Bezpieczeństwo na placu zabaw


Bezpieczeństwo na placu zabaw
Place zabaw to bez wątpienia miejsce radości i swobody najmłodszych.

Aby jednak odpoczynek na świeżym powietrzu tego rodzaju przebiegał w pełnym bezpieczeństwie, dorośli powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Przede wszystkim, plac zabaw musi być dostosowany do wieku dziecka. Przed wejściem do każdego z takich obiektów powinien widnieć regulamin. Musimy mieć na uwadze, że dostępne zabawki są różne, niektóre nazbyt trudne w obsłudze dla najmłodszych pociech, inne po prostu dla nich niebezpieczne. Wiadomym jest przecież, że roczniak nie poradzi sobie na wysokich drabinkach czy krętej zjeżdżalni.

I to nie wszystko. Sprawdzajmy stan techniczny placu zabaw i wszystkich urządzeń, jakie się na nim znajdują. Okazuje się, że zarządca takich miejsc jest zobowiązany do przeglądów przynajmniej raz w roku. Jeśli zabawka uległa usterce, to należałoby ją niezwłocznie naprawić bądź wywiesić odpowiednią informację, jaka dotyczy jej stanu. Pamiętajmy, że nie tylko place zabaw w obiektach zamkniętych podlegają takim kontrolom. Każde miejsce tego rodzaju do kogoś należy. Za plac zabaw na osiedlowym podwórku odpowiada wspólnota czy spółdzielnia, za ten w okolicznym parku odpowiedzialni są zarządcy wskazanych terenów zielonych. Zawsze ktoś sprawuje nad nimi pieczę.

Nad bezpieczeństwem dzieci na placu zabaw mają czuwać też ich opiekunowie. Nie dopuszcza się do sytuacji, w której maluch pozostaje sam na takim obiekcie. W razie nieszczęśliwego wypadku, to właśnie rodzice będą za to odpowiadać.

A jakie place zabaw wybierać? Nie tylko te, które są najbardziej atrakcyjne dla naszych pociech. Wybierajmy takie, które są w pełni sprawne. Świetną propozycją są drewniane place zabaw, których o dziwo jest w miastach coraz więcej. Co sprawia, że to takie miejsca cieszą się coraz większą popularnością? Przede wszystkim, zabawki wykonane z drewna nie ulegają tak częstym wadom konstrukcyjnym. Nie posiadają małych ani ostrych elementów, są też dużo bardziej trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Nie tak łatwo jest je również popsuć. Ponadto, rodzice zdają sobie sprawę, że drewno jest ekologiczne a więc w pełni bezpieczne dla ich dzieci i całego otoczenia.

Warto wybierać również te place zabaw, które posiadają odpowiednią nawierzchnię. Najlepiej, jeśli urządzenia do zabawy zostały zamontowane na podłożu z piasku, trawy bądź położona została specjalna, miękka podłoga. Najgorszym rozwiązaniem jest plac zabaw na betonie.

Jakie zabawki cieszą się największą popularnością? Do tej pory były to huśtawki wszelkiego rodzaju i zjeżdżalnie. Dzisiaj, dzieci wybierają coraz częściej raczej zabawki, dzięki którym mogą ćwiczyć motorykę ruchową. Wyróżnić tu można rozmaite tory przeszkód, drabinki, tzw. małpie gaje. Dla najmłodszych, idealne są bujawki, tzw. koniki oraz pojazdy na sprężynach. Niesłabnącą popularnością cieszy się nadal piaskownica.

Nie ma wątpliwości, że place zabaw to miejsca dedykowane dzieciom. Aby najmłodsi mogli jednak z nich do woli korzystać, niezbędna staje się interwencja osób dorosłych. Właśnie dlatego, każdą uwagę czy usterkę należy od razu zgłaszać właścicielom takich miejsc. Na placu zabaw nic nie może zaburzyć pełnego bezpieczeństwa w czasie szaleństw ich najmłodszych użytkowników.

Artykuł powstał w oparciu o materiały zgromadzone na stronie kabum.pl – sklepu z zabawkami drewnianymi.

Facebook Comments