Co to jest zakrzepica i komu grozi?


Thrombosis

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich, określane powszechnie jako zakrzepica, to choroba atakująca głównie osoby, które ukończyły 60. rok życia. Jednak w obecnych czasach z uwagi na specyficzny tryb życia zagrożone jest znacznie szersze grono.

Organizm człowieka jest skonstruowany w taki sposób, by mechanizmy obronne chroniły go przed rozmaitymi zagrożeniami. Jednym z takich mechanizmów jest krzepnięcie krwi. W sytuacji, gdy dochodzi do uszkodzenia ściany naczynia krwionośnego, powstaje specjalny włóknik, zadaniem którego jest uszczelnienie takiego miejsca. Dzięki temu organizm nie traci dużych ilości krwi. Opisywany mechanizm funkcjonuje tak, by nie powstawały zbyt duże zakrzepy, ponieważ doprowadzają one do zaburzeń w obszarze funkcjonowania układu krwionośnego poprzez uniemożliwienie swobodnego przepływu krwi.

Gdy dochodzi do zaburzenia mechanizmów obronnych

W przypadku osób chorych na zakrzepicę działanie tego mechanizmu jest zachwiane. W świetle naczynia krwionośnego wytwarza się blokująca je skrzeplina, która powoduje spowolnienie przepływu krwi. W efekcie – jeżeli nie zostaną podjęte stosowne działania – światło naczynia zamyka się, a przepływ krwi zostaje zatrzymany. Zakrzepy tworzą się przeważnie w kończynach dolnych. Grozi to poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia – m. in. udarem mózgu, zawałem serca czy nawet nagłą śmiercią.

Kto jest zagrożony zakrzepicą?

W praktyce zakrzepica najczęściej dopada osoby starsze, po 60-tce. Częściej zapadają na nią kobiety. Pacjenci w tym wieku niejednokrotnie przyjmują leki moczopędne bądź są obłożnie chore i większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Czynniki te powodują spowolnienie przepływu krwi oraz utratę elastyczności żył. Ponadto w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też osoby w średnim wieku, które niezdrowo się odżywiają i nie są aktywne fizycznie. Zagrożeniem objęte są także kobiety w ciąży, a także przyjmujące leki hormonalne lub minimalizujące skutki menopauzy. Do powstania zakrzepicy przyczyniają się również choroby układu krążenia oraz nowotwory. Z możliwością zachorowania muszą liczyć się pacjenci po poważnych operacjach, zwłaszcza ginekologicznych, ortopedycznych, kardiochirurgicznych czy neurochirurgicznych. Ryzyko zachorowania na zakrzepowe zapalenie żył wzrasta też u osób, w których rodzinie były takie przypadki.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze inne czynniki takie jak noszenie źle dopasowanej odzieży, spożywanie nadmiernej ilości kawy, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. W praktyce sprawa przedstawia się niestety tak, że chorzy ignorują pojawiające się objawy takie jak np. nagłe skurcze mięsni łydek, obrzęki nóg, bóle w klatce piersiowej, zaczerwienie skóry czy wysoką temperaturę. Tu jednak należy zaznaczyć, iż często nie ma jakichkolwiek symptomów albo ujawniają się one dopiero wówczas, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium rozwoju. Do zatoru żył może dojść również bez uprzednich objawów – szanse na uratowanie chorego są wtedy niskie.

photo credit: Complete organization of thromboembolus with recanalization via photopin (license)

Dodaj komentarz