Białaczka – co powinieneś wiedzieć o tym nowotworze krwi?


Białaczka – co powinieneś wiedzieć o tym nowotworze krwi?
Białaczka to grupa nowotworów krwi wywodzących się z komórek szpiku kostnego – białych krwinek lub komórek układu limfatycznego. Jakie są objawy białaczki? Czym różni się białaczka limfatyczna od białaczki szpikowej i kiedy stosuje się chemioterapię?

Białaczka to złośliwy nowotwór krwi, na który w Polsce zapada rocznie około 10 tysięcy osób. Choroba ta stanowi 3 proc. ogółu nowotworów w naszym społeczeństwie. Na świecie co roku nowotwór krwi diagnozuje się u 900 tys. osób.

Białaczki, czyli nowotwory hematologiczne, wywodzą się z różnych komórek szpiku. Z białaczką mamy do czynienia wówczas gdy zaburzeniu ulega proces tworzenia białych krwinek. W przypadku gdy nieprawidłowości dotyczą komórek układu limfatycznego, np. limfocytów B, limfocytów T i TK, wówczas można stwierdzić nowotwór nazywany chłoniakiem.

Wśród białaczek najczęściej występują białaczki limfatyczne i szpikowe. Białaczki szpikowe pochodzą z komórek macierzystych szpiku, które mogą przekształcać się w większość komórek krwi. Komórki te dzielą się nieustannie, w wyniku czego we krwi pojawiają się krwinki na różnym etapie rozwoju zaburzające rozwój i funkcjonowanie zdrowych komórek. Białaczki limfatyczne wywodzą się z nieprawidłowego rozwoju limfocytów. Najczęściej są to limfocyty B jednak nie jest to regułą. Np. białaczka dużych ziarnistych limfocytów pochodzi przede wszystkim  z limfocytów T lub NK.

Jakie są objawy białaczki?

Znajomość najbardziej charakterystycznych symptomów białaczki pozwala na szybką diagnozę i, dzięki temu, wcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Okazuje się jednak, że zdiagnozowanie białaczki nie zawsze jest proste. Może ona bowiem dawać objawy podobne do niegroźnej infekcji lub przemęczenia bądź nie dawać ich wcale.

Najczęściej białaczka objawia się osłabieniem, ospałością czy brakiem sił. Może pojawić się nieuzasadniona męczliwość, duszność wysiłkowa, omdlenia i drażliwość. Ale to tylko część objawów. W przypadku nowotworu krwi zdarzają się także częstsze infekcje, bóle gardła, nawracające anginy, opryszczki, infekcje skórne czy zapalenie płuc. Mogą pojawić się także krwawienia z nosa i dziąseł i łatwe pojawianie się siniaków. Więcej o białaczce dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Leczenie białaczki to nie zawsze chemioterapia

Przy podejmowaniu decyzji o leczeniu białaczki przede wszystkim uwzględnia się jej rodzaj. W przypadku białaczek o przebiegu przewlekłym stosuje się terapię celowaną tzw. inhibitorami kinazy tyrozynowej mającą na celu zablokowanie podziałów nieprawidłowych komórek.

W przypadku białaczek o ostrym przebiegu zazwyczaj stosuje się chemioterapię. Ma ona na celu uzyskanie i podtrzymanie remisji choroby. U części pacjentów wykonuje się także przeszczepienie szpiku. Należy jednak pamiętać, że choć jest on jedną z najskuteczniejszych metod leczenia białaczki jest to również metoda obarczona dość dużym ryzykiem powikłań. Z tego względu osoba, która kwalifikuje się do przeszczepu szpiku powinna być w dobrym stanie zdrowia.

Dodaj komentarz