Celiakia – czy da się obejść bez diety?


Celiakia – czy da się obejść bez diety?
Celiakia sprawia, że organizm źle reaguje na gluten – po jego spożyciu zanikają kosmki jelitowe, a wchłanianie substancji odżywczych staje się utrudnione. Jedynym sposobem leczenia jest przejście na dietę bezglutenową, od której nie ma żadnych odstępstw. W przeciwnym razie mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne (np. anemia, nowotwory czy poronienia).

Celiakia – jej objawy wiążą się głównie z niedoborami

Z powodu tego, że przy celiakii jelita nie wchłaniają prawidłowo witamin i minerałów, objawy choroby wiążą się najczęściej z występowaniem niedoborów. Symptomami mogą być więc np. anemia i niedokrwistość, zanik szkliwa zębowego, afty w jamie ustnej, wczesna osteoporoza, ciągłe zmęczenie, bóle głowy czy spadek nastroju. 10% chorych cierpi natomiast na symptomy związane z układem trawiennym, czyli bóle brzucha, wzdęcia, wymioty czy biegunki, także tłuszczowe.

Celiakia – bez diety może prowadzić do nowotworów, poronień i padaczki

Nieleczona celiakia prowadzi nie tylko do postępujących chorób związanych z niedoborami, ale może powodować również nowotwory (głównie układu pokarmowego), poronienia nawracające, depresję czy padaczkę. Brak diety przy stwierdzonej celiakii sprawia, że wyleczenie chorób towarzyszących nie jest możliwe. Nawet dostarczając bowiem organizmowi witaminy i minerały wraz z pożywieniem czy suplementami diety, zapotrzebowanie na te substancje odżywcze nie zostanie pokryte. Zniszczone jelita nie będą bowiem w stanie ich wchłonąć.

Celiakia – dieta bezglutenowa to jedyna forma leczenia

Tylko ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej to możliwość regeneracji jelit. Na schorzenie nie ma bowiem żadnego lekarstwa, więc konieczna jest całkowita eliminacja glutenu, czyli czynnika, który jelita niszczy. Taka dieta musi być przestrzegana przez całe życie od momentu wykrycia choroby, ponieważ w przeciwnym razie nie uda się odbudować błony śluzowej i powrócić do zdrowia. Chorując na celiakię nie można dostarczać organizmowi glutenu pod żadną postacią, nawet w minimalnej ilości. Chociaż jelita regenerują się do 3 lat (gdy stopień zniszczeń nie jest duży, czas ten może się skrócić), poprawa samopoczucia i ustąpienie niektórych objawów ma miejsce po krótszym okresie.

Celiakia – dieta bezglutenowa powinna być wprowadzona po jej wykryciu

Podejrzewając u siebie celiakię, najpierw należy wykonać badania DNA, które potwierdzą lub wykluczą obecność genów odpowiadających za chorobę (HLA DQ2 i/lub HLA DQ8). Badanie na celiakię w wielu przypadkach skraca diagnostykę – gdy okazuje się, że dana osoba nie posiada genów, można mieć pewność co do wykluczenia choroby. Jeśli natomiast geny zostaną wykryte, wcale nie oznacza to jeszcze aktywnej formy celiakii. Choroba może ujawnić się dopiero później lub wcale. Przy obecności genów HLA DQ2 i/lub HLA DQ8 konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań – oznaczenie przeciwciał lub biopsję jelita.
Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie ©pixabay.com/unknown

Dodaj komentarz