Ból w odcinku lędźwiowym przyczyną wielu nieprawidłowości strukturalnych


Ból w odcinku lędźwiowym przyczyną wielu nieprawidłowości strukturalnych
Dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, na który prawie każdy z nas się skarży. Bóle dolnych w obrębie dolnej części pleców mogą występować nawet codziennie i nasilać się w ciągu dnia. Ból może być ostry, podostry, przewlekły lub nawrotowy.

Wynikają z naszego trybu życia, na który składają się: długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, stres, brak ruchu czy niewłaściwe nawyki i wzorce postawy.  Ból lędźwi może świadczyć także o nieprawidłowościach:

  • struktur kostnych;
  • stawów międzykręgowych;
  • więzadeł i powięzi;
  • mięśni i krążków międzykręgowych.

Kłopoty z nieprawidłowościami strukturalnymi spowodowane są najczęściej chorobami zwyrodnieniowymi, zwężeniem kanału kręgowego, kręgozmykiem, chorobą Scheuermana, kifoskoliozą czy wrodzonymi wadami kręgosłupa.

Należy wspomnieć także o dwóch typach bólu w odcinku lędźwiowym. Pierwszy to nocyceptywny, którego przyczyną jest podrażnienie mechaniczne nocyceptorów w strukturach więzadłowych i mięśniowych. Struktury kręgosłupa składają się z nocyceptorów, czyli wiązadeł, mięśni przykręgosłupowych, stawów krzyżowo-biodrowych i międzykręgowych, kręgów okostnych, opon, pierścienia włóknistego i zwoju korzenia grzbietowa tego. Drugi typ to ból neuropatyczny, który związany jest z uciskiem na korzenie nerwowe, co prowadzi do nacisku krążka międzykręgowego. 

Nieleczone dolegliwości bólowe rozwijają się i mogą prowadzić do wtórnych zmian w układzie nerwowym. Choroby kręgosłupa są bardzo niebezpieczne, ponieważ nie tylko powodują dyskomfort, ale także sztywności, ograniczenia ruchomości, deformacje i inne zespoły neurologiczne.

Ostry ból dolnego odcinka kręgosłupa dotyczy osób w wieku od 25-50 lat, a u mężczyzn występuje znacznie częściej. Oprócz nieprawidłowości wrodzonych i chorób, lekarze wskazują na inne czynniki powodujące dolegliwości bólowe lędźwi. Najczęściej wymienia się podnoszenie ciężarów, nagłe i niekontrolowane ruchy, urazy, upadki i niewygodne pozycje.  Na przykład zginanie, dźwiganie, schylanie i inne niewłaściwe nawyki prowadzą do przepukliny krążka międzykręgowego w części lędźwiowej, na którą zapadają pacjenci między 30. a 40. rokiem życia.

Jak poradzić sobie z bólem w odcinku lędźwiowym?

Długotrwałe i nasilające się bóle w odcinku lędźwiowym wymagają diagnozy i leczenia specjalistycznego. Wielu z nas popełnia kluczowy błąd, sięgając po środki farmakologiczne, które nie leczą przyczyny bólu, a jedynie jego objawy.

Najskuteczniejszymi obecnie metodami są fizjoterapia i rehabilitacja w leczeniu dolegliwości odcinka lędźwiowego. W fizjoterapii wykorzystuje się różnorodne metody terapeutyczne, fizykoterapię (leczenie za pomocą bodźców zewnętrznych np. krioterapii, prądu, pola magnetycznego, lasera czy ultradźwięków), kinezyterapię (leczenie za pomocą ćwiczeń gimnastycznych), masaże lecznicze oraz treningi funkcjonalne. Rehabilitanci do pracy z pacjentem wykorzystują m.in. piłki, rollery, taśmy, trampoliny, materace. Skuteczną metodą  jest również kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne.

Ważne, abyśmy skorzystali z profesjonalnej pomocy, jakiej udzieli nam fizjoterapeuta. Dokładny wywiad, testy funkcjonalne, badanie ruchomości i siły pozwolą na dobranie odpowiedniej metody leczenia. Sprawdzonych fizjoterapeutów i rehabilitantów znajdziemy na przykład w Centrum Diagnostyki Medycznej Multi Med w Warszawie.

Jeżeli oddajemy się w ręce specjalistów powinniśmy pamiętać, aby stosować się do ich wskazówek i wykonywać nawet w domu zlecone przez rehabilitantów ćwiczenia, które usprawnią pracę naszego odcinka lędźwiowego, wzmocnią i uelastycznią mięśnie grzbietu.

Dodaj komentarz