Catering dietetyczny na lepsze zdrowie?


Catering dietetyczny na lepsze zdrowie?
Dietetycy i lekarze biją na alarm. Źle się odżywiamy, nasza dieta zawiera za mało warzyw i owoców, za dużo produktów wysoko przetworzonych. Efektem tego jest gwałtowny wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby układu krążenia.

Zdrowa dieta

Spożywane posiłki powinny dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, przede wszystkim białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroelementy. Dobrze zbilansowana dieta zapewnia prawidłowy rozwój i funkcjonowanie wszystkich organów.

W codziennej diecie powinny znaleźć się produkty zawierające duże ilości błonnika, który pomaga oczyścić przewód pokarmowy z wszystkich resztek i pobudza pracę jelit.

Zasadą zdrowej diety jest regularne spożywanie posiłków. Ośrodek głodu znajduje się w mózgu i to on wysyła sygnały o potrzebie jedzenia. Jedzenie 1, 2 posiłków dziennie powoduje, że organizm magazynuje składniki odżywcze na zapas. Regularne spożywanie posiłków co 3 godziny przyzwyczaja organizm do tego cyklu i nie musi on gromadzić zapasów.

Stosowanie tych podstawowych zasad nie tylko chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, ale także pozwala schudnąć . Warunkiem jest jednak opracowanie diety z ujemnym bilansem kalorycznym, czyli więcej kalorii spalamy niż przyjmujemy w pokarmach. 

 

Dieta pudełkowa

To szlagier w ostatnim czasie. Nazwa wzięła się od pudełek, w które zapakowane są posiłki na cały dzień. Zawierają śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Cały zestaw dostarczany jest rano pod wskazany adres.

Catering dietetyczny oferuje gotowe programy dietetyczne dla osób odchudzających się (warianty od 1000 do 2500 kcal), wegetariańskie, bezglutenowe i diety specjalistyczne.

Dieta pudełkowa układana jest we współpracy z dietetykami, ale nie indywidualnie dla każdego klienta, tylko dla określonych grup. Może się okazać, że wybrany przez nas wariant nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Największym atutem diety pudełkowej jest jej wygoda. Nie musimy robić codziennych zakupów świeżych produktów, sprawdzać ich kaloryczności, indeksu glikemicznego, zawartości tłuszczów i innych składników. Niestety za taką wygodę trzeba zapłacić. Koszt miesięcznej diety pudełkowej to wydatek od 1500 do 2000 zł. Z takiej oferty mogą skorzystać tylko osoby o bardzo wysokich dochodach. Dieta z dostawą pod wskazany adres jest wygodnym rozwiązaniem dla osób zabieganych lub tych, które nie chcą spędzać w kuchni dużo czasu. Firm nie brakuje, a szczegóły można znaleźć na stronach producentów takich jak Lightbox

  
Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

Generalnie tak, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejszy z nich to dopasowanie diety do naszych indywidualnych potrzeb. Nagłe zastosowanie drastycznej diety 1000 kcal może spowodować niedobór niektórych składników, osłabienie organizmu. Nagłe zaprzestanie diety wywołuje efekt jo-jo.

Istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie jest jakość produktów używanych do przygotowania posiłków. Nie łudźmy się, że wszystkie firmy cateringowe za 30 zł dziennie zapewnią nam produkty najwyższej jakości. Przed podjęciem decyzji o diecie pudełkowej warto wcześniej sprawdzić firmę cateringową wśród znajomych lub na forach internetowych.

 

Własne rozwiązania

Osoby dysponujące większą ilością czasu mogą dietę pudełkową przygotować sobie same. Wystarczy, że wieczorem poświęcą na to trochę czasu. Mogą zrobić na przykład smaczne sałatki na II śniadanie i podwieczorek, musli na śniadanie, kanapki na kolację i ciepły obiad. Wystarczy składniki zapakować do osobnych pojemników, a później wymieszać i podgrzać. Mamy wtedy gwarancję, że produkty są świeże i zdrowe.

Dodaj komentarz