Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – porady dla mam!


niemowle

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest w skrócie AZS, a wśród lekarzy również „wypryskiem atopowym”. Jest to choroba skóry, która powstaje na podłożu alergicznym i genetycznym. Zapalenie przebiega w paru widocznych fazach, z ostrymi zaostrzeniami i remisjami. Wywoływane jest poprzez nieprawidłową reakcję komórek Langerhansa, które reagują w sposób niewłaściwy nawet na niewielkie ilości antygenów.

AZS u niemowląt

Atopowe zapalenia skóry wykrywa się już u niemowląt, ponieważ najczęściej już w tym wieku choroba daje o sobie „znać”. Szczególnie swoje niemowlęta powinny obserwować mamy, których dzieci ukończyły trzeci miesiąc życia. Choroba ta zazwyczaj ujawnia się pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia niemowlęcia. Do drugiego roku życia dziecko pozostaje w fazie choroby „niemowlęcej”. Od drugiego do jedenastego roku życia tę fazę choroby nazywa się „dziecięcą”.

Pozytywną informacją jest to, że u ponad 40 proc. chorych dzieci choroba ustępuje wraz z wiekiem. Jest więc duża szansa na całkowite wyleczenie.

Częściej chorują oczywiście dzieci, których rodzice również chorują na AZS. Choroba tylko jednego rodzica podnosi ryzyko zachorowania dziecka do 30%, natomiast jeśli choruje zarówno matka, jak i ojciec, to ryzyko zachorowania niemowlęcia wynosi 70%.

Choroba u bliźniąt

W przypadku urodzenia bliźniąt jednojajowych szansa na wystąpienie choroby u drugiego dziecka, w przypadku, gdy występuje ona u pierwszego wynosi 70%. W przypadku bliźniąt dwujajowych szansa wystąpienia choroby u drugiego bliźniaka wynosi jedynie od 20 do 30%.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Objawem najbardziej widocznym jest zliszajowacenie skóry. Niemowlę odczuwa ciągły świąd skóry, może próbować jej dotykać oraz płakać bez powodu. Skóra niemowlaka staje się sucha i zaczerwieniona. Może ona być troszkę grubsza w dotyku niż skóra innych niemowląt.

Najczęściej zmiany chorobowe znajdujemy na zgięciach łokci, kolan oraz na szyi i na twarzy. Niektóre dzieci mogą również posiadać objawy typowe dla alergii: katar sienny czy zapalenie spojówek.

Jak postępować z niemowlakiem?

Wymagane będzie zakupienie wszelkiego rodzaju antyalergicznych kosmetyków używanych do pielęgnacji niemowlęcia. Zwykle mydło, kremy czy inne substancje używane do pielęgnacji mogą działać alergogennie na skórę. Skórę należy nawilżać i natłuszczać emolientami z pH równym 5,5. Warto korzystać ze specjalnych maści czy emulsji dla niemowląt ze skórą atopową. W ten sposób matka powinna pielęgnować skórę swojego dziecka około 3-4 razy w ciągu doby.

W miejscach mocno zmienionych stosuje się specjalnie preparaty przeciwzapalne, które powinien przepisać albo polecić lekarz. Również lekarz powinien, w miarę możliwości, przepisać odpowiednie leki przeciwhistaminowe, które pomogą dziecku walczyć z uporczywym świądem oraz dodatkowo pozwolą na łatwe i przyjemne zasypianie.

Należy również odizolować dziecko od zwierząt (sierść również może działać alergogennie) oraz dokładnie sprzątać w pomieszczeniu, w którym znajduje się niemowlę. Mama karmiąca powinna postarać się nie spożywać niektórych wywołując alergię pokarmów: mleka, jajek, czekolady czy truskawek.

Wszystkie najważniejsze i sprawdzone informacje na temat leków znajdziecie na stronie ZnamLek.pl

Dodaj komentarz