Chcesz zapuścić włosy? Zadbaj o ich zdrowie


Chcesz zapuścić włosy?
Włosy codziennie narażone są na szereg sytuacji, w których ich struktura może być naruszona. Przeszkadza im dym papierosowy, promieniowanie UV, farbowanie włosów, suszarka, a nawet źle dobrany szampon. Jak temu zaradzić? Jeśli marzysz o długich i pięknych włosach, dowiedz się o nich więcej.

Mimo swojej wyjątkowej konstrukcji, która zapewnia włosom odporność na czynniki mechaniczne (takie jak np. czesanie) i środowiskowe (jak np. niska lub wysoka temperatura powietrza) włosy narażone są ciągle na niszczące je działania. Bezlitosne farbowanie, utrwalanie lakierem do włosów i spinanie w ciasny koński ogon sprawia, że włosy rozdwajają się i łamią, a w najgorszym wypadku wypadają znacznie szybciej, niż wskazywałby na to ich naturalny cykl.

Fazy wzrostu włosa

Nasze włosy rosną w trójfazowym cyklu:

– faza wzrostu (anagen)

– faza przejściowa (katagen)

– faza spoczynku (telogen)

Faza wzrostu włosa – anagen

Najdłuższą z nich jest faza wzrostu, która może trwać od dwóch do nawet siedmiu lat. W tym okresie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość poprzez podział i różnicowanie komórek tuż u jego podstawy. Składniki odżywcze docierają do włosów za pomocą naczyń krwionośnych znajdujących się w brodawce. Niemal 85% włosów znajduje się właśnie w tej fazie. Jeśli więc marzysz o długiej i gęstej czuprynie, na tej właśnie fazie wzrostu włosa powinnaś skupić swoje działanie i zadbać o to, by dostarczyć włosom właściwych składników odżywczych, takich jak chociażby cynk, selen, miedź czy krzem. Źródłem witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosa jest, dostępny na naszym rynku, preparat Vitapil, który został wzbogacony krzemem z bambusa. Bambus słynie z szybkiego wzrostu i bogactwa składników odżywczych, a jego charakterystyczną cechą są silne i elastyczne pędy. Zawiera aż 75% krzemu, który odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu włosa.

Faza przejściowa wzrostu włosa – katagen

Faza przejściowa obejmuje zaledwie od 1 do 3% włosów na głowie i trwa zazwyczaj od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni. W tym czasie włos przestaje rosnąć, zanika ukrwienie brodawki, a włos przesuwa się w stronę naskórka.

Faza spoczynku – telogen

Ostatnia faza, trwa od dwóch do czterech tygodni. Osłabiony włos wypada w niej podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych jak mycie czy czesanie.

Jak dbać o włosy?

Dzięki temu, że włosy rosną w sposób niezsynchronizowany, możliwa jest ciągła i swobodna wymiana włosów na głowie. Jeśli więc marzysz o długich i pięknych włosach, zadbaj o nie kompleksowo – zarówno od zewnątrz stosując łagodne szampony i odżywki dostosowane do wymagań włosów, jak i odżywiaj je wewnętrznie. Pamiętaj, że w dużej mierze to dieta sprawia, jak wyglądają twoje włosy. Zwróć szczególną uwagę na potrawy zawierające witaminy A i B, a także bogate w selen, krzem. Sięgnij po preparaty wzmacniające włosy, np. VITAPIL. Doustne preparaty wzmacniające włosy pomagają uzupełnić dietę o niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów starannie wyselekcjonowane witaminy oraz minerały.

Facebook Comments