Astygmatyzm a soczewki kontaktowe


Astygmatyzm a soczewki kontaktowe
Osoby cierpiące na astygmatyzm mogą nosić szkła kontaktowe. Soczewki toryczne, czyli specjalne soczewki dla astygmatyków, mają inny kształt i budowę niż tradycyjne soczewki korygujące. Umieszczenie takiej soczewki w oku jest też dużo trudniejsze.

Czym jest astygmatyzm i jak go rozpoznać?

Astygmatyzm, czyli brak symetryczności rogówki,  to jedna z najczęstszych wad wzroku. Może występować samodzielnie lub w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Do objawów astygmatyzmu zalicza się przede wszystkim:

  • niewyraźne widzenie bez względu na odległość (z bliska i daleka),
  • trudności w czytaniu tekstu napisanego drobnym drukiem,
  • częste mrużenie oczu.

Jeśli zauważysz u siebie te objawy, skonsultuj się z lekarzem okulistą.  Specjalista wykona badanie wzroku (keratometrię lub elektroniczne mapowanie gałki ocznej) diagnozujące astygmatyzm. Jeśli będzie taka konieczność, dostaniesz receptę na okulary ze szkłami cylindrycznymi lub specjalne soczewki dla astygmatyków (soczewka toryczna jest zakrzywiona w inny sposób niż tradycyjne soczewki korygujące krótko- i dalekowzroczność).

Okulary i soczewki na astygmatyzm: czym się różnią?

Rogówka u osoby cierpiącej na astygmatyzm jest mocniej zakrzywiona – nie jest idealnie okrągła tylko lekko owalna. Przez to promienie świetlne nie mogą skupić się w jednym punkcie na siatkówce i rozpraszają się w dwóch osiach. Do korygowania astygmatyzmu konieczne są więc szkła cylindryczne ze szlifem, który umożliwia załamywanie promieni pod kątem prostym z punktowym odbiciem obrazu na siatkówce. Przez wiele lat szkła tego typu mogły być montowane tylko w okularach. Obecnie stosuje się je także w szkłach kontaktowych – są to tak zwane soczewki toryczne. Dzięki nim, astygmatycy nie są już skazani na noszenie wyłącznie okularów.

Soczewki dla astygmatyków – jak wyglądają?

Toryczna soczewka kontaktowa różni się kształtem od standardowej soczewki sferycznej (służącej do korygowania krótko- i dalekowzroczności). Soczewki sferyczne mają okrągły kształt, który można porównać do piłki przeciętej na pół. Z kolei soczewki toryczne są wykonane na bazie torusa (figury geometrycznej przypominającej kształtem obwarzanek). Szkła kontaktowe dla astygmatyków mają więc kształt podobny do przekrojonego wzdłuż obwarzanka. Moc (liczba dioptrii) w soczewkach torycznych nie jest rozłożona równomiernie – jest mniejsza lub większa w różnych obszarach soczewki. Umożliwia to korygowanie wady związanej z niesymetryczną budową rogówki. Nietypowa budowa soczewki torycznej sprawia, że jej umieszczenie w oku jest trudniejsze niż w przypadku innych szkieł kontaktowych. Szkła toryczne muszą być umieszczone w określonej orientacji i odpowiednio ułożone na gałce ocznej. Jeśli soczewka jest źle założona albo spada, pogarsza się ostrość widzenia.

Dodaj komentarz