Cesarskie cięcie – najczęstsze pytania młodych mam


Cesarskie cięcie – najczęstsze pytania młodych mam
Niemal połowa dzieci w Polsce przychodzi na świat w wyniku cesarskiego cięcia. Czasami nie ma wyjścia i wykonany szybko zabieg chirurgiczny jest jedynym sposobem na to, aby uratować życie matki i dziecka. Maluch jest wtedy wyciągany przez nacięcie w dole brzucha, a my przez następne tygodnie musimy mierzyć się z pielęgnacją rany. Jak to robić, aby goiła się bez problemu, a blizna była możliwie najmniej widoczna?

Jak długo goi się rana?

Proces gojenia się rany po cesarskim cięciu może trwać długo – nawet przez cały okres połogu. W trakcie wykonywania zabiegu chirurg przecina nie tylko wierzchnią warstwę skóry, ale również tkanki wewnętrzne. Nasze ciało musi mieć czas na to, aby się spokojnie zagoić i zregenerować. To złożony proces. Nawet po zdjęciu szwów rana może nas boleć przez jakiś czas i być bardzo wrażliwa. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o tym, że nie wolno nam dźwigać!

Jak pielęgnować?

Pierwszym i najważniejszym elementem, o którym należy pamiętać przy pielęgnacji rany po cesarskim cięciu, jest zawsze suchy opatrunek. Jeżeli zdarzy Ci się go zmoczyć – koniecznie zmień go na nowy! W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do namnażania się bakterii. A stąd już krótka droga do zakażenia. Warto nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, które zapewnią optymalny przepływ powietrza. Unikaj długich kąpieli. Na czas gojenia się rany lepiej będzie w ogóle z nich zrezygnować na rzecz prysznica. Rozmoczenie się tkanek może zaburzyć naturalny proces bliznowacenia.

Sposoby na bliznę

W początkowej fazie blizna po zabiegu może być mocno widoczna. Nie martw się tym. Jeżeli będziesz dbała o prawidłowy przebieg gojenia, z pewnością z czasem zblednie i stanie się niemalże niewidoczna. Obecnie cesarskie cięcie przeprowadza się dosyć nisko, poniżej spojenia łonowego. Ślad po nim nie powinien być widoczny, nawet jeżeli założysz dwuczęściowy strój kąpielowy. Aby wspomóc tkanki w procesie regeneracji, po zagojeniu się rany warto stosować specjalne preparaty, które sprawią, że blizna po cesarce będzie jak najmniej rzucała się w oczy. Więcej na temat tego problemu możemy przeczytać na tej stronie.

Kiedy iść do lekarza?

Pamiętaj, że jeżeli dookoła gojącej się rany zacznie powstawać stan zapalny lub zacznie się z niej sączyć ropa, powinnaś koniecznie udać się do lekarza. Może się okazać, że wdało się zakażenie, a Ty potrzebujesz fachowej pomocy. Również wybór odpowiedniego preparatu do stosowania na blizny warto skonsultować ze swoim lekarzem, zwłaszcza kiedy karmisz piersią.

Dodaj komentarz