Badanie ojcostwa na podstawie 24 markerów dna


Badanie ojcostwa na podstawie 24 markerów dna
Testy na ojcostwo dają pewny wynik już po przebadaniu 16 markerów DNA. Po co więc decydować się na analizę aż 24 markerów? Ponieważ rezultat będzie nawet 1000 razy dokładniejszy. Jest to szczególnie znaczące w sytuacji, gdy w badaniu biorą udział tylko dwie osoby – dziecko i jego potencjalny ojciec.

Część laboratoriów proponuje przeanalizowanie 24 markerów w ramach standardowej oferty badania na ojcostwo. Niektóre natomiast oferują to za dodatkową opłatą. Pozostaje zatem pytanie, co właściwie wnosi do testów większa ilość markerów i czy nie jest jedynie marketingowym chwytem. Kiedy warto brać pod uwagę możliwość rozszerzonego badania?

Komu przyda się test na 24 markery DNA?

Analiza DNA rozszerzona do 24 markerów jest przydatna przede wszystkim w przypadku, kiedy do badania przystępują tylko dwie osoby. Istnieją dwie istotne korzyści płynące z wyboru większej ilości markerów. Przede wszystkim, zminimalizuje to prawdopodobieństwo, że wynik testu okaże się niejednoznaczny i będzie trzeba go powtórzyć z udziałem matki, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Można więc uniknąć ryzyka wydłużenia czasu oczekiwania na rezultat i konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Poza tym, badanie 24 markerów określa ojcostwo z wyższym prawdopodobieństwem niż te same badania na podstawie tylko 16 markerów.

Na czym polega test na ojcostwo?

Na ustaleniu i porównaniu profili genetycznych badanych osób, a więc dziecka i jego potencjalnego ojca (udział matki nie jest konieczny). Określenie pokrewieństwa jest możliwe dzięki temu, że każdy człowiek posiada DNA w całości odziedziczone po rodzicach. Analizując konkretne odcinki DNA czyli markery genetyczne ustala się unikalne profile genetyczne badanych osób. Na wynikach testów markery są oznaczane za pomocą dwóch liczb – jedna z nich pochodzi od matki, a druga od ojca (ponieważ otrzymujemy po połowie materiału genetycznego od każdego z rodziców). Jeśli badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, jedna z liczb w każdej analizowanej parze powinna być taka sama. Brak wspólnej liczby w przynajmniej 4 markerach oznacza wykluczenie biologicznego ojcostwa.

Pewne testy na ojcostwo – sprawdź laboratorium

Wybierając zatem laboratorium do przeprowadzenia badań na ojcostwo, opłaca się sprawdzić, na ilu markerach wykonuje ono testy i czy za analizę większej ich ilości trzeba dodatkowo zapłacić. Warto też upewnić się, że poza wynikiem badania (czyli informacją o ojcostwie) otrzymamy rezultaty analizy statystycznej oraz profile genetyczne badanych osób (czyli listę wszystkich przeanalizowanych markerów). To one są bowiem faktycznym dowodem przeprowadzenia badania DNA. Mimo że testy na podstawie 16 miejsc na DNA są pewne i w pełni wiarygodne, to warto zdecydować się na analizę 24 markerów. Tym bardziej, że gwarantują jeszcze dokładniejszy wynik.
tesDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie: ©SergeyNivens/Depositphotos.com

Dodaj komentarz