Cesarskie cięcie – najczęstsze pytania młodych mam


Cesarskie cięcie – najczęstsze pytania młodych mam
Niemal połowa dzieci w Polsce przychodzi na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Czasami nie ma wyjścia i wykonany szybko zabieg chirurgiczny jest jedynym sposobem na to, aby uratować życie matki i dziecka. Maluch jest wtedy wyciągany przez nacięcie w dole brzucha, a my przez następne tygodnie musimy mierzyć się z pielęgnacją rany. Jak to robić, aby goiła się bez problemu, a blizna była możliwie najmniej widoczna?

Jak długo goi się rana?

Proces gojenia się rany po cesarskim cięciu może trwać długo – nawet przez cały okres połogu. W trakcie wykonywania zabiegu chirurg przecina nie tylko wierzchnią warstwę skóry, ale również tkanki wewnętrzne. Nasze ciało musi mieć czas na to, aby się spokojnie zagoić i zregenerować. To złożony proces. Nawet po zdjęciu szwów rana może nas boleć przez jakiś czas i być bardzo wrażliwa. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o tym, że nie wolno nam dźwigać!

Jak pielęgnować?

Pierwszym i najważniejszym elementem, o którym należy pamiętać przy pielęgnacji rany po cesarskim cięciu, jest zawsze suchy opatrunek. Jeżeli zdarzy Ci się go zmoczyć – koniecznie zmień go na nowy! W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do namnażania się bakterii. A stąd już krótka droga do zakażenia. Warto nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, które zapewnią optymalny przepływ powietrza. Unikaj długich kąpieli. Na czas gojenia się rany lepiej będzie w ogóle z nich zrezygnować na rzecz prysznica. Rozmoczenie się tkanek może zaburzyć naturalny proces bliznowacenia.

Sposoby na bliznę

W początkowej fazie blizna po zabiegu może być mocno widoczna. Nie martw się tym. Jeżeli będziesz dbała o prawidłowy przebieg gojenia, z pewnością z czasem zblednie i stanie się niemalże niewidoczna. Obecnie cesarskie cięcie przeprowadza się dosyć nisko, poniżej spojenia łonowego. Ślad po nim nie powinien być widoczny, nawet jeżeli założysz dwuczęściowy strój kąpielowy. Aby wspomóc tkanki w procesie regeneracji, po zagojeniu się rany warto stosować specjalne preparaty, które sprawią, że blizna po cesarce będzie jak najmniej rzucała się w oczy. Więcej na temat tego problemu możemy przeczytać na tej stronie.

Kiedy iść do lekarza?

Pamiętaj, że jeżeli dookoła gojącej się rany zacznie powstawać stan zapalny lub zacznie się z niej sączyć ropa, powinnaś koniecznie udać się do lekarza. Może się okazać, że wdało się zakażenie, a Ty potrzebujesz fachowej pomocy. Również wybór odpowiedniego preparatu do stosowania na blizny warto skonsultować ze swoim lekarzem, zwłaszcza kiedy karmisz piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *