Co sprzyja infekcjom intymnym?


Co sprzyja infekcjom intymnym?
Antybiotyki, nieleczona cukrzyca, ciąża, menopauza, terapia hormonalna, złe nawyki związane z higieną – dlaczego niektóre czynniki sprzyjają infekcjom intymnym?
Stany zapalne pochwy to jeden z najczęstszych problemów, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza. Specjaliści wskazują wiele czynników sprzyjających występowaniu stanów zapalnych pochwy, ale najczęściej powtarza się antybiotykoterapia.

Dlaczego antybiotyki szkodzą?

Mechanizm zjawiska jest prosty: antybiotyki nie odróżniają złych i dobrych bakterii. Zwalczając infekcje np. górnych dróg oddechowych; niszczą dobre drobnoustroje, które odpowiadają za utrzymanie kwaśnego pH pochwy, co często kończy się wtórną infekcją narządów kobiecych. Dlatego tak ważne jest, by zanim przyjmiesz pierwszą dawkę antybiotyku, przyjąć pre i probiotyki. Do naturalnych probiotyków zaliczamy: przetwory mleczne (naturalne jogurty, kefiry, maślanki), tradycyjny kwas chlebowy produkowany na drożdżach, kapustę i ogórki kiszone (pamiętaj, by przed spożyciem ich nie płukać!). Natomiast prebiotyki, które nie są trawione w przewodzie pokarmowym, stanowią doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii, wzmacniają organizm i przywracają prawidłową biocenozę pochwy. Lekarze zalecają, by równolegle z przyjmowaniem antybiotyku stosować np. dopochwowe preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego.
W przypadku infekcji pochodzenia bakteryjnego polecamy Żel dopochwowy Multi-Gyn ActiGel 50 ml. Żel przynosi natychmiastową ulgę już po pierwszym zastosowaniu! Aplikacja małej ilości delikatnego żelu przy pomocy wygodnego aplikatora jest łatwa i higieniczna. Stosowanie żelu w dolegliwościach intymnych pochodzenia bakteryjnego trwa tylko 5 dni i nie niesie ze sobą ryzyka lekooporności. Multi-Gyn ActiGel może być stosowany również profilaktycznie. Cena ok. 45 zł za opakowanie. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-actigel/

Zabójcza cukrzyca

Drugą grupą kobiet, które często borykają się z nawracającymi infekcjami pochwy są kobiety z cukrzycą. Wszystko przez to, że wysoki poziom cukru w moczu prowokuje drożdżaki (Candida albicans) do błyskawicznego namnażania się. Wówczas pojawia się swędzenie i pieczenie w okolicy intymnej oraz ból podczas stosunku. Aby poradzić sobie z infekcjami pochwy należy przede wszystkim wyrównać poziom cukru. Trzeba także wykluczyć z diety cukry proste. Pamiętaj, że cukier znajduje się nie tylko w czekoladzie, cukierkach, ciastkach czy batonikach. Producenci nagminnie dodają cukier także do napojów, jogurtów, a nawet do pieczywa.
Warto wiedzieć, że często nawracające infekcje u diabetyków są trudne do wyleczenia. Dlatego reaguj, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Z nawracającymi infekcjami pochwy wywołanych drożdżakami świetnie radzi sobie Żel dopochwowy Multi-Gyn FloraPlus. Żel przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu. Redukuje takie dolegliwości, jak: swędzenie i podrażnienia pochwy, ból, upławy. Żel dostępny jest w postaci 5 małych, jednorazowych aplikatorów, co zapewnia pełen komfort stosowania. Cena ok. 45 zł za opakowanie. https://www.multi-gyn.com.pl/preparaty-multi-gyn/multi-gyn-floraplus/

Zaburzenia hormonalne i złe nawyki

Ciąża i menopauza wiążą się z zaburzeniami hormonalnymi. Szczególnie istotny wpływ mają wahania poziomu estrogenów, które utrzymują kwaśny odczyn pochwy. Do grzybicy pochwy przyczyniać się mogą także niektóre nawyki. Szczególnie szkodliwe jest używanie perfumowanych, mocno pieniących się kosmetyków do mycia. Takie produkty zawierają parabeny, sztuczne barwniki i konserwanty, które podrażniają skórę. Do mycia okolic intymnych lepiej wybrać specjalistyczne płyny, które możesz kupić w aptece bez recepty. Niektóre panie lubią czuć się komfortowo w każdej sytuacji i nadużywają środków higienicznych. Stosują perfumowane wkładki higieniczne nie tylko, gdy cierpią na obfite upławy, ale także na co dzień, a to błąd, bo wkładki mogą wywoływać podrażnienia. Długie noszenie wkładki, szczególnie w upalne i wilgotne dni, może skończyć się infekcją. Zwolenniczki komfortu w czasie miesiączki stosują tampony w nocy, przez to podrażniają nabłonek pochwy. Kilkugodzinny tampon przesiąka wydzieliną i staje się siedliskiem bakterii. Zdecydowanie zdrowsze są podpaski. Należy jednak pamiętać, by każdą, nawet najbardziej chłonną podpaskę wymieniać co 2-3 godziny.

Dodaj komentarz