Beach soccer – na czym polega ten sport?


Beach soccer - na czym polega ten sport?
Połączenie piękna futbolu, wakacyjnego klimatu i efektownych zagrań, po których okrzyki rozentuzjazmowanych kibiców przeplatają się z szumem morza – to właśnie jest beach soccer. Piłka nożna plażowa cieszy się rosnącą popularnością przede wszystkim ze względu na fakt, że jest to dyscyplina niezwykle widowiskowa.

Warto zdawać sobie również sprawę, że reprezentacja naszego kraju rośnie w siłę i odnosi na światowych plażach coraz to większe i bardziej spektakularne sukcesy.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że piłka nożna plażowa znacznie różni się od swej tradycyjnej odpowiedniczki. Rzecz jasna, cel jest ten sam – za pomocą nóg wbić rywalom jak najwięcej bramek. Jednak odmienności można zaobserwować na wielu płaszczyznach, od liczby zawodników znajdujących się na placu gry, przez wiele istotnych reguł, po kwestię sprzętu. Wydaje się, że rozgrywka na piasku często bywa znacznie bardziej efektowna i obfitująca w zagrania rodem z kreskówek.

Historia beach soccera, a dzisiejsze realia

Granie w piłkę na plaży było popularne już dawno temu, a za kolebkę beach soccera można chyba uznać Brazylię. Piłka nożna plażowa kojarzy się przede wszystkim z legendarną Copacabaną, jednak była ona popularna w wielu innych miejscach na świecie, nie tylko w obu Amerykach. Przepisy gry w beach soccera zostały sformalizowane oraz spisane dopiero w 1992 roku i właśnie to wydarzenie można uznać za najbardziej przełomowe w historii dyscypliny. Już rok później odbyły się bowiem pierwsze profesjonalne zawody, a udział w nich wzięły drużyny USA, czyli gospodarze, Włochy, Argentyna i, rzecz jasna, Brazylia.

W 1994 roku turniej w piłkę nożną plażową po raz pierwszy był transmitowany przez telewizję, a już rok później zorganizowano historyczne, gdyż pierwsze, oficjalne mistrzostwa świata. Złoto przypadło Brazylijczykom, którzy do dziś zdobyli zdecydowanie najwięcej tytułów mistrzowskich. Warto nadmienić, że przypadki, kiedy mundial wygrywała reprezentacja innego kraju, są bardzo sporadyczne. Od tego momentu dyscyplina ta nieustannie się rozwija, a kibiców spragnionych futbolowych wrażeń przyciągało przez lata wiele sław znanych z piłkarskich stadionów. Podjęto już nawet starania o pojawienie się beach soccera w programie Igrzysk Olimpijskich.

Przepisy, czyli kilka najbardziej charakterystycznych różnic

Kluczową kwestią jest miejsce rozgrywania spotkań – odbywają się one na piaszczystych plażach, choć powstają również boiska i hale, które nie znajdują się w pobliżu morza. Boisko ma kształt prostokąta, jego długość wynosi 35-37 metrów, szerokość zaś 26-28 m. Otoczone jest ono kolorowymi taśmami, które wyznaczają linie boczne oraz linię końcową. Linię środkową wyznacza czerwona chorągiewka, podobnie jak narożniki boiska. Dwie flagi w żółtym kolorze oznaczają natomiast pole karne, którego długość wynosi 9 m. Rzut karny wykonywany jest z punktu ulokowanego w połowie odcinka pomiędzy żółtymi chorągiewkami.

Nie tylko boisko jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej odmiany futbolu, ale również bramki, a ich wymiary to 2.2 m na 5.5 m. Spotkanie trwa 36 minut i czas ten podzielony jest na trzy tercje po 12 minut każda. Remis oznacza trzyminutową dogrywkę i jeżeli takowa nie zagwarantuje rozstrzygnięcia, rozgrywa się konkurs rzutów karnych. Na placu gry w jednym momencie przebywa pięciu zawodników danego zespołu, a jeden z nich jest bramkarzem. Kolejną różnicą jest fakt, że zawodnik zmieniony może w trakcie meczu powrócić na boisko – jego zejście nie oznacza konieczności spędzenia na ławce pozostałej części spotkania. Wznowienie od bramki polega na wyrzucie piłki ręką, nie zaś nogą.

Sędziowie na najbardziej znanych stadionach mają do dyspozycji dwie kartki – żółtą i czerwoną – jednak w przypadku plażowej piłki nożnej dochodzi jeszcze kartka niebieska. Oznacza ona dwuminutową karę dla zawodnika, który dopuścił się przewinienia. Warto mieć świadomość, że rzut wolny musi wykonywać gracz sfaulowany, chyba, że z powodu kontuzji nie jest do tego zdolny. Nie ma zatem możliwości, aby ten stały fragment gry wykonał oddelegowany do tego specjalista. Strój to koszulka oraz spodenki. Na plaży nie wolno korzystać z obuwia, alternatywą dla niego są wyłącznie miękkie, elastyczne ściągacze.

Portal JacekCzech.com.pl  wsparł nas merytorycznie.

Facebook Comments