Bielsze zęby i zdrowy uśmiech – to prostsze niż myślisz


Bielsze zęby
Piękne, białe zęby są w naszych czasach nieodłącznym elementem wizerunku dbających o siebie osób. Zadbane i zdrowe uzębienie ma nie tylko wartość estetyczną, ale również gwarantuje nam mniej problemów ze zdrowiem. Chore uzębienie jest rezerwuarem bakterii, które mogą atakować różne organy w naszym ciele. Odpowiednia pielęgnacja i zastosowanie się do poniższych rad pomogą uniknąć nieprzyjemności związanych z chorobami uzębienia, jednocześnie poprawiając wygląd zębów.

Codzienna pielęgnacja – klucz do sukcesu

Jednym z najważniejszych elementów jest właściwa, codzienna pielęgnacja uzębienia. Co najmniej dwa razy dziennie należy dokładnie szczotkować zęby, aby usunąć resztki jedzenia stanowiące pożywkę dla bakterii. Ważny jest dobór odpowiedniej pasty do zębów – te obecnie dostępne, zawierają wiele składników, które nie tylko oczyszczą, ale również ochronią zęby przed próchnicą. Najlepiej sięgać po pasty, które zostały zatwierdzone przez PTS (Polskie Towarzystwo Stomatologiczne). Daje nam to gwarancję, że ich skład został zaakceptowany przez niezależnych ekspertów.

Chcąc uzyskać efekt bielszych zębów sięgaj po pasty o właściwościach wybielających. Oprócz standardowych składników czyszczących w składzie mają też substancje odpowiadające za skuteczniejsze ścieranie płytki nazębnej, będącej przyczyną żółtego odcienia.

W kompleksowej pielęgnacji uzębienia ważne jest również regularne stosowanie nici dentystycznej, która pozwala na usuwanie zanieczyszczeń z niedostępnych dla szczoteczki miejsc.

Twoja dieta, a białe zęby

To, co spożywamy czy pijemy ma nie tylko wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również na wygląd naszych zębów. Jeżeli chcesz cieszyć się białym uśmiechem, są pewne małe przyjemności, z których lepiej zrezygnować. Przede wszystkim należy unikać napojów o ciemnych barwach, które mogą pozostawiać osad na szkliwie. Zaliczane są do nich: kawa, herbata, czerwone wino czy sok z czerwonych winogron. Chcąc uniknąć nieestetycznych przebarwień warto również ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenia wyrobów tytoniowych.

Co nikogo zapewne nie zdziwi, należy unikać nadmiernego spożywania słodyczy i innych bogatych w cukry produktów jak np. słodzone napoje. Cukry wykorzystywane są przez bakterie bytujące w naszej jamie ustnej jako źródło energii. W wyniku przemian metabolicznych drobnoustroje wytwarzają związki o charakterze kwaśnym i doprowadzają do erozji szkliwa, która jest przyczyną powstawania ubytków.

Możemy również tak skomponować dietę, aby wzbogacić ją o produkty spożywcze, które pozwolą utrzymać zęby w dobrej kondycji. Dobrym przykładem są owoce cytrusowe stymulujące produkcję śliny, która unieszkodliwia groźne dla naszych zębów bakterie. Badania potwierdzają, że spożywanie owoców takich jak pomarańcze czy grejpfruty pozytywnie oddziałuje na stan szkliwa zębów. Co ciekawe, również truskawki mogą pomóc w pielęgnacji uzębienia. Dzięki wysokiej zawartości kwasu jabłkowego ,związku będącego składnikiem min. past wybielających, mają one właściwości wybielające. Te niepozorne owoce zapobiegają także osadzaniu się kamienia nazębnego oraz pomagają leczyć zapalenia jamy ustnej.

Kolejnymi produktami pokarmowymi, które warto wprowadzić do diety są przetwory mleczne. Zawierają one w swoim składzie duże ilości wapnia, który jest niezbędnym składnikiem mineralnym wchodzącym w skład zębów. Produkty te wpływają również na podwyższenie pH w jamie ustnej, co zapobiega kwasowej erozji szkliwa.

Proste zabiegi – satysfakcjonujący efekt

Aby skutecznie usunąć powstałą na naszych zębach płytkę nazębną lub jej zmineralizowaną formę – kamień nazębny, warto raz na jakiś czas udać się do gabinetu stomatologicznego na zabiegi skalingu i piaskowania zębów. Skaling jest metodą wykorzystującą ultradźwięki powodujące pękanie kamienia nazębnego i umożliwiając jego usunięcie. Zabieg ten przeprowadza się zazwyczaj 1-2 razy w roku, choć jest to sprawa indywidualna i u niektórych pacjentów należy wykonywać go częściej.

Piaskowanie jest zazwyczaj przeprowadzane po wcześniejszym skalingu. W trakcie tej procedury z powierzchni zębów usunięte zostają przebarwienia oraz osad. Wykorzystuje się do tego strumień wody pod ciśnieniem wraz z dodatkiem drobin czyszczących. Piaskowanie dodatkowo poleruje zęby, wyrównując ich powierzchnię, co w przyszłości ograniczy ponowne osadzanie się kamienia. Najlepsze efekty przynosi stosowanie tych dwóch metod jednocześnie. Dodatkową ich zaletą jest stosunkowo niska cena w odniesieniu do efektów – zęby odzyskują zdrowy wygląd, bez przebarwień i osadów.

Poznaj ofertę Centrum Medycznego DP MED w Jabłonnie na dpmed.pl.

Dodaj komentarz