Białko sojowe pomoże zrzucić zbędne kilogramy


Białko sojowe pomoże zrzucić zbędne kilogramy

Wyniki badań klinicznych przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Kolorado i DuPont Nutrition & Health pokazały, że włączenie białka sojowego do wysokobiałkowej diety o obniżonej energetyczności prowadzi do znacznej utraty tkanki tłuszczowej i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wagi.

Umiejętność zrzucenia nadprogramowych kilogramów i utrzymanie zdrowej wagi były centralnymi punktami badania zrealizowanego przez naukowców z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Kolorado we współpracy z DuPont Nutrition & Health. Badanie opublikowane w czerwcowym wydaniu Obesity Science & Practice oceniło skuteczność w obniżeniu wagi przy włączeniu pokarmów na bazie białka sojowego do wysokobiałkowej diety o obniżonej energetyczności. – Kluczem do skutecznej utraty kilogramów jest pozbycie się nadprogramowej tkanki tłuszczowej bez naruszania tkanki mięśniowej. I choć już samo pozbycie się wagi nie jest proste, często jeszcze większy problem sprawia utrzymanie nowej sylwetki – mówi Ratna Mukherjea, doradca techniczny w firmie DuPont Nutrition & Health.

Badanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym, trwającym 4 miesiące, uczestnicy przestrzegali opracowanej przez naukowców diety. Pokarmy uwzględnione w badaniu zawierały 20g wysokiej jakości, niskokalorycznego białka sojowego na porcję i były serwowane w postaci napoju w proszku, chudej, bezmięsnej kiełbaski oraz batona energetycznego. W ciągu kolejnych 8 miesięcy nastąpił okres dążenia do utrzymania uzyskanych rezultatów. W trakcie pierwszej fazy uczestnicy stracili średnio 3-4 proc. tkanki tłuszczowej, czyli ok. 6 kg. Ogółem, do końca 12-miesięcznego okresu badania, uczestnicy utrzymali 4-kilogramowy spadek masy tkanki tłuszczowej. – Najważniejszą wynikającą z tego badania informacją jest to, że wprowadzenie do diety produktów roślinnych bogatych w białko może pomóc skutecznie obniżyć wagę ciała – powiedział dr James O Hill, główny autor badania i kierownik zespołu badawczego. – W naszym badaniu chodziło głównie o utrzymanie długotrwałego efektu, ponieważ największym wyzwaniem dla osób na diecie jest właśnie utrzymanie nowej wagi i wykorzystanie korzyści zdrowotnych z tym związanych.

Białko sojowe jest wysokiej jakości białkiem pochodzenia roślinnego, które wśród zdrowych dorosłych borykających się z nadwagą lub otyłością, przy próbach utraty wagi, daje rezultaty porównywalne do zastosowania innych źródeł białka. Wyniki tego badania udowadniają, że spożywanie pokarmów bogatych w białko sojowe może stanowić ważny element diety odchudzającej, który wspomaga budowanie tkanki mięśniowej, utratę tkanki tłuszczowej, a także pomaga w długotrwałym utrzymaniu uzyskanych rezultatów. Badania wykazały także, że diety zawierające białko sojowe pozytywnie wpływają na zdrowie, łagodząc występowanie czynników ryzyka powiązanych z chorobami układu krążenia. Te odkrycia mogą mieć szczególne znaczenie dla osób odchudzających się, które decydują się zwiększyć w diecie ilość produktów pochodzenia roślinnego lub osób będących na diecie fleksitariańskiej lub wegetariańskiej.

***

Więcej o DuPont Danisco

DuPont™ Danisco® to marka produktów zapewniających zwiększoną ochronę biologiczną, ulepszony profil żywieniowy, a także lepszy smak i lepszą teksturę przy korzystniejszej efektywności kosztowej i mniejszym oddziaływaniu na środowisko naturalne. Marka została stworzona w odpowiedzi na zapotrzebowanie producentów żywności i napojów, suplementów diety i jedzenia dla zwierząt. Nad gamą produktów Danisco® pracuje globalna sieć naukowców i technologów żywieniowych DuPont, posiadających szeroki know-how dotyczący zastosowań i procesów przetwarzania. www.danisco.com.

Więcej o DuPont Nutrition & Health

DuPont Nutrition & Health, oddział pionu DowDuPont Specialty Products, w swojej działalności łączy głęboką wiedzę na temat żywności i odżywiania z aktualnymi badaniami i naukową wiedzą ekspercką, dostarczając najwyższej jakości wartość dla podmiotów z branży spożywczej, farmaceutycznej i suplementów spożywczych. Jesteśmy innowacyjnym dostarczycielem rozwiązań opartych na wiedzy na temat zachowań konsumentów oraz szerokim portfolio produktów, a naszym celem jest pomoc klientom w przekształcaniu wyzwań w możliwości biznesowe. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.food.dupont.com.

Więcej o DowDuPont Specialty Products

DowDuPont Specialty Products, jeden z pionów biznesowych spółki DowDuPont (NYSE: DWDP), to globalny lider innowacji i wprowadzania na rynek światowej klasy rozwiązań naukowych i technologicznych w postaci produktów, materiałów i usług dla potrzeb przemysłu i ułatwiających życie codzienne. Nasi pracownicy wykorzystują rozległą wiedzę naukową i profesjonalne doświadczenie, aby pomóc naszym klientom we wdrażaniu ich najlepszych pomysłów, a także oferować innowacyjne rozwiązania w kluczowych branżach takich jak elektronika, transport, budownictwo i montaż, zdrowie i wellness, branża spożywcza oraz BHP. Celem DowDuPont jest przekształcenie pionu Specialty Products w niezależną spółkę notowaną na giełdzie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dow-dupont.com.

Dodaj komentarz