Aspiryna – ponadczasowe lekarstwo


Aspiryna - ponadczasowe lekarstwo
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy (ASA) to lek znany od wieków. Jego właściwości doceniał już Hipokrates, który dostrzegł, że sok z liści wierzby wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wiele wieków później, procesie licznych badań okazało się, że wspomniana roślina jest bogatym źródłem kwasu acetylosalicylowego. Obecnie wiadomo także, że ASA ma niezwykle dobroczynny wpływ na układ krwionośny. Od wielu lat kwas acetylosalicylowy jest więc wykorzystywany w profilaktyce oraz w procesie leczenia wielu chorób. Warto jednak zastanowić się, na co jest aspiryna. Dziś pomożemy udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Krótko i zwięźle o aspirynie

Na co jest aspiryna i czy poradzi sobie z przeziębieniem? Nasze mamy i babcie już wiele lat temu zaufały lekowi Aspiryn C i podawały go nam zawsze, gdy cierpieliśmy na przeziębienie lub grypę. Jednym z głównych powodów sięgania po aspirynę w czasie przeziębienia jest skuteczność tego znanego od pokoleń leku. Aspiryn C wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, dlatego doskonale radzi sobie z infekcjami sezonowymi. Jego działanie przeciwbólowe łagodzi przykre objawy przeziębienia, m.in. ból głowy czy ból gardła.

Na co jest aspiryna? Wymieniając cudowne właściwości aspiryny, nie powinniśmy zapominać o jej roli w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Aspirin C jest więc polecany nie tylko w walce z przeziębieniem czy grypą, ale sprawdzi się także jako niezawodny ratunek na kaca. Ponadto lekarze zalecają go w profilaktyce miażdżycy oraz innych chorób naczyń krwionośnych. Preparat wykazuje bowiem właściwości rozrzedzające krew, co pozwala uniknąć zatorów żył oraz wielu dolegliwości nimi spowodowanych. Lekiem, który obecnym w większości domowych apteczek jest więc aspiryna. Dawkowanie jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego potrzeb, ale przede wszystkim od zaleceń lekarza. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się, jak zawsze, na ulotce.

Dawkowanie aspiryny – ulotka

Nie ma leków idealnych i w pełni bezpiecznych, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z treścią ulotni. Choć w niemal każdej domowej apteczce znajduje się aspiryna, dawkowanie należy dostosować do wieku, wagi i stanu zdrowia chorego, a także innych czynników występujących podczas choroby. W odpowiedzi na wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jak działa aspiryna, należy dokładnie przeczytać ulotkę, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Ponadto warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą na temat przyjmowanych leków. Jeśli w czasie leczenia Aspirynem C poczujemy się gorzej, należy natychmiast przerwać terapię i udać się na wizytę lekarską, w czasie której zostanie określona przyczyna pogorszenia samopoczucia.

Skutki uboczne podczas przyjmowania Aspirin C

Aspiryna

Choć aspiryna jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, nie należy zapominać, że nawet ona niesie ze sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Częste przyjmowanie leku lub jego przedawkowanie może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej żołądka, astmy apirynowej czy śródmiąższowego zapalenia nerek lub wątroby. Nadużywanie kwasy acetylosalicylowego może też spowodować groźne w skutkach pęknięcie wrzodów. Należy wiedzieć, że Aspiryn C (Aspirin® – Produkty) nie wolno podawać dzieciom poniżej dwunastego roku życia, ponieważ kwas acetylosalicylowy może być przyczyną niebezpiecznego zespołu Rey’a, czyli jednej z form poważnych zaburzeń neurologicznych. Trzeba też pamiętać, by nie stosować Aspirynu C w przypadku krwawienia, ponieważ rozrzedza on krew i może doprowadzić do krwotoku. Nie stosujemy go zatem podczas miesiączki.

Aspiryna jest lekiem, który zrobił zawrotną karierę w dwudziestym wieku. Działaniu kwasu acetylosalicylowego zaufały bowiem setki tysięcy ludzi na całym świecie, a to za sprawą jego skuteczności i dostępności. Współcześnie aspiryna znajduje się niemal w każdej domowej apteczce i jest sprawdzonym środkiem na przeziębienie. Warto jednak pamiętać, że choć jest bezpieczna, dawkowanie należy uzgodnić z lekarzem lub poprosić o radę farmaceutę. Jeśli nie mamy możliwości uzyskania wsparcia specjalisty, przeczytajmy dokładnie ulotkę, z której dowiemy się, jakie dawki preparatu są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i życia. W końcu zadaniem preparatu jest leczenie i przynoszenie ulgi w bólu, a nie wywoływanie kolejnych, często naprawdę niebezpiecznych dolegliwości.

Dodaj komentarz