Chrapanie – zwykła dolegliwość czy groźny objaw?


Chrapanie
Chrapanie to przypadłość, która według statystyk dotyka co dziesiątą osobę. Czy wiesz, że partnerzy osób chrapiących mogą tracić nawet godzinę snu dziennie? Kiedy chrapanie powinno stać się sygnałem ostrzegawczym i co jest jego przyczyną?

Chrapanie – dlaczego mamy z tym problem?

Według lekarzy ponad połowa osób dorosłych, które chrapią nie muszą się tym przejmować. Dlaczego w ogóle chrapiemy? Najczęściej spowodowane jest to rozluźnieniem tkanek miękkich w obszarze dróg oddechowych, które zaczynają drżeć podczas przepływu powietrza. Kiedy zgłosić się do lekarza i jak leczyć chrapanie?

Przyczyn chrapania jest wiele:

  1. Nieprawidłowa budowa anatomiczna gardła
  2. Duża nadwaga oraz otyłość
  3. Zatkane zatoki i skrzywiona przegroda nosowa
  4. Niezdrowy tryb życia – alkohol, papierosy i mała aktywność fizyczna
  5. Trzeci migdałek lub przerośnięte migdałki

Czy wiesz, że chrapnie może osiągnąć nawet 90 decybeli, co jest porównywalne z hałasem pracującej kosiarki do trawy?

Chrapanie jest bagatelizowane, ponieważ każdemu z nas czasami zdarzyło się chrapać podczas snu. Trzeba jednak podjąć stanowcze działanie, gdy chrapać zaczynamy częściej, zwłaszcza jeśli dzielimy z kimś sypialnię.

Co ciekawe chrapiącymi są częściej mężczyźni, a kobiety zaczynają mierzyć się z tym problemem najczęściej po menopauzie.

Jak leczyć chrapanie?

W przypadku gdy powodem chrapania są nieprawidłowości anatomiczne, takie jak skrzywiona przegroda czy trzeci migdałek rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Czym jest trzeci migdałek? Tak czasami określa się migdałek gardłowy, który przysparza najwięcej kłopotów w okresie dzieciństwa. Ze względu na to, że migdałki odgrywają rolę w procesach immunologicznych i zapalnych istnieje ryzyko, że dojdzie do obrzęku i przerostu migdałka.

Objawami przerośniętego migdałka są głównie: chrapanie i trudności z wysypianiem się, problemy z uszami i oddychaniem.

Dużo poważniejszym schorzeniem jest bezdech senny towarzyszący chrapaniu. Ogólnie rzecz ujmując podczas chrapania droga oddechowa zostaje całkowicie zablokowana, przez co odcięty zostaje dopływ tlenu. Organizm traktuje to jako zagrożenie i nagle wybudza się ze snu. Jest to niezwykle obciążające i nie pozwala na pełną regenerację.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Ciebie również dotyczy ten problem zapoznaj się ze skalą senności Epworth. Poza tym przy zdiagnozowanym bezdechu sennym prawdopodobnie będziesz musiał zakładać na noc specjalną maskę.

Na bezdech senny cierpią szczególnie otyłe osoby, a nieleczony może zwiększać ryzyko nadciśnienia czy nawet zawału mięśnia sercowego.

Zatkane zatoki i zapalenie gardła

Często za chrapanie odpowiadają również stany chorobowe związane z zatokami lub gardłem. O ile w przypadku zapalania gardła infekcje są krótkie i łatwe w leczeniu, to w przypadku zatok zawsze należy skonsultować się z laryngologiem.

Pamiętaj! Zatkane zatoki mogą być objawem ostrego zapalenia, który nieleczony może przejść w przewlekły stan. A to z pewnością przyczyni się do pojawienia się chrapania.

Także jeśli chcesz pozbyć się chrapania zacznij od wykluczenia nieprawidłowości anatomicznych, kłopotów z trzecim migdałkiem a w razie konieczności udaj się do kliniki zaburzeń snu.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Chrapanie – zwykła dolegliwość czy groźny objaw?