Awokado – z czym to się je?


Awokado – z czym to się je?
Awokado daje wiele kulinarnych możliwości. Można je przyrządzić w wersji na ostro jako guacamole, na słodko w musie owocowym lub na słono w postaci pasty do kanapek.

Owoc awokado – pochodzenie, smak i odmiany

Awokado to kuzyn gruszki. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Jego smak jest trudny do sklasyfikowania. Jest delikatny, łagodny i kremowy. W polskich sklepach zwykle dostępne są dwie odmiany awokado – fuerte i hass. Odmiana fuerte ma intensywnie zieloną, błyszczącą skórkę. Owoce są twarde i wymagają przebywania przez kilka dni w temperaturze pokojowej, aby zdążyły dojrzeć. Odmiana hass ma ciemnofioletową lub czarną skórkę. Jej powierzchnia jest twarda i chropowata. Ma zawsze miękki i wyrazisty w smaku miąższ.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu awokado?

Podczas zakupu zwracamy uwagę na twardość awokado. Zbyt twardy owoc będzie niedojrzały, a zbyt miękki może okazać się nieświeży i przejrzały. Miąższ awokado powinien być wyraźnie wyczuwalny pod wpływem naciśnięcia na skórkę. Czarne plamki na awokado mogą być oznaką rozpoczęcia procesów gnilnych.

Jak obrać awokado?

Aby obrać awokado, nacinamy je aż do pestki i kroimy wzdłuż na dwie połowy. Obie połówki owocu przekręcamy w przeciwnych kierunkach. Aby wyjąć pestkę z awokado delikatnie ją podważamy lub lekko wbijamy w nią nóż i przekręcamy nim o 180 stopni. Obieramy skórkę i kroimy w dowolny sposób. Owoce awokado przechowujemy w lodówce tylko po przekrojeniu. Najlepiej nie usuwać z nich pestki, co zapobiegnie czernieniu miąższu.

Awokado z czym podawać?

Owoc nadaje się do jedzenia pod każdą postacią. Nie toleruje wysokich temperatur, dlatego możemy serwować je wyłącznie w postaci surowej. Ze względu na delikatny smak awokado jest owocem uniwersalnym. Obrane ze skórki awokado czernieje, dlatego warto skropić je sokiem z cytryny lub limonki. Owoc możemy wykorzystywać do sosów, koktajli i musów owocowych. Pokrojony w plasterki nadaje się do sałatek. Faszerowane np. krewetkami owoce awokado to pomysł na danie obiadowe. Rozdrobniony miąższ awokado doprawiony szczyptą pieprzu, oliwy z oliwek i ziół nadaje się jako pasta do kanapek lub sushi. Owoc awokado jest podstawowym składnikiem guacamole – ostrego meksykańskiego sosu. Guacamole może być podawane z mięsem, jajkami, omletem, chipsami z tortilli lub wytrawnymi naleśnikami.

Jeśli szukamy pomysłów na dania z awokado, odwiedźmy przepisy.pl. Znajdziemy tam mnóstwo sprawdzonych przepisów na sałatki, przekąski, sosy, kanapki i dania obiadowe wykorzystujące ten egzotyczny owoc.

Dodaj komentarz