Ciemieniucha – przyczyny i rozwiązanie


Ciemieniucha – przyczyny i rozwiązanie
Ciemieniucha to bardzo charakterystyczne schorzenie, obejmujące skórę głowy dziecka. Jej przyczyny nie są do końca znane, choć istnieje szereg poglądów na ten temat, które wydają się być w takim przypadku trafne. Ciemieniucha u niemowlaka to nic unikalnego. Szacuje się, że zapada na nią prawie 2/3 niemowlaków.

U jednych zmiany są mocno widoczne, co powoduje, że ich rodzice bardzo szybko wykrywają problem i udają się u lekarza, u innych zmiany skórne są praktycznie niewidoczne lub mało widoczne, przez co leczenie nie jest stosowane lub też dochodzi do bardzo szybkiego wyleczenia się z ciemieniuchy po kilku tygodniach od rozpoznania tego schorzenia.

Przyczyny ciemieniuchy

Istnieje kilka zasadniczych poglądów na temat przyczyny ciemieniuchy. Na pewno, choć wiele osób tak uważa, nie jest ona związana z brakiem odpowiedniej higieny. Nie jest to zatem schorzenie dotykające dzieci pochodzące z rodzin niezamożnych, mieszkające w trudnych warunkach lokalowych.

Główną przyczyną ciemieniuchy są przede wszystkim zaburzenia w pracy gruczołów łojowych, które u niemowlaka dopiero się rozwijają. Słuszne są także twierdzenia, że przyczyną ciemieniuchy jest duża wrażliwość delikatnej skóry dziecka, obecność w organizmie dziecka w pierwszych miesiącach jego życia hormonów matki, a także różnego rodzaju alergie, na które szczególnie podatne są dzieci w wieku niemowlęcym.

Rozpoznanie ciemieniuchy

Ciemieniucha u niemowląt może zostać łatwo rozpoznana przez charakterystyczne zmiany obecne na główce dziecka, głównie na jej czubku i na czole. W pierwszym etapie schorzenia widoczne są we włosach dziecka drobinki do złudzenia przypominające łupież. Są to po prostu łuszczące się płatki skóry. Już wtedy rodzice dziecka powinni w odpowiedni sposób zareagować. Niestety ta reakcja pojawia się zazwyczaj dopiero w drugim etapie ciemieniuchy, kiedy to płatki skóry przybierają żółty kolor i zaczynają odpadać oraz gdy dołączają do nich takie dodatkowe objawy, jak strupy i wysypka. W takim przypadku zazwyczaj należy udać się już do lekarza, gdyż naturalne środki leczenia mogą się okazać niewystarczające.

Jak diagnozowana jest ciemieniucha

Aby móc zyskać pewność, że charakterystyczne zmiany skórne są związane z ciemieniuchą, warto jest udać się do lekarza, który oprócz wywiadu przeprowadzi szereg specjalistycznych badań diagnostycznych. Ciemieniuchę można jednak zdiagnozować samodzielnie, bez udziału lekarza. Wystarczy zaobserwować jak wygląda skóra dziecka przez cały dzień. Bywa, że podrażnienia skórne pojawiają się po kąpieli. Nie świadczą one o tym, że u niemowlaka wystąpiła ciemieniucha. Mogą być one efektem kąpieli dziecka w nieodpowiedniej temperaturze lub też jego zbyt długiego przebywania w wodzie. Należy pamiętać o tym, że skóra dziecka jest delikatna i przy kąpieli trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności.

Leczenie ciemieniuchy w przypadku braku zastosowania się do odpowiednich zasad w zakresie kąpieli dziecka, co skutkuje dodatkowymi podrażnieniami skóry, bywa bardzo długie. Zdarza się, że trwa ono nawet do 8 lub 12 miesiąca życia dziecka.

Więcej o leczeniu ciemieniuchy przeczytasz na stronie http://ciemieniucha.info.pl/info/leczenie-ciemieniuchy/


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Ciemieniucha – przyczyny i rozwiązanie

  • basss

    Rodzice nie martwcie się, ciemieniucha nie jest taka straszna, my spanikowalismy na początku i strasznie się przestraszyliśmy jak skóra naszej córki była ciągle podrażniona i jakaś dziwna, szybko pojechaliśmy do enelmedu, na szczęcie od razu nas przyjęto i pani doktor nas uspokoiła, że to nic groźnego, zaleciła stosowanie odpowiednich preparatów i wszystko ładnie się zagoiło. Trzeba tylko szybko reagować, żeby choroba się nie rozwijała.