Budowa i przeznaczenie platform schodowych


Budowa i przeznaczenie platform schodowych
Jeszcze przed kilkunastu laty osoby niepełnosprawne miały bardzo duże trudności w poruszaniu się po budynkach, jednak obecnie jest im znacznie łatwiej. W sprzedaży pojawiło się bowiem kilka rodzajów urządzeń, które mogą pomóc w pokonywaniu barier architektonicznych takich jak na przykład schody, a jednym z popularniejszych są platformy schodowe.

Zastosowanie platform schodowych

Platformy schodowe służą do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Są one obecnie spotykane w wielu miejscach, między innymi na schodach wejściowych czy wewnątrz różnych obiektów publicznych. Można je montować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz budynków. Jeśli urządzenie ma pracować na zewnątrz, to konieczne będzie jego odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Obecnie oferowane modele bez problemów sobie radzą z takimi zadaniami, pozwalając na użytkowanie przy dowolnej pogodzie. Platformy schodowe można instalować na dowolnym rodzaju schodów, bez względu na ich długość i liczbę zakrętów. Jednak ze względu na szerokość poruszającego się urządzenia schody muszą być mieć odpowiednią szerokość, żeby montaż był w ogóle możliwy. Więcej na ten temat: http://pokonaj-bariery.pl/platformy-schodowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca przy dolnym przystanku, pozwalającego na wygodny wjazd wózkiem inwalidzkim. Typowe platformy schodowe mają udźwig 225 kg, spotyka się także modele pozwalające na przewóz 300 kg ładunku.

Budowa platform schodowych

Platformy schodowe składają się z dwóch głównych części, to znaczy wózka jezdnego, na którym znajduje się pasażer, często z opiekunem, oraz stalowej szyny, na której wózek się porusza. Platformy schodowe wykonuje się na zamówienie pod konkretne schody, dlatego też konieczny jest wcześniej dokładny pomiar, zwłaszcza pod kątem poprowadzenia szyn. Ze względu na wagę wózka jezdnego szyny muszą być bardzo solidnie przytwierdzone. Dlatego też jeśli konstrukcja ścian na to pozwala, to przykręca się wszystko do nich, często spotykanym rozwiązaniem są też specjalne słupki przykręcane do schodów. Wózek jezdny ma kształt platformy o wymiarach pozwalających na wygodne wjechanie na nią wózka inwalidzkiego. Do wjeżdżania służą specjalne rampy, które w czasie jazdy podnoszą się i zabezpieczają przed wypadnięciem. Na wózku jezdnym znajduje się także panel służący do sterowania jazdą, umieszczony jest on w taki sposób, żeby osoba niepełnosprawna mogła z niego wygodnie korzystać.

Porównanie z innymi rozwiązaniami

Platformy schodowe są jednym z trzech popularnych rozwiązań stosowanych do transportu osób niepełnosprawnych, pozostałymi dwoma są windy i krzesełka schodowe. Platformy i krzesła działają na podobnej zasadzie, to znaczy wózek jezdny przesuwa się na szynie przymocowanej do ściany. Platformy są rozwiązaniem sporo droższym od krzeseł, jednak mają nad nimi jedną bardzo dużą przewagę. Pozwalają mianowicie na przewiezienie osoby niepełnosprawnej wraz z wózkiem inwalidzkim, natomiast na krzesełku może się poruszać tylko sam pasażer, siedząc na specjalnym siedzisku. Zaletą obu rozwiązań jest to, że można je zastosować w istniejących obiektach bez konieczności dokonywania poważniejszych przeróbek. Te będą z kolei potrzebne w przypadku wind, które są w porównaniu z platformami znacznie kosztowniejszym rozwiązaniem. Wymagają wykonania specjalnego szybu, w którym będzie się poruszała kabina, dysponują jednak dużo większym udźwigiem.

Artykuł opracowane na podstawie informacji ze strony http://pokonaj-bariery.pl

Dodaj komentarz