Cierpisz na bóle dziąseł? Nie lekceważ ich!


Cierpisz na bóle dziąseł? Nie lekceważ ich!
Choroby jamy ustnej mogą dotykać każdego z nas, nawet jeśli na co dzień staramy się dbać o zęby. W przypadku bólów zębów wszyscy wiemy, co należy zrobić – konieczna jest wizyta u stomatologa. Zdecydowanie mniej uwagi poświęcamy jednak bólom dziąseł, która mogą być równie dokuczliwe. Ich przyczyny są bardzo zróżnicowane. Czasami wynikają z niewielkich problemów, w innych przypadkach oznaczają poważniejsze dolegliwości. Nigdy nie wolno nam ich lekceważyć.

Bóle dziąseł są najczęściej wynikiem dolegliwości oraz czynników, które utrzymują się w naszej jamie ustnej przez dłuższy czas. Może to być zaniedbywanie higieny lub stany zapalne trwające przez dłuższy okres. Sam ból może jednak pojawiać się zupełnie nieoczekiwanie, przez co niekiedy mamy szansę na reakcje dopiero w momencie, kiedy nasz stan jest już dość poważny. Oprócz ostrego bólu występują też inne objawy, takie jak nadwrażliwość zębów czy krwawienie dziąseł. Jeśli tylko zaobserwujemy u siebie coś takiego, potrzebna jest natychmiastowa reakcja. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą być opłakane. Dolegliwości związane z bólami dziąseł szybko przenoszą się na nasze zęby, ostatecznie wywołując ostrą paradontozę. To z kolei prowadzi do przedwczesnej utraty zębów.

 

Dbaj o higienę jamy ustnej

Istnieje wiele czynników które mogą zwiększać ryzyko występowania takich dolegliwości. Nie wszystkie z nich są uzależnione od nas, ale na niektóre faktycznie mamy spory wpływ. Bardzo często jest to niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Nie chodzi tylko o zbyt rzadkie mycie zębów. Przyczyną może być stosowanie nieodpowiednich szczoteczek do zębów, posiadających zbyt twarde włosie, lub nici dentystycznych niedopasowanych do naszych zębów.  W takich kwestiach warto poradzić się stomatologa, który poinstruuje nas, jak prawidłowo myć jamę ustną.

Brak dokładności w czyszczeniu zębów również jest poważnym problemem. Prowadzi to do powstawania kamienia nazębnego, który zaczyna wypełniać i uciskać przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem. Dochodzi do rozwoju szkodliwych bakterii, co ostatecznie doprowadza do powstawania stanu zapalnego. Charakterystycznym problemem, obok samego bólu dziąseł, jest wówczas ich nadmierne krwawienie. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest oczywiście dbanie o higienę. Konieczne jest dokładne szczotkowanie zębów, również w trudno dostępnych zakamarkach, przy użyciu dobrej szczoteczki. Ciekawym rozwiązaniem są cieniowane włókna zastosowane m.in. w szczoteczkach marki SEYSSO, które pozwalają na skuteczniejsze czyszczenie nierówności zębów i dotarcie także do tych miejsc trudno dostępnych. Jeśli jednak w naszej jamie ustnej zdążyły już zagnieździć się bakterie i doszło do stanu zapalnego, konieczne będzie przeprowadzenie stosownych zabiegów. Dopiero po usunięciu kamienia nazębnego będziemy mogli na nowo zacząć dbać o nasze zęby – tym razem skuteczniej.  Więcej o higienie jamy ustnej na stronie http://www.shop-dent.pl

 

Ból z powodu uszkodzenia tkanek

Uszkodzenia mechaniczne jamy ustnej przytrafiają się wcale często, choć często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Może dochodzić również do uszkodzeń chemicznych. Najróżniejsze rozcięcia czy poparzenia dziąseł zawsze wywołują ostry ból. Dolegliwości takie mogą się pojawiać także po przeprowadzeniu niektórych zabiegów stomatologicznych.

 

Problemy ogólnoustrojowe

Jama ustna jest stale narażona na zakażenia grzybiczne, wirusowe oraz bakteryjne. Problemy pojawiają się tu również w przypadku innych chorób, jak na przykład cukrzyca czy białaczka. Zakażenia są wywoływane również przez zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży. Ból dziąseł nie zawsze jest zatem związany z chorobami dotykającymi bezpośrednio jamę ustną. Niekiedy wynika z innych problemów zdrowotnych, przez co jego przyczyn trzeba szukać zupełnie gdzie indziej.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Cierpisz na bóle dziąseł? Nie lekceważ ich!

  • Justyna Wójcik

    Dlatego chodzę do periodontologa, stosuję profesjonalne produkty do czyszczenia zębów i płukania jamy ustnej (np. Septoral). Nie ma co ryzykować!