Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?


Choroba lokomocyjna – jak sobie z nią radzić?
Wyjazdy, podróże i wycieczki to jedne z najbardziej oczekiwanych momentów w życiu. Jednak nie w sytuacji, kiedy w trakcie podróżowania doświadczamy objawów choroby lokomocyjnej. Odbiera ona radość z pokonywanych kilometrów, nie sprzyja poznawaniu nowych okolic, psuje samopoczucie i obniża nastrój. Jednak medycyna wychodzi naprzeciw objawom choroby lokomocyjnej i proponuje kilka rozwiązań.

Przyczyny

Mimo, iż wiele osób doświadcza symptomów choroby lokomocyjnej, nie wiele wie, skąd się biorą. Nieprzyjemne objawy są powodowane zaburzeniami w odbiorze i integracji bodźców odbieranych przez mózg, pochodzących z narządu wzroku oraz błędnika (narząd równowagi). Powstają one w trakcie poruszania się różnymi środkami lokomocji. W trakcie podróży widzimy zmieniający się krajobraz, co nasz mózg interpretuje jako ruch, jednak błędnik, który jest narządem równowagi nie sygnalizuje zmian położenia. Mimo wszystko w przypadku hamowania, przyśpieszania czy kiwania się pojazdu, błędnik reaguje na zmiany, powoduje to brak zgodności w bodźcach docierających do mózgu.  Męczące objawy zazwyczaj ustępują po zakończeniu podróży, ponieważ po chwili od wyjścia z samochodu, samolotu czy statku mózg odbiera spójne sygnały od błędnika i narządu wzroku.

Objawy choroby lokomocyjnej

Objawy choroby lokomocyjnej są bardzo męczące, mogą doprowadzić nawet do wyczerpania organizmu. Na początku podróży możemy odczuwać złe samopoczucie, rozdrażnienie i zmęczenie. Później pojawia się brak apatytu, uczucie  pogarszającego się nastroju. Następnie pojawiają się nudności, zawroty głowy, występuje suchość w ustach i jednoczesne nadmierne pocenie. Najbardziej uciążliwe i wyczerpujące są ciągłe wymioty, które mogą prowadzić do odwodnienia. Leki na chorobę lokomocyjną mogą zniwelować część lub wszystkie objawy.

Skuteczne sposoby na chorobę lokomocyjną

W chwili obecnej w aptekach są dostępne leki na chorobę lokomocyjną, które przynoszą ulgę podróżującym. Jednym z najbardziej popularnych leków na zwroty, głowy, nudności i wymioty jest Aviomarin, od lat stosowany zarówno przez dorosłych jak i dzieci. Przed długimi podróżami warto wybrać się do apteki i sprawdzić składy leków na chorobę lokomocyjną, ich możliwe skutki uboczne i czas działania. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym adresem: http://aviomarin.com.pl/.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie kilku prostych trików, które mogą zapobiec powstawaniu uciążliwych objawów choroby lokomocyjnej. Przede wszystkim, warto zajmować siedzenia przodem do kierunku jazdy, a unikać miejsc usytułowanych na kołach pojazdu. W samolocie wybierać miejsca umieszczone w pobliżu skrzydeł maszyny, najwygodniejsze będą od strony okna. Lepiej unikać obfitych posiłków oraz napojów gazowanych, a  postawić na lekkie i delikatne przekąski oraz wodę.  W trakcie jazdy lepiej skupić się na dalszych punktach krajobrazu niż mijanych drzewach, ze względu na to, że ciągle przesuwające się przed oczami obiekty wzmagają dolegliwości choroby lokomocyjnej. W przypadku kiedy zaczną się objawy lepiej zamknąć oczy, głęboko oddychać i zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza. W przypadku podawania leków na chorobę lokomocyjną, należy to zrobić na kilkadziesiąt minut przed podróżą, aby mogły zadziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *