Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!


kleszcz

Rusza pierwsza edycja programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”

Jesień to nie tylko początek roku szkolnego, ale również sezonu grzybowego. Wybierając się na spacer do lasu w ich poszukiwaniu warto jednak pamiętać, że to także szczyt wzmożonej aktywności kleszczy. By wiedzieć jak się przed nimi chronić, Fundacja Aby Żyć, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie, rozpoczęła realizację programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”.

Kleszcze to pajęczaki, które przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Liczba tych groźnych pajęczaków z roku na rok globalnie się zwiększa, a jednocześnie coraz powszechniej występują na terenach miejskich. Badania biologów prowadzone przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Polską Akademię Nauk wskazują na wysokie ryzyko ukąszenia przez kleszcze w popularnych parkach, np. Warszawy (Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański).

By popularyzować wiedzę na temat tego, jak się przed nimi chronić Fundacja Aby Żyć, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, rozpoczęła realizację programu edukacyjnego „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!”. Jest on adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych na terenie województwa mazowieckiego.

„Prowadzenie działań edukacyjnych w ramach programów profilaktycznych w dużej mierze przyczynia się do zapobiegania wielu przypadkom chorób odkleszczowych” – mówi Agata Wolska-Adamczyk, kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Warszawie. „Pragniemy kształtować świadomość oraz postawy prozdrowotne wśród najmłodszych oraz ich rodziców w celu zwiększenia wiedzy na temat jak ważną wartością jest zdrowie. Mamy nadzieję, że w działaniach aktywnie będą wspierać nas wychowawcy przedszkolni i nauczyciele” – dodaje.

W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” najmłodsi zapoznają się
z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami. Zajęcia popularyzujące program będą przeprowadzane w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej (np. godzina wychowawcza, przyroda) zgodnie z aktualnie obowiązującą postawą programową.
„Coraz większy odsetek kleszczy może zarazić nas różnymi chorobami, dlatego warto wiedzieć o tych pajęczakach jak najwięcej, by móc się przed nimi chronić” – mówi Marta Supergan-Marwicz
z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Ryzyko ukąszenia przez kleszcza można zmniejszyć stosując środki odstraszające, wkładając wysokie buty i jasną odzież, na której łatwiej będzie zauważyć wędrujące kleszcze. Pamiętajmy też, by po spacerze dokładnie obejrzeć całe ciało szczególnie zwracając uwagę na miejsca wrażliwe, czyli owłosioną skórę głowy, pachwiny oraz miejsca za uszami i pod kolanami. Osoby często mające kontakt z przyrodą mogą również skorzystać ze szczepienia ochronnego, które zapobiega zakażeniu wirusem kleszczowego zapalenia mózgu – jest to jedyny skuteczny sposób pozwalający uniknąć KZM, ponieważ brakuje leczenia przyczynowego tej choroby” – uzupełnia ekspert.

W pierwszym etapie realizacji programu pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych zapoznają się z treściami programowymi oraz zdobędą wiedzę na temat kleszczy i chorób odkleszczowych podczas specjalnego szkolenia. Następnie przedstawią założenia programowe dyrekcjom szkół i przedszkoli. W kolejnym etapie, przeszkolą nauczycieli i wychowawców przedszkolnych z wybranych placówek edukacyjnych do prowadzenia zajęć z dziećmi.

Na potrzeby programu przygotowano pakiet materiałów edukacyjnych składający się z poradnika dla realizatora, plakatu do powieszenia w widocznym miejscu na tablicy informacyjnej, ulotek informacyjnych dla rodziców, kolorowanek oraz gadżetów (naklejek odblaskowych oraz zakładek 3D) z motywem kleszcza dla dzieci biorących udział w zajęciach.

Program edukacyjny „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Zapobiegaj! Zaszczep się!”. Patronat honorowy nad programem objęli Mazowiecki Kurator Oświaty, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Więcej informacji na temat kleszczy i chorób odkleszczowych oraz o programie można znaleźć na stronie edukacyjnej: www.kleszczeinfo.pl.

Dodaj komentarz