Bóle miesiączkowe – zapanuj nad nimi!


Bóle miesiączkowe – zapanuj nad nimi!
Pojawienie się miesiączki to naturalny etap dojrzewania u kobiet. Jej wystąpienie jest znakiem, że pod względem fizycznym młoda kobieta jest już zdolna do zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Niektóre kobiety przechodzą miesiączkę właściwie bezboleśnie, inne jednak odczuwają tak silne bóle miesiączkowe, że ich wystąpienie wpływa na cały plan tygodnia, często bardzo go zaburzając. Co więc zrobić, jeśli miesiączka to dla kobiety istny horror powtarzający się co miesiąc? Warto najpierw ustalić, co w naszym przypadku wywołuje silny ból miesiączkowy, a wtedy będziemy mogli znaleźć skuteczny sposób na złagodzenie go.

Bóle miesiączkowe i ich najczęstsze przyczyny

Ból menstruacyjny może mieć różne nasilenie i objawy mu towarzyszące, najczęściej jednak określa się go jako ból w okolicach podbrzusza, któremu mogą również towarzyszyć bóle pleców, bóle głowy, wzdęcia i rozdrażnienie, a w niektórych przypadkach także nudności, wymioty i omdlenia. Główną przyczyną tego typu objawów są skurcze macicy, która w ten sposób oczyszcza się z endometrium. Nasilenie tego bólu może zależeć od budowy macicy, często jednak jest wynikiem zmian hormonalnych, które powstają w organizmie kobiety z chwilą pojawienia się miesiączki, a także niedoborów magnezu, niezbędnych kwasów tłuszczowych czy witaminy B7. Bardzo silne bóle miesiączkowe mogą też być wynikiem jakiegoś stanu zapalnego w drogach rodnych lub choroby zwanej endometriozą. Jak widać, przyczyn jest wiele, ciężko więc samodzielnie jednoznacznie określić, co je wywołuje u nas. Warto więc wybrać się do ginekologa, jeżeli:

  • miesiączka pojawia się częściej niż co 21 dni;
  • miesiączka trwa więcej niż 10 dni;
  • ból w podbrzuszu pojawia się nagle, niekoniecznie w trakcie miesiączki;
  • ból pojawia się około tydzień przed miesiączką i nie ustępuje aż do jej zakończenia;
  • krwawieniu towarzyszy nie tylko silny ból miesiączkowy, ale też biegunka, nudności lub wysypka;
  • ból jest tak silny, że powoduje rezygnację z normalnego trybu życia i obowiązków na czas trwania miesiączki;
  • ból pojawi się nagle, po wcześniejszych bezbolesnych miesiączkach;
  • występuje około 6-godzinna fala krwawienia.

Sprawdzone metody na bóle miesiączkowe

Oczywiście nie zawsze ból towarzyszący miesiączce musi oznaczać poważne stany chorobowe. W wielu wypadkach to po prostu naturalny efekt uboczny, który nie jest groźny dla zdrowia, ale nie można się go też całkiem pozbyć. Można jednak skutecznie sobie z nim radzić! Jak? Wiele kobiet, u których ból miesiączkowy wywołany jest silnymi skurczami macicy wykonuje lekkie ćwiczenia fizyczne działające rozkurczająco. Dzięki nim skurcze się zmniejszają, a co za tym idzie, łagodnieje także ból im towarzyszący. Innym dobrym sposobem może być ogrzewanie podbrzusza na przykład za pomocą termoforu. Trzeba jednak uważać, by nie rozgrzać go za bardzo, gdyż może to spowodować nadmierne rozkurczenie i w efekcie krwotok. Dla kobiet, na które nie działają takie naturalne metody, stworzono specjalne leki przeciwbólowe w postaci tabletek lub czopków, które mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie w obrębie układu moczowo-płciowego i wpływają na zmniejszenie bólu menstruacyjnego (na przykład: http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/bol_menstruacyjny/bol_menstruacyjny.html). Przy silnych bólach miesiączkowych dobrze jest unikać kawy oraz coli, gdyż zawarta w nich kofeina wzmaga skurcze macicy. Niewskazane są także potrawy tłuste i ciężkostrawne, z dużą ilością pikantnych przypraw i soli, gdyż mogą one wzmóc wzdęcia, które podczas miesiączki są szczególnie uciążliwe. Ponadto zakazane jest korzystanie z solarium, sauny oraz branie długich gorących kąpieli, gdyż wysoka temperatura może wywołać krwotok, o czym wspomnieliśmy już wcześniej.

Ból miesiączkowy nie musi nas całkiem zniewolić. Możemy nad nim panować i sprawić, że nie wpłynie na nasz plan dnia czy tygodnia.

Dodaj komentarz