Borelioza dużym zagrożeniem dla twojego zdrowia


Borelioza dużym zagrożeniem dla twojego zdrowia
Od kilku lat można zauważyć zdecydowany wzrost liczby kleszczy, które przenoszą boreliozę. Wiele osób bagatelizuje problem, wychodząc z założenia, że może je samodzielnie usunąć i nie musi zgłaszać się do lekarza. Ciągle krążą jeszcze groźne mity, dotyczące pozbywania się kleszczy, takie jak smarowanie ich tłustym kremem bądź olejem. Powoduje to efekt wymiotny u pasożyta, który spowoduje zakażenie naszego organizmu. Niektórzy twierdzą także, że kleszcza przed wyciągnięciem należy okręcić, a tymczasem usunięcie go musi nastąpić jednym zdecydowanym i szybkim ruchem. Ponadto ludzie nie zdają sobie sprawy jak ciężka i groźna dla życia jest borelioza.

Objawy Boreliozy

Borelioza to podstępna choroba, która początkowo nie daje szczególnych objawów. Na początku można zaobserwować rumień na ciele, w miejscu gdzie wbity był kleszcz, choć nie jest to reguła. Bywa, wprawdzie rzadko, że borelioza rozwija się mimo, że charakterystyczny czerwony rumień nie wystąpił. Ludzie często bagatelizują problem i nawet jeśli wystąpił u nich rumień, nie zgłaszają się do lekarza. Ponieważ jest to rumień wędrujący na jakiś czas znika, by pojawić się w innym miejscu, co zwykle usypia czujność i opóźnia pójście do lekarza. Pozostałe objawy, które występują początkowo podobne są do grypy. Można odczuwać łamanie w kościach, czy bóle głowy, a także ogólne osłabienie. Taki stan może się utrzymywać jakiś czas i jeśli odpowiednio się nie zareaguje, borelioza może zaatakować mózg i wywołać zapalenie opon mózgowych, czy też boreliozowe zapalenie mózgu. Toksyny mogą wpłynąć także na pracę serca, wywołując boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego. Powikłaniami nieleczonej boreliozy mogą być także porażenie nerwu twarzowego, czy też przewlekłe zapalenie stawów.

Borelioza – kiedy udać się do lekarza?

Po wyciągnięciu kleszcza warto udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk doksycylinę lub amoksycylinę, która skutecznie zwalczy ewentualne toksyny w organizmie. Zastosowana w ciągu pierwszej doby dawka powinna wystarczyć, jeśli nie rozwinął się rumień. Kiedy zgłosimy się do lekarza później, otrzymamy większą dawkę antybiotyku, który będziemy brali przez ok. tydzień. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zgłosić się do lekarza, niż później przechodzić długotrwałe leczenie, które nierzadko kończy się pobytem w szpitalu.

Borelioza – jak zapobiegać chorobie?

Kleszcze są najbardziej aktywne w miesiącach letnich, co nie oznacza, że zimą nie jesteśmy narażeni. Najczęściej siedzą w wysokiej trawie czy krzakach. Atakują zarówno ludzi jak i zwierzęta domowe, wskakując na potencjalnego żywiciela. Potrafią nawet 24 godziny chodzić po skórze, szukając odpowiedniego miejsca pasożytowania, by dopiero potem się wbić. Warto także wiedzieć, że wbicie kleszcza jest niebolesne, gdyż posiada on w ślinie toksynę, która znieczula miejsce. Najczęściej kleszcze wybierają takie miejsca na skórze, które nie są widoczne. Lubią wbijać się pod pachami, w pachwinach i we włosach. Dlatego tak ważna jest ochrona. Wybierając się do lasu, warto ubrać długie spodnie oraz skarpetki, a także koszulkę z długim rękawem i nakrycie głowy. Na kleszcze narażeni są najbardziej właściciele psów, czy grzybiarze, a także biwakujący w lesie. Niemniej jednak w okresie największego wylęgania, mogą także siedzieć w trawie przydomowych ogródków, czy pasach zieleni wokół osiedli. Niektórzy twierdzą, że jedzenie czosnku odstrasza kleszcze, jednak to także mit. Przede wszystkim po przyjściu do domu trzeba dokładnie obejrzeć swoje ciało i ubranie, bo tylko to może nas uchronić przed boreliozą.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem FashionAndBeauty.pl

Dodaj komentarz