Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?


Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?
Wyjazdy, podróże i wycieczki to jedne z najbardziej oczekiwanych momentów w życiu. Jednak nie w sytuacji, kiedy w trakcie podróżowania doświadczamy objawów choroby lokomocyjnej. Odbiera ona radość z pokonywanych kilometrów, nie sprzyja poznawaniu nowych okolic, psuje samopoczucie i obniża nastrój. Jednak medycyna wychodzi naprzeciw objawom choroby lokomocyjnej i proponuje kilka rozwiązań.

Przyczyny

Mimo, iż wiele osób doświadcza symptomów choroby lokomocyjnej, nie wiele wie, skąd się biorą. Nieprzyjemne objawy są powodowane zaburzeniami w odbiorze i integracji bodźców odbieranych przez mózg, pochodzących z narządu wzroku oraz błędnika (narząd równowagi). Powstają one w trakcie poruszania się różnymi środkami lokomocji. W trakcie podróży widzimy zmieniający się krajobraz, co nasz mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, który jest narządem równowagi nie sygnalizuje zmian położenia. Mimo wszystko w przypadku hamowania, przyśpieszania czy kiwania się pojazdu, błędnik reaguje na zmiany, powoduje to brak zgodności w bodźcach docierających do mózgu.  Męczące objawy zazwyczaj ustępują po zakończeniu podróży, ponieważ po chwili od wyjścia z samochodu, samolotu czy statku mózg odbiera spójne sygnały od błędnika i narządu wzroku.

Objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej są bardzo męczące, mogą doprowadzić nawet do wyczerpania organizmu. Na początku podróży możemy odczuwać złe samopoczucie, rozdrażnienie i zmęczenie. Później pojawia się brak apatytu, uczucie  pogarszającego się nastroju. Następnie pojawiają się nudności, zawroty głowy, występuje suchość w ustach i jednoczesne nadmierne pocenie. Najbardziej uciążliwe i wyczerpujące są ciągłe wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia. Leki na chorobę lokomocyjną mogą zniwelować część lub wszystkie objawy.

Skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną

W chwili obecnej w aptekach są dostępne leki na chorobę lokomocyjną, które przynoszą ulgę podróżującym. Jednym z najbardziej popularnych leków na zwroty, głowy, nudności i wymioty jest Aviomarin, od lat stosowany zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Przed długimi podróżami warto wybrać się do apteki i sprawdzić składy leków na chorobę lokomocyjną, ich możliwe skutki uboczne i czas działania. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym adresem: http://aviomarin.com.pl/.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kilku prostych trików, które mogą zapobiec powstawaniu uciążliwych objawów choroby lokomocyjnej. Przede wszystkim, warto zajmować siedzenia przodem do kierunku jazdy, a unikać miejsc usytułowanych na kołach pojazdu. W samolocie wybierać miejsca umieszczone w pobliżu skrzydeł maszyny, najwygodniejsze będą od strony okna. Lepiej unikać obfitych posiłków oraz napojów gazowanych, a  postawić na lekkie i delikatne przekąski oraz wodę.  W trakcie jazdy lepiej skupić się na dalszych punktach krajobrazu niż mijanych drzewach, ze względu na to, że ciągle przesuwające się przed oczami obiekty wzmagają dolegliwości choroby lokomocyjnej. W przypadku kiedy zaczną się objawy lepiej zamknąć oczy, głęboko oddychać i zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. W przypadku podawania leków na chorobę lokomocyjną, należy to zrobić na kilkadziesiąt minut przed podróżą, aby mogły zadziałać.

Dodaj komentarz