Brak owulacji – jakie mogą być przyczyny?


Brak owulacji – jakie mogą być przyczyny?
Cykl bezowulacyjny może zdarzyć się każdej kobiecie, sporadyczne przypadki nie są powodem do zmartwień. Problemy z cyklami bezowulacyjnymi mogą mieć kobiety, które przez kilka lat stosowały antykoncepcję hormonalną. Aby wrócić do równowagi i regularnych owulacji, w tym przypadku organizm potrzebuje czasu. Są jednak sytuacje, kiedy kobieta stara się o dziecko, nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych i wciąż ma problemy z zajściem w ciąże. Jeśli cykle bezowulacyjne zdarzają się często, warto poszukać ich przyczyny, aby możliwie szybko ją wyeliminować. Oto kilka najczęstszych powodów braku owulacji.

Zaburzenia pracy tarczycy

W przypadku chorób tarczycy możemy mieć do czynienia z wieloma skutkami. Jednym z nich jest właśnie brak owulacji. Jeśli tarczyca produkuje nadmiar hormonów, wtedy mówimy o jej nadczynności. Zbyt wysoki poziom hormonu TSH sprzyja zbyt dużej produkcji prolaktyny, która ma istotny wpływ na owulację. Jest ona odpowiedzialna za produkcję mleka, dlatego podczas karmienia piersią również trudniej zajść w ciążę. Z kolei niedoczynność tarczycy ma wpływ na nieregularne cykle miesiączkowe, co wiąże się bezpośrednio z owulacją. Należy jednak zaznaczyć, że chora tarczyca nie zawsze musi być przyczyną braku owulacji. Wszystko zależy od wyników badań, które powinien przeprowadzić endokrynolog. Po czym jeszcze możemy poznać czy mamy problemy z tarczycą? Do objawów zalicza się wypadanie włosów, zaburzenia wagi i apetytu, przewlekłe zmęczenie i apatię.

Zaburzenia pracy tarczycy

Stres

Nadmierny stres może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Nie jest inaczej, kiedy mówimy o problemach przy zajściu w ciążę. Podczas sytuacji w naszych organizmach wydziela się kortyzol, popularnie nazywany hormonem stresu. Kiedy sytuacje stresowe są przewlekłe, mamy do czynienia ze zwiększeniem jego produkcji. Kortyzol staje się wtedy konkurencją dla progesteronu. Chodzi tutaj przede wszystkim o receptory komórkowe, które są odpowiedzialne za łączenie się z daną substancją i wywoływanie reakcji komórki. Kortyzol wypycha progesteron i tym samym jego działanie na organizm staje się słabsze. Odpowiedni poziom progesteronu zapewnia owulacyjne cykle. Ponadto, kiedy para stara się o dziecko już bardzo długo, może także zacząć odczuwać presję z tego powodu. Ciągłe niepowodzenia prowadzą do przewlekłego zdenerwowania całą sytuacją, co również może mieć wpływ nie tylko na stężenie kortyzolu, ale także na ogólne samopoczucie.

ciąża

Zespół policystycznych jajników

PCOS-choroba określana również zespołem wielotorbielowatych jajników, jest schorzeniem o charakterze genetycznym. W tej chorobie możemy dopatrywać się zarówno przyczyny, jak i skutku niskiego poziomu progesteronu. W jajnikach występuje o wiele więcej pęcherzyków niż normalnie, przez co objętość jajników jest o wiele większa. Przez te nieprawidłowości, jajniki nie są w stanie wyprodukować dojrzałej komórki jajowej. Choroba ingeruje w wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Następują zmiany stężenia różnych hormonów, co powoduje, że w różnych układach może dochodzić do schorzeń. Nieregularne cykle, nadmierne owłosienie czy trądzik, to tylko kilka przykładów skutków zespołu policystycznych jajników. To oczywiście nieregularne cykle mają tutaj wpływ na brak owulacji. Objawy mogą być bardzo różnorodne, dlatego warto obserwować swój organizm i w razie potrzeby udać się do odpowiedniego lekarza.

Owoce

Nieodpowiednia waga i odżywianie

Istnieje bezpośredni związek między cyklem menstruacyjnym a wagą kobiety. Nie bez powodu kobiety mają wyższy procent tłuszczu w swoim ciele. Przyjmuje się, że jego norma to około 25 do 30 procent. Stężenie powyżej lub poniżej tego stanu mogą spowodować problemy. Komórki tłuszczowe są odpowiedzialne za produkcję estrogenu. Tym sposobem, u kobiet z niedowagą może występować zbyt mało tego hormonu, a u kobiet z nadwagą – zbyt dużo. W obydwóch przypadkach będziemy mieli do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, co może być powodem braku owulacji. Jeśli chodzi o odżywanie, kiedy organizm nie dostaje wszystkich ważnych składników i witamin, chodzi do nieprawidłowości gospodarki hormonalnej.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Inofem.pl, gdzie mogą Państwo kupić naturalny preparat leczący zespół policystycznych jajników.

Dodaj komentarz