Ból brzucha z lewej strony może oznaczać chorobę śledziony


Ból brzucha z lewej strony może oznaczać chorobę śledziony
Ból brzucha z lewej strony pod żebrami to prawdopodobnie ból śledziony. Narząd ten jest ważnym ogniwem układu odpornościowego, uczestniczy też w wielu procesach zachodzących w organizmie. Powiększenie śledziony to splenomegalia.

Ból brzucha z lewej strony nie zawsze oznacza kłopoty ze śledzioną. Może być objawem chorób żołądka, nerek lub zapalenia trzustki. Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki wymaga leczenia, ponieważ może zagrażać życiu.

Ból śledziony – metody rozpoznania

Ból brzucha z lewej strony świadczący o chorobie śledziony jest umiejscowiony wysoko, pod żebrami. Od innych rodzajów bólu ból śledziony należy odróżnić przy pomocy dodatkowych badań krwi, moczu i badania ultrasonograficznego. Powiększenie śledziony może być też wyczuwalne podczas badania palpacyjnego, czyli dotykowo.

Przyczyny bólu śledziony

Najczęstszymi przyczynami bólu śledziony zlokalizowanego w lewym podżebrzu są uszkodzenie tego narządu oraz jego powiększenie (splenomegalia). Uszkodzenie śledziony w wyniku urazu ciała wywołuje ostry ból i krwotok wewnętrzny. W takich przypadkach śledzionę usuwa się operacyjnie.

Powiększenie śledziony najczęściej powodują infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze oraz pierwotniakowe. W wyniku zarażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami śledziona powiększa się, ponieważ tworzy się w niej stan zapalny. Infekcje wymagają leczenia, w przeciwnym razie mogą mieć powikłania w postaci ropnia śledziony. Ropień podprzeponowy tworzy się między przeponą a śledzioną, powoduje ostry ból, gorączkę, przyspieszenie i spłycenie oddechu oraz całkowitą utratę apetytu. Jest skutkiem przeważnie zapalenia wsierdzia lub posocznicy, występuje rzadko.

Powiększenie śledziony i jej ból mogą być spowodowane przez choroby immunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza, małopłytkowość autoimmunologiczna czy toczeń rumieniowaty układowy. Poza tym splenomegalia występuje w chorobach spichrzeniowych, czyli takich, które polegają na odkładaniu się w narządach różnych substancji.

Powiększenie śledziony może mieć związek także z chorobami wątroby (np. marskością), anemią hemolityczną, chorobami szpiku, nadciśnieniem wrotnym oraz torbielami i chorobami nowotworowymi z przerzutami do śledziony.

Leczenie bólu śledziony

Ból śledziony leczy się przyczynowo. Infekcje można starać się zlikwidować metodą farmakologiczną. Uszkodzenie śledziony i rzadkie przypadki raka lub przerzutów do tego narządu leczy się poprzez usunięcie organu. Natomiast o kuracji w chorobach autoimmunologicznych decyzje o leczeniu podejmuje lekarz dla każdego przypadku z osobna.

Gdy powiększenie i ból śledziony wynika z chorób innych narządów, należy je wyleczyć w pierwszej kolejności. Wówczas śledziona może wrócić do zdrowia bez dodatkowej interwencji.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Ból brzucha z lewej strony może oznaczać chorobę śledziony