Ciemieniucha – co każda mama wiedzieć powinna?


Ciemieniucha – co każda mama wiedzieć powinna?
Dla każdej mamy troska o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka staje się sprawą bardzo ważną. Co robić w chwili, gdy nasza pociecha zaczyna cierpieć z powodu tak uciążliwej choroby skóry, jaką jest ciemieniucha? Oto kilka porad dla mam, które chcą się z tym problemem rozprawić możliwie jak najszybciej.

Ciemieniucha – na czym polega ta choroba?

Ciemieniucha to specyficzna choroba skóry, której ofiarą padają niemowlęta. Problemy ze skórą zaczynają się zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia. Na czym polega ta choroba? Ciemieniucha to nic innego, jak mieszanina łoju oraz złuszczonego naskórka, która pokrywa dziecięcą główkę i zastyga na niej, tworząc nieestetyczne strupy. Problem ten nie może być lekceważony, gdyż w wielu przypadkach na dotkniętym infekcją obszarze skóry zaczyna się rozwijać infekcja.

Skąd biorą się te problemy?

Główną przyczyną tego problemu jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt wiele sebum i tym samym przyczyniają się do narastania problemów związanych z utrzymaniem skóry niemowlęcia w dobrym stanie.

Jakie objawy świadczą o tym problemie?

Ciemieniucha objawia się w dość charakterystyczny sposób. Pojawienie się na skórze tłustych łusek o charakterystycznej, biało-żółtej barwie, jest najbardziej typowym symptomem ciemieniuchy. Zmiany takie najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze głowy, jednak tłuste łuski mogą się pojawić i na twarzy, i na plecach.

W jaki sposób można walczyć z ciemieniuchą?

Drażniące i niezbyt atrakcyjnie wyglądające łuski nie mogą być ignorowane. By ciemieniucha nie dokuczała zbytnio naszym pociechom i by nie stała się przyczyną poważniejszej choroby skóry, warto w porę sięgnąć po odpowiednie środki do codziennej pielęgnacji. Po jakie kosmetyki warto sięgać? Pomocne będą te preparaty, dzięki którym można nawilżać skórę, skutecznie łagodzić podrażnienia, a jednocześnie – w delikatny i bezpieczny dla dziecka sposób usuwać istniejące już łuski. Można tez korzystać z domowych metod, np. ze smarowania główki dziecka oliwką lub usuwania łusek za pomocą peelingu przygotowanego z płatków owsianych.

Ciemieniucha nie jest problemem groźnym, jednak ignorować jej nie można. By skóra dziecka pięknie wyglądała, a maluch nie był narażany na niepotrzebne problemy, warto na bieżąco usuwać żółte łuski, jakie powstają na delikatnej skórze naszego maleństwa.

Dodaj komentarz