Co to jest POChP? Podstępna choroba Polaków.


Co to jest POChP? Podstępna choroba Polaków.
Do najczęstszych powodów zgonów należy całkowita niewydolność płucna. Jest ona spowodowana najczęściej przez chorobę, zwaną przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Czym jest to schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Zwężenie oskrzeli

Generalnie, do stwierdzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dochodzi wtedy, gdy znacznemu zwężeniu ulegną oskrzela. Jednakże samo zwężenie nie wystarczy, aby stwierdzić, że jest to przewlekła obturacyjna choroba płuc. Musi to być bowiem zmiana w żaden sposób nieodwracalna. Nietrudno się domyślić, że zwężenie układu oddechowego ma bardzo przykre konsekwencje.

Jak objawia się POChP

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc dla specjalisty są zwykle dosyć oczywiste. Niemniej jednak, zwykli ludzie często wcale ich nie zauważają. Szczególnie na początku choroby są one bowiem bardzo subtelne. Najpierw pojawia się zwykle problem z oddychaniem w sytuacjach wymagających dosyć dużego wysiłku. Warto zauważyć, że mowa tu przede wszystkim o trudnościach podczas wydechu powietrza. Nieco mniej problemów sprawia natomiast wdychanie, które jednak po pewnym czasie również może być mocno utrudnione.

Innym częstym objawem u pacjentów z omawianym schorzeniem są poważne problemy z oddychaniem zaraz po przebudzeniu. Często krztuszą się oni wtedy i nie mogą nabrać odpowiedniej ilości powietrza.

Pierwsze objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc przez wielu są całkowicie niezauważalne, inni natomiast je ignorują. Warto zauważyć, jak bardzo jest to niebezpieczne. Rzecz w tym, że leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, pomimo że nie jest w 100 % skuteczne, to jednak poprawia stan pacjenta, a brak podjęcia jakichkolwiek działań prowadzi do szybkiego rozwoju choroby, a ostatecznie często do śmierci.

Diagnoza lekarska

Po zgłoszeniu się do lekarza z objawami przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, trzeba przygotować się na badanie, jakim jest spirometria. W badaniu tym lekarz sprawdza, czy oskrzela są wystarczająco szerokie, czy może jest z tym problem. Jeśli pojawia się zwężenie i lekarz stwierdza, że jest ono już nieodwracalne, stwierdzana jest przez niego przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest schorzeniem, które pojawia się bez przyczyny. Najczęściej jest konsekwencją palenia dużej ilości tytoniu. Dym tytoniowy jest bowiem najpoważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia tej właśnie choroby. Trzeba zwrócić uwagę, że również różnego rodzaju pył i inne toksyny mogą przyczynić się do rozwinięcia choroby.

Jak to leczyć?

Jak na razie, nie wynaleziono jeszcze sposobu na skuteczne wyleczenie pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Istnieją sposoby, aby spowolnić postępowanie choroby oraz znacząco poprawić jakość życia chorych. Robi się to poprzez farmakoterapię.

Ponadto, objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nieco ustępują zawsze po rozpoczęciu unikania czynnika wywołującego chorobę. Dlatego palacz cierpiący na omawianą chorobę, powinien jak najszybciej rzucić palenie papierosów.

Więcej na stornie: http://pochp.net.pl/

Dodaj komentarz