Badania w czasie ciąży – kiedy i jakie powinny zostać wykonane?


Badania w czasie ciąży - kiedy i jakie powinny zostać wykonane?
Kiedy okazuje się, że za kilka miesięcy na świecie pojawi się nasze dziecko, świat obraca się do góry nogami. Zaczynamy aranżować pokój, kupować wyprawkę oraz słodkie ubranka- szalejemy z radości. Najważniejsze jednak jest zdrowie naszego dziecka. Dlatego ważne jest aby każdy przyszły rodzic wiedział jakie badania i kiedy je wykonać.

Dlaczego badania są tak ważne?

Przed przyjściem na świat dziecka należy się o nim dowiedzieć jak najwięcej- dzięki regularnym badaniom można wykryć wiele zaburzeń i skutecznie je wyleczyć. Najważniejsze jest aby udać się do dobrego lekarza, który będzie prowadził naszą ciążę i przeprowadzał regularne wizyty kontrolne.

5-8 tydzień

W tym okresie obowiązkowymi badania mi są: Badanie grupy krwi i Rh, Przeciwciała anty Rh, Morfologia, badanie ogólne moczu, odczyn kiłowy oraz badanie poziomu cukru we krwi na czczo.  Oprócz badań obowiązkowych zaleca się wykonanie testów takich jak: badanie HIV, test na toksoplazmozę, badanie na przeciwciała różyczki oraz HBS. Warto udać się także na badania profilaktyczne, na których należy pojawiać się regularnie,  takie jak badanie ginekologiczne, cytologia, badanie piersi, ocena ryzyka ciążowego. Nie zaszkodzi także wizyta u stomatologa i przegląd dentystyczny.

11-14 tydzień

Jedynym obowiązkowym badaniem jest USG natomiast zaleca się także wykonać badania w kierunku wad genetycznych.

15-20 tydzień

Oprócz cyklicznych badań kontrolnych w tym okresie obowiązkowa jest morfologia krwi, badanie moczu oraz przeciwciała anty Rh. Zaleca się także wykonanie badań w kierunku wad genetycznych.

21-26 tydzień

Podczas wizyty kontrolnej lekarz oceni czynność serca płodu. Obowiązkowymi badaniami są: badanie USG, badanie ogólne moczu oraz stężenia cukru.  Jeśli w 1 trymestrze wynik na toksoplazmozę był ujemny, badanie należy wykonać ponownie.

27-32 tydzień

Badaniami które należy wykonać w tym czasie są: morfologia krwi, przeciwciała odpornościowe, badanie ogólne moczu oraz USG. Uwaga: U kobiet u których w 28-30 tygodniu ciąży  nie stwierdzono przeciwciał anty-D zaleca się podanie immunoglobuliny anty-D (zleca lekarz).

33-37 tydzień

W tym czasie należy wykonać morfologię oraz badanie ogólne moczu. Zaleca się także posiew w kierunku paciorkowców hemolizujących. Na wizycie profilaktycznej lekarz dokona oceny wymiarów miednicy, czynności serca płodu, ruchliwości płodu oraz zbada piersi.

38-39 tydzień

Obowiązkowym badaniem między 38 a 39 tygodniem ciąży jest badanie moczu. Zaleca się także wykonanie USG z oceną masy płodu oraz KTG.

Po 40 tygodniu

Po 40 tygodniu ciąży należy wykonać badania kontrolne takie jak badanie moczu, USG, pomiar ciśnienia, ocenę pH wydzieliny pochwowej oraz należy zbadać tętno płodu. Istotne jest wykonanie także badania położniczego(ocena wysokości dna miednicy).

Będąc w ciąży należy przede wszystkim być pod stałą opieką położnej a także lekarza prowadzącego. W nagłych przypadkach można wykonać badania inwazyjne : amniopunkcja i biopsja kosmówki(11-14 tydzień), kordocenteza(21-26 tydzień ciąży).

AM
Ciekawe artykuły na temat ciąży czy porodu znajdziesz na: rodzicem.pl/ciaza/.