drobiowe i ryby podane z pure ziemniaczanym oraz pastą warzywną doskonale sprawdzi się w tej roli. Odpowiednią porcję kalorii na śniadanie i kolację dostarczmy naszemu organizmowi w postaci koktajlu. Koktajle można przygotować z warzyw i owoców, w wersji bezlaktozowej lub z dodatkiem jogurtów, bądź mleka, a ich wartość odżywczą podnieść dodając płatki owsiane, ryż lub ulubioną kaszę. W roli szybkich przekąsek sprawdzą się gotowe serki i twarożki, jogurty z owocowym musem, czy kefiry i maślanki.

Gdy minie ból zębów związany z założeniem aparatu ortodontycznego lub korektą jego ustawienia – do naszej diety mogą wrócić produkty o stałej konsystencji. Ale nie wszystkie! Z czego najlepiej zrezygnować w ogóle?

Masz aparat ortodontyczny? Z tego jedzenia zrezygnuj!

sztuczna szczęka

Podczas całego leczenia ortodontycznego najlepiej zrezygnować z jedzenia słodyczy oraz picia słodzonych napojów. Higiena jamy ustnej osoby noszącej stały aparat ortodontyczny jest dość trudna i wymagająca poświęcenia jej większej ilości czasu, dlatego najrozsądniej będzie… po prostu nie dokładać sobie pracy.

Absolutnym zakazem spożywania objęte są wszystkie produkty, które ciągną się i kleją do zębów. Mowa tutaj przede wszystkich o popularnych krówkach (nie bez przyczyny nazywanych “ciągutkami”), ale również cukierkach z tofi i karmelu, wszelkich żelkach oraz gumach do żucia. Wyżej wymienione przysmaki mogą nie tylko zwiększać ryzyko rozwoju próchnicy (poza gumami bez cukru), ale również uszkodzić aparat ortodontyczny (a to już dodatkowe koszty i ewentualnie wydłużenie procesu leczenia ortodontycznego). Podczas całego okresu leczenia ortodontycznego, niewskazane jest również jedzenie produktów twardych, takich jak choćby zdrowe orzechy i różnego rodzaju ziarna. Podczas ich rozgryzania, twarde kawałki mogą naruszyć konstrukcję aparatu i np. spowodować odklejenie się zamka. Kolejną grupą produktów, których obecność w menu osoby noszącej aparat ortodontyczny należy dobrze przemyśleć, są produkty mające właściwości barwiące. Naturalne barwniki spożywcze zawarte m.in. w jagodach, czarnej porzeczce, burakach, czy papryce mogą powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień poszczególnych elementów aparatu (przede wszystkim gumek). Z tego samego powodu warto zrezygnować lub zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanej kawy, herbaty i czerwonego wina.

Aparat ortodontyczny z Mediraty

Mediraty

Leczenie ortodontyczne to spore wyzwanie dla portfela przeciętnego zjadacza wyżej wymienionych smakołyków. Jednak zdecydowanie większe koszty ponosimy, borykając się z nieestetycznym uśmiechem, który obniża naszą samoocenę i negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości. Piękne, zdrowe zęby to najlepsza wizytówka współczesnego człowieka! Mediraty pozwalają na kreowanie własnego wizerunku… na raty. Kredyt na leczenie to możliwość finansowania leczenia ortodontycznego w dogodny dla nas sposób, skrojony na miarę naszych możliwości i nie obciążający naszego budżetu jednorazowo kwotą, która może sięgnąć nawet kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.

Dodaj komentarz