Badania prenatalne: USG 4D


Badania prenatalne: USG 4D

Usg to nieinwazyjna metoda diagnostyczna uznawana za bezpieczną i wolną od szkodliwego wpływu na zdrowie zarówno przyszłej matki, jak i dziecka. Dzięki temu badaniu, poprzez zastosowanie fal ultradźwiękowych, na ekranie możemy zobaczyć narządy i tkanki płodu, a także zaobserwować prawidłowy lub nieprawidłowy rozwój dziecka. Jeszcze kilka lat temu powszechnie dostępne było jedynie USG dwuwymiarowe, a stosunkową nowość stanowi usg trójwymiarowe. Świeżą propozycję dla gabinetów ginekologicznych i przyszłych rodziców wprowadza USG 4D z nowym oprogramowaniem do przetwarzania obrazu 3D.

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, które pozwala na diagnostykę ruchów i pracy serca dziecka bez żadnych zakłóceń i opóźnień. Dzięki temu badane jest ono z większą dokładnością; możliwe jest na przykład zaobserwowanie pojawiania się kolejnych umiejętności ruchowych płodu. Nowoczesne badanie 4D pozwala też na precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek, twarzy i pozostałych organów na wielowymiarowej płaszczyźnie. Dzięki temu uwidocznione są ewentualne drobne wady, takie jakie rozszczepienie wargi czy dodatkowe palce.

Aparaty 4D pozwalają rodzicom zobaczyć swoje nienarodzone dziecko w sposób wyraźny i czytelny dla laika – to tak, jakby w łożysku zainstalować kamerę i podglądać, co właśnie robi nasz potomek. Takich doznań nie gwarantuje USG 2D, w przypadku którego często wyłącznie lekarz jest w stanie rozróżnić poszczególne kończyny płodu. W związku z możliwością dostarczenia przyszłym rodzicom przeżyć emocjonalnych, badanie 4D może przyczynić się do zwiększenia ich komfortu psychicznego – dzięki usg mają możliwość upewnienia się o dobrej kondycji dziecka. Nowością, jaką wprowadzono wraz z USG 4D, jest też możliwość nagrania trójwymiarowego filmu na przenośnym nośniku, na przykład płycie DVD. Ruchomy obraz możemy zabrać do domu i zachować jako cenną pamiątkę.

Wielu lekarzy i specjalistów w dziedzinie sugeruje, że zalety diagnostyczne USG 4D znacząco nie różnią się od tych umożliwianych przez usg tradycyjne. Głównym więc czynnikiem, który sprawia, że rodzice decydują się na USG 4D, jest ciekawość i chęć ujrzenia dziecka na własne oczy jeszcze przed porodem. Jeżeli chcą Państwo poznać opinię lekarza specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa to zapraszamy – mpytko.pl

Dodaj komentarz