Artterapia – co to takiego?


Artterapia
Coraz częściej można usłyszeć o tak zwanej artterapii lub arteterapii. Termin ten, wywodzący się od łacińskiego słowa arte, oznacza w skrócie rodzaj psychoterapii wykorzystujący leczenie przez sztukę. Głównym celem tego typu terapii jest wykorzystywanie twórczości osoby poddawanej leczeniu. W ostatnim czasie coraz, w księgarniach i kioskach dostępne są tak zwane kolorowanki dla dorosłych.

Jest to nic innego jak forma artterapii właśnie, w której szczególną pozycję zajmuje twórczość malarska. Tego typu aktywność ma za zadanie przede wszystkim wyciszyć, odstresować i wprowadzić nas w pozytywny nastrój. Zwykle kolorowanki tego typu mają dużo szczegółów i przedstawiają abstrakcyjne wzory, czasami zbliżone wyglądem do wzorów folkowych, charakterystycznych dla Polski i Słowian. Po wykonaniu takiej kolorowanki można zagłębić się w znaczenie użytych przez nas kolorów i zastanowić się, dlaczego użyliśmy właśnie tych, a nie innych barw. Na tym polega właśnie arteterapia. Dzięki niej, można odkryć to, co często jest niewidoczne dla oczu, można zagłębić się we własną psychikę odkrywając jakie emocje grają danej chwili główną rolę. Jeśli emocje te należą do gruby uczuć negatywnych, wówczas można zastanowić się nad ich źródłem i dążyć do tego, by zastąpić je uczuciami pozytywnymi i radosnymi. Tego typu przykład artterapii wykonujemy samodzielnie, w zaciszu domowym lub w każdym innym miejscu, gdzie akurat mamy ku temu możliwość. Rdzenna artterapia przebiega natomiast w towarzystwie psychoterapeuty, który pełni rolę przewodnika i wykorzystując swoją wiedzę z dziedziny psychologii, tłumaczy nam jakie znaczenie mają stworzone przez nas obrazy. Dzięki takim zabiegom, osoba biorąca udział w terapii ma szansę poznać siebie, swoje uczucia, znaleźć rozwiązania problemów mających swoje źródło głęboko w psychice, a także może się rozwijać, nie tylko manualnie, ale przede wszystkim psychicznie.

Oprócz malarstwa arteterapia może wykorzystywać na przykład fotografię – co i dlaczego zwróciło naszą uwagę i skłoniło nas do uwiecznienia na zdjęciu, rzeźbę – jaką symbolikę mają nadane przez nas kształty masie z gliny, czy muzykę. Ta ostatnia nosi nazwę muzykoterapii i pomaga szczególnie w stanach depresyjnych i lękowych. Udowodniono także lecznicze działanie dźwięków na problemy ze snem, a także pozytywny wpływ muzyki na podwyższenie własnej samooceny. Słuchając odpowiedniego rodzaju dźwięków możemy się uspokoić, wyrównać pracę organizmu, szczególnie jeśli chodzi o działanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego.
Ciekawym przykładem jest także terapia słowem, czyli na przykład bajko terapia. Tworzenie własnych bajek daje terapeucie możliwość poznania naszych najskrytszych obaw i największych nadziei, na dotarcie do najgłębszych zakamarków psychiki pacjenta i zrozumieniu jego problemów. Swobodne przepływy myśli i twórcze układanie słów w historie często pozwala na dotarcie do wspomnień z przeszłości, które zwykle odciskają w nas piętno na długie lata i często towarzyszą nam nawet w dorosłym życiu. W takich chwilach ważne jest, aby terapeuta nie krytykował ani do niczego nie zmuszał osoby biorącej udział w terapii, gdyż może w ten sposób jedynie zniechęcić do dalszego udziału w procesie leczenia. Zadaniem terapeuty jest przede wszystkim rola tłumacza, który wyjaśnia i pomaga zrozumieć co w nas drzemie. Do terapii słowem zalicza się także leczenie poezją. W wielu przypadkach dzieje się tak, że czytając jakiś wiersz nagle wybuchamy płaczem, podczas gdy inna osoba bez większego namysłu przerzuciłaby stronę. Ponieważ poezja jest sztuką, jak każda inna, nasze reakcje na określone słowa mogą nieść informacje o naszym aktualnym stanie, o tym co nas dogłębnie porusza. Do terapeuty należy wyjaśnienie nam i pomoc w zrozumieniu tych, czasami gwałtownych, reakcji.

Ostatnim rodzajem arteterapii, jaki zostanie tu wspomniany, jest terapia ruchem, czyli choreoterapia. Nasze ciało, często o wiele wcześniej niż świadomość wie, co nam dolega i w jakim jesteśmy nastroju. Poprzez rodzaj wykonywanych ruchów, w rytm określonej muzyki, możemy dokonać przeglądu własnych stanów emocjonalnych oraz rozwijać umiejętności wyrażania samych siebie.

Co ciekawe, arteterapię wykorzystuje się także w leczeniu różnego rodzaju uzależnień czy w przypadku tak zawiłego zaburzenia całościowego jakim jest autyzm. Dzieci autystyczne, których szczególną cechą charakterystyczną jest tak zwana autystyczna samotność oraz pragnienie niezmienności, mają bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, szczególnie jeśli chodzi o kontakt z najbliższym otoczeniem i rodziną. Wówczas pomoc artterapii okazuje się być nieoceniona. Dzieci autystyczne są bowiem bardzo często ponadprzeciętnie uzdolnione, zwłaszcza artystycznie. W takich przypadkach ich twórczość może się okazać drzwiami do świata, który zwykle jest zamknięty przed osobami z zewnątrz. Rodzice mogą mieć okazję do poznania własnego dziecka bez zmuszania go do kontaktu słownego, który zwykle jest zaburzony. Inne formy terapii nie dają często takich możliwości i pozostają daleko w tyle za arteterapią.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Artterapia – co to takiego?