Choroby oczu a cukrzyca


Choroby oczu

Schorzenia oczu mają różne przyczyny, a czasem mogą być powiązane z innymi dolegliwościami organizmu. Jedną z takich chorób, która może oddziaływać na narządy wzroku jest cukrzyca.

Wizyty u okulisty powinny odbywać się regularnie. Dzięki nim specjalista jest w stanie wykryć dolegliwości pojawiające się nie tylko w oczach, ale również zdiagnozować ryzyko obecności innych chorób organizmu. Jednym z takich schorzeń jest cukrzyca. Cykliczne kontrole są koniecznością szczególnie dla diabetyków, ponieważ zmiany, które mogą zachodzić w oku są zwykle nieodwracalne.

Retinopatia cukrzycowa

Wahanie poziomu cukru jest niekorzystne dla oka i może prowadzić do  poważnych zaburzeń tego narządu, np. retinopatii cukrzycowej. Możemy wyróżnić dwa typy – nieproliferacyjną, inaczej prostą i proliferacyjną. Pierwsza, nieproliferacyjna, w początkowych stadiach może nie wpływać znacząco na narząd wzroku. Należy uważnie kontrolować stan retinopatii, ponieważ z czasem mogą pojawiać się zmiany w plamce żółtej, tzw. makulopatia cukrzycowa i cukrzycowy obrzęk plamki, a nawet przekształcić się w groźniejszy typ – retinopatię proliferacyjną. Retinopatia prosta objawia się zaburzeniem w ukrwieniu siatkówki. Polega na deformacji drobnych naczyń krwionośnych w gałce, które mogą łatwo pękać, powodując przesięki, krwotoki do siatkówki i wnętrza ciała szklistego tłumaczy dr Maria Paćkowska z warszawskiej kliniki Mediq. Nieleczona retinopatia może prowadzić do utraty wzroku.

Leczenie laserowe

Najczęściej wybieranym sposobem leczenia retinopatii cukrzycowej jest laser. Przy zaawansowanych zmianach cukrzycowych wykonuje się panfotokoagulację, podczas której za pomocą lasera działa się na nieprawidłowości na 360 stopniach obwodu dna oka. Przez takie działanie wzmacnia się ukrwienie w okolicy tarczy nerwu wzrokowego i plamki żółtej. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg – wyjaśnia dr Paćkowska, Mediq. Alternatywą jest leczenie poprzez iniekcje doszlistkowe, które polegają na podaniu leku bezpośrednio do ciała szklistego tuż nad powierzchnię siatkówki. Działanie leków ma na celu zniesienie obrzęku siatkówki.

Cukrzyca typu 2 i 1

Problemy ze wzrokiem dotyczą zarówno cukrzycy typu 2, a więc tej, która pojawia się w późniejszych latach życia, jak i cukrzycy typu 1. Nie można wykluczyć problemów ze wzrokiem ani przy leczeniu insuliną, ani lekami doustnymi – nie należy więc rezygnować z regularnych wizyt u specjalisty. Istotne jest, aby zawsze informować okulistę o zdiagnozowanej chorobie. Dzięki temu przeprowadzi odpowiednie badania, a przede wszystkim zwróci uwagę na stan siatkówki – na jej podstawie można bowiem ocenić kondycję innych narządów wewnętrznych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie kliniki mediq.pl/new/?pl/centrum-okulistyczne_2202 Mediq

Dodaj komentarz