Ból nerek – skąd się bierze i jak go uśmierzyć?


Ból nerek – skąd się bierze i jak go uśmierzyć?
Przyzwyczailiśmy się już, że dyskomfort odczuwany w dolnej część pleców związany jest z kręgosłupem. Okazuje się jednak, że jedną z jego przyczyn mogą być zaburzenia w obrębie nerek. W jaki sposób rozpoznać źródło problemu? Co zrobić, by utrzymać nerki w dobrym zdrowiu?

Ból nerek a ból kręgosłupa – jak je odróżnić?

Czym tak naprawdę charakteryzuje się ból nerek i w jaki sposób odróżnić go od dolegliwości związanych z kręgosłupem? By móc prawidłowo zdiagnozować przyczynę, należy zlokalizować jego źródło. Dolegliwość nerek oznacza ból promieniujący od lewej lub prawej strony w kierunku narządów płciowych. Z kolei przy dolegliwościach kręgosłupa ból rozchodzi się pionowo w stronę karku lub nóg.

Najczęstsze dolegliwości nerek

Istnieje wiele dolegliwości objawiających bólem nerek. W wielu przypadkach źródłem problemu mogą być zaburzenia układu moczowego, jednak nie jest to reguła. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:  

  • Zapalenie nerek – występuje w kilku odmianach, może być wywołane infekcją lub stosowaniem leków nefrotoksycznych. Objawia się m.in. pogorszeniem samopoczucia, stanem podgorączkowym oraz kłopotami z oddawaniem moczu.
  • Zakażenie układu moczowego – jedno z najczęstszych schorzeń układu moczowego. W niektórych przypadkach może przebiegać bezobjawowo, często jednak towarzyszą mu problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicy lędźwiowej oraz nadłonowej, gorączka, nudności, wymioty. Zakażenie dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Wynika to z budowy ich dróg moczowych oraz wpływu żeńskich hormonów na stan błony śluzowej układu moczowego.
  • Wodonercze – to nagromadzenie moczu w nerce spowodowane jego utrudnionym odpływem.
  • Kolka nerkowa – objaw kamicy nerkowej. To sytuacja, w której znajdujący się w nerkach złóg zaczyna przemieszczać się wzdłuż moczowodu. Towarzyszy mu ostry i bardzo dotkliwy ból w okolicy lędźwi oraz narządów płciowych.

Ból nerek – czy zawsze występuje?

Nie każde schorzenie nerek wiąże się z występowaniem wyraźnych objawów. Niektóre dolegliwości układu moczowego potrafią rozwijać się bezobjawowo nawet przez lata. Tak jest w przypadku kamicy nerkowej – osad wytrącający się w moczu osiada w nerkach, tworząc nierozpuszczalne złogi. O problemie najczęściej dowiadujemy się dopiero podczas ataku wspomnianej wyżej kolki nerkowej.

Jak zapobiegać problemom nerek?

Postępowanie w każdym z przypadków będzie zależeć od przyczyny, jeśli jednak ból nie ustępuje, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chcemy utrzymać nerki w doskonałej kondycji, pamiętajmy przede wszystkim o obfitym nawodnieniu organizmu. Starajmy się wypijać zalecaną ilość wody (2-2,5 l dziennie). Wymiana płynów w układzie moczowym zapewni mu drożność i zmniejszy ryzyko występowania problemów. 

Zadbajmy również o odpowiednią dietę oraz ruch. Nadwaga i otyłość stanowią ogromny czynnik ryzyka występowania problemów z nerkami. Ograniczmy spożycie soli, mięsa, białka i wapnia. Zwłaszcza ostatnie dwa składniki prowadzą do nadprodukcji kwasu moczowego. Sięgnijmy natomiast po owoce, warzywa, ryby itp. Dietę warto wzbogacić też o magnez, który pomaga wydalać niekorzystne związki wraz z moczem.  

Oczywiście nie zapominajmy o regularnych wizytach lekarskich. To, że nie odczuwamy bólu, nie znaczy, że nic złego się nie dzieje. Wiele chorób nerek objawia się nagle, często w bardzo bolesny sposób. Badania moczu, krwi, USG pomogą zawczasu odkryć problem i wcześnie podjąć odpowiednie działanie. 

Dodaj komentarz