Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?


Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna?
Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoiste zapalenie jelit wywołane m.in. przez czynniki genetyczne i środowiskowe. Objawia się występowaniem bólów brzucha oraz biegunek. W leczeniu stosuje się sterydy bądź leki immunosupresyjne. Częste są też zabiegi chirurgiczne.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna – jeden z rodzajów nieswoistego zapalenia jelit – może być spowodowana kilkoma czynnikami:

  • środowiskowymi – takimi jak dieta i duży udział białek zwierzęcych w jadłospisie oraz większym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-6 do kwasów omega-3;
  • genetycznymi – pojawia się u 15-20% osób, w których rodzinie takie schorzenie już wystąpiło;
  • immunologicznymi – w jelicie powstaje przewlekły stan zapalny, a układ odpornościowy atakuje przewód pokarmowy;
  • bakteryjnymi – działanie niektórych patogenów osłabia śluzówkę jelita i nie pozwala na usunięcie bakterii ze ścian jelita.

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna są zależne od tego, jak rozległe są zmiany w przewodzie pokarmowym i jak zaawansowany jest jej rozwój. Jako pierwsze pojawiają się zwykle bóle brzucha, które mogą wybudzać ze snu. Bywają podobne do kolek lub mają charakter wrzodowy. Zwykle są silniejsze po zjedzeniu posiłku bądź po wypróżnieniu. Czasem ból przypomina ten, który pojawia się w zapaleniu wyrostka robaczkowego. Często prowadzi do wykonania operacji, a choroba Crohna jest wykrywana po przekazaniu wycinka jelita do badania histopatologicznego. Niektórzy chorzy w początkowym okresie rozwoju schorzenia chudną lub występuje u nich gorączka. U dzieci pojawia się zahamowanie wzrostu i dojrzewania płciowego. Większość chorych cierpi na biegunkę. W kale niekiedy widoczny jest śluz. Inne objawy to brak apetytu, wymioty bądź nudności, a nawet jadłowstręt psychiczny. Ich skutkiem jest utrata wagi, a nawet wyniszczenie organizmu. W przebiegu choroby Crohna pojawiają się też zmiany okołoodbytnicze: przetoki, szczeliny oraz ropnie.

Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

W leczeniu nieswoistego zapalenia jelit stosuje się leki przeciwzapalne oraz hamujące nieprawidłowe działanie układu immunologicznego (tzw. immunosupresyjne). W chorobie o łagodnym przebiegu zaleca się glikokortykosteroidy oraz aminosalicylany. Cięższe postaci Crohna są leczone sterydami podawanymi dożylnie. W razie braku efektów chory przyjmują leki immunosupresyjne. U pacjentów, u których stan zapalny wystąpił w jelicie grubym stosuje się sulfasalazynę. Natomiast ci, u których choroba zajęła jelito cienkie – mesalazynę. Lekarze przepisują także leki nowej generacji: adalimumab bądź infiksymab i nowy steryd: budezonid. Chorzy na Crohna często są poddawani zabiegom chirurgicznym.

Dodaj komentarz