Botoks – żegnajcie zmarszczki mimiczne!


Botoks – żegnajcie zmarszczki mimiczne!
Pozwala na skuteczne nadanie skórze młodszego wyglądu – botoks to sprawdzony pogromca zmarszczek mimicznych!

Chociaż w drogeriach można znaleźć pełną gamę kosmetyków na zmarszczki, to jednak usunięcie ich z wykorzystaniem tego rodzaju specyfików nie zawsze jest możliwe. Doskonałym przykładem są zmarszczki mimiczne – aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ich usunięcie jest botoks. Na czym dokładnie polega tego rodzaju zabieg?

 

Botoks – co to jest?

Botox czy też botoks w spolszczonej pisowni jest to handlowa nazwa toksyny botulinowej typu A, która wytwarzana jest naturalnie przez bakterie – laseczki jadu kiełbasianego. Jad kiełbasiany jest uznawany za jedną z najniebezpieczniejszych toksyn na świecie, ale w niewielkich ilościach posiada właściwości terapeutyczne.

 

Toksyna botulinowa typu A znalazła szerokie zastosowanie w medycynie – używana jest przede wszystkim w zabiegach polegających na minimalizacji i regulacji napięcia mięśniowego. Również stosowana jest w medycynie estetycznej, gdzie pozwala na nadanie skórze młodszego wyglądu oraz dzięki temu na poprawę samopoczucia pacjenta.

 

Jak działa botoks?

Swoje szerokie zastosowanie botoks zawdzięcza działaniu, które polega na zablokowaniu przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem w miejscu jego wstrzyknięcia.

 

Toksyna botulinowa prowadzi wtedy do miejscowego zablokowania funkcji mięśnia, jednak nie jest to efekt trwały. Po kilku miesiącach dochodzi do odbudowania połączeń nerwowych pomiędzy nerwem a mięśniem i do przywrócenia jego pracy.

 

Z tego też właśnie powodu botoks używany jest w gabinetach medycyny estetycznej jako skuteczny sposób na walkę ze zmarszczkami pochodzenia mimicznego.

 

Jakie zmarszczki można zlikwidować z użyciem botoksu?

Zmarszczki mimiczne to zmarszczki, które formują się wskutek ruchu mięśni twarzy – głównie uśmiechania oraz marszczenia czoła. Mogą one pojawić się już u dwudziestolatków, a potem pogłębiają się wraz z wiekiem.

 

Walka ze zmarszczkami mimicznymi z użyciem kosmetyków nie jest możliwa, ponieważ działają one tylko na wierzchnią warstwę skóry i nie dochodzą do mięśnia. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej recepty na zmarszczki pochodzenia mimicznego. Doskonałe efekty daje wtedy botoks, który prowadzi do zablokowania ruchu mięśnia, a tym samym do wygładzenia zmarszczki, która jest wynikiem jego kurczenia się i rozkurczania.

 

Botoks polecany jest na zmarszczki takie jak:

  • lwie bruzdy lub lwie zmarszczki – zmarszczki między brwiami
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki wokół oczu – zmarszczki dolnej powieki, kurze łapki
  • zmarszczki nad górną wargą – zmarszczki palacza
  • ukośne zmarszczki przy górnej części nosa
  • bruzdy na szyi i na dekolcie

 

Oprócz tego w gabinetach medycyny estetycznej botoks używany jest do leczenia nadpotliwości – prowadzi do miejscowego zablokowania pracy gruczołów potowych.

 

Na czym polega zabieg z użyciem botoksu?

Zabieg polega na miejscowym wstrzyknięciu odpowiedniej dawki botoksu bezpośrednio w zmarszczkę. Ze strony pacjenta nie wymaga szczególnego przygotowania.

 

Zabieg wywołuje niewielkie dolegliwości bólowe, ale w celu minimalizacji dyskomfortu można wykorzystać także specjalne kremy znieczulające.

 

Efekt zabiegu nie jest jednak widoczny od zaraz. Pierwsze zmiany w wyglądzie zmarszczki zauważane są po około 3-4 dniach od podania botoksu. Na pełny efekt należy zaczekać od 7 do 14 dni.

 

Rezultaty utrzymują się przez około 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie, jeśli pacjent chce zachować młody wygląd skóry. Kolejne zabiegi pozwalają na uzyskanie dłużej utrzymujących się efektów.

 

Botoks tylko w dobrym gabinecie medycyny estetycznej

Chociaż zabieg z wykorzystaniem botoksu nie jest skomplikowany, to jednak zawsze powinien być on wykonany przez doświadczonego, posiadającego odpowiednią wiedzę lekarza medycyny estetycznej. Tylko wtedy pacjent może mieć pewność, że będzie on poprawnie wykonany i nie wywoła skutków ubocznych.

 

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej dr Szczepańska z Rzeszowa.

Dodaj komentarz