Botox – pozbądź się zmarszczek mimicznych!


Botox – pozbądź się zmarszczek mimicznych!
Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już u dwudziestolatki. Aby je usunąć, warto skorzystać z zabiegu wstrzyknięcia botoksu.

W gabinetach, których specjalnością jest dermatologia estetyczna, można obecnie korzystać z pełnej gamy zabiegów nakierowanych na poprawę wyglądu i samopoczucia pacjentów. Wśród nich do wyboru jest pełna gama zabiegów anti-aging, czyli przeciwstarzeniowych, a także likwidujących skutki starzenia się skóry – zmarszczki, utratę jędrności skóry, zamazanie owalu twarzy. Jednym z najchętniej wybieranych zabiegów tego rodzaju jest botox, który doskonale sprawdza się na zmarszczki mimiczne.

Czym dokładnie jest botox? Jakie ma zastosowanie? Na czym polega zabieg jego wstrzyknięcia i jakie daje efekty?

 

Botox – co to jest?

Botox, w spolszczonej pisowni botoks, jest handlową nazwą stosowaną na toksynę botulinową typu A. Toksyna ta określana jest również mianem jadu kiełbasianego i jest produkowana naturalnie przez bakterie Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa jest silną neurotoksyną, ale w mniejszych dawkach posiada działanie lecznicze. Dzięki temu znalazła szerokie zastosowanie, między innymi w dermatologii estetycznej.

Botox – najlepszy na zmarszczki mimiczne

Botox najczęściej używany jest do niwelowania zmarszczek mimicznych, czyli tych, które powstają wskutek ruchu mięśni twarzy.

Zmarszczki te mogą pojawiać się już u młodych osób, po dwudziestym roku życia. Ich powstawaniu sprzyja bogata mimika twarzy, czyli częsty uśmiech czy marszczenie czoła.

Wygładzenie zmarszczek mimicznych z wykorzystaniem ogólnodostępnych kosmetyków nie jest możliwe – są one zbyt słabe, aby przeniknąć przez naskórek i dotrzeć do mięśnia. Nie oznacza to jednak, że nie można ich usunąć. W tym przypadku najlepiej sprawdza się wstrzyknięcie botoksu.

Botox powoduje zablokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem, a tym samym prowadzi do wygładzenia mięśnia. To natomiast daje efekt wygładzenia zmarszczki mimicznej.

Zabieg najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek takich jak:

  • zmarszczki na czole – poprzeczne lub pionowe
  • zmarszczki wokół oczu – tak zwane kurze łapki
  • zmarszczki wokół ust, nosa czy brody

Jak wygląda zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Zabieg wstrzyknięcia botoksu może być przeprowadzony tylko przez dermatologa albo przez chirurga plastycznego. Nie należy korzystać z usług oferowanych przez osoby bez odpowiednich uprawnień – istnieje duże ryzyko niepowodzenia zabiegu, co może prowadzić do deformacji twarzy.

Podczas niego wykorzystuje się specjalną toksynę botulinową w precyzyjnie odmierzonej dawce. Preparat wstrzykiwany jest domięśniowo w uprzednio oznaczone miejsca bardzo cienką igłą.

Sam zabieg trwa około 20 minut. Nie jest bolesny, więc zasadniczo nie wymaga znieczulenia. Istnieje jednak możliwość zastosowania specjalnego znieczulenia w postaci kremu.

Zabieg wstrzyknięcia botoksu nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Pierwsze efekty wstrzyknięcia botoksu zauważalne są po 2-3 dniach. To właśnie wtedy połączenie nerwowo-mięśniowe zaczyna stopniowo słabnąć. Na pełne rezultaty na ogół należy zaczekać 7-10 dni.

Wstrzykniecie botoksu nie pozwala na usunięcie zmarszczek na trwałe. Na ogół efekty zabiegu utrzymują się przez 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po tym czasie zabieg może być wykonany powtórnie.

Botox – tylko w dobrej klinice

Wstrzykniecie toksyny botulinowej w celu zredukowania zmarszczek pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów z niskim ryzykiem skutków ubocznych. Prawidłowo wykonany zabieg nie daje również efektu maski, którego obawia się wiele kobiet. Twarz może wyglądać nadal naturalnie.

Aby zabieg okazał się pełnym sukcesem, powinien być on przeprowadzony w dobrej klinice specjalizującej się w dermatologii czy medycynie estetycznej. Wówczas można mieć pewność, że efekty będą atrakcyjne bez ponoszenia ryzyka.

Podsumowując, botox to sprawdzony sposób na szybkie pozbycie się zmarszczek mimicznych już w ciągu kilku dni na długie miesiące!

 

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Magnuccy z Katowic.

Dodaj komentarz